Skutečný válečný hrdina - pitbul Stubby

02. 08. 2011, autor: Jarda Sauer
Válečnými hrdiny se kupodivu nemusejí stávat jen lidé. Přečtěte si skutečný příběh pitbula Stubbyho, který se proslavil v americké armádě během první světové války, dostal řadu vyznamenání a byl povýšen na seržanta!
Skutečný válečný hrdina - pitbul Stubby

Redaktory prochlapa.cz opravdu nemůžete podezřívat z toho, že by se rozněžňovali nad pejsky a koťátky (pokud tedy nejde o koťátka dvounohá a s pořádně vyvinutým hrudníkem). Ale některá zvířata si zaslouží, abychom ve svém přístupu udělali výjimku - třeba pitbul Stubby, válečný hrdina.

Stubbyho příběh začal v roce 1917. Americký vojín J. Robert Conroy právě procházel výcvikem v Yale a jednoho dne našel opuštěné štěně pitbula. Ujal se ho a pes se rychle stal populárním maskotem Conroyovy jednotky, 102. pěšího pluku. Pitbul dostal jméno Stubby; naučil se poslouchat na slovo a dokonce i salutovat - na pozdrav zdvihal pravou packu nad oko. Kvůli Stubbyho pozitivnímu efektu na morálku vojáků si Conroy mohl psa v táboře nechat.

Když Conroyova jednotka vyplula válčit do Evropy, mladý vojín svého psa propašoval na palubu lodi. Velitelé psa časem objevili, ale loď už byla daleko na moři - a tak Stubby v pořádku doplul do Francie. Na frontu se Stubby se svými lidskými spolubojovníky dostal 5. února 1918 - opět v roli maskota jednotky. Brzy si zvykl na život v zákopu, hluk střelby a výbuchů. Aby taky ne - v úseku u Chemin des Dames byla "jeho" jednotka nepřetržitě ostřelována dnem i nocí po více než měsíc. Vojáci na něj nedali dopustit: Vystřelené dělostřelecké granáty totiž slyšel dříve než lidé, takže když se začal schovávat, bylo to varování pro ostatní, že za chvíli začnou létat šrapnely.V dubnu 1918, během úspěšného útoku proti Němcům, byl Stubby raněn do přední nohy výbuchem ručního granátu. Stejně jako ostatní zraněné vojáky, i jeho poslali do lazaretu, aby se vyléčil. Po svém návratu do boje měl Stubby opět smůlu - Němci na americké pozice zaútočili bojovým plynem a Stubby musel být znovu hospitalizován.

Tato zkušenost se mu ale později vyplatila (a nejenom jemu). Stubby začal být na výskyt bojového plynu velmi citlivý a upozorňoval na něj své lidské spolubojovníky. V jednom případě dokonce zaznamenal plynový útok v noci, kdy většina mužů spala. Stubby štěkal a kousal je, aby je probudil a mohli utéci - údajně tak zachránil až několik desítek vojáků.

Po bitvách Stubby běhal v "zemi nikoho" mezi liniemi zákopů a upozorňoval zdravotníky na místa, kde leží zranění američtí vojáci. Poznal prý zvuk angličtiny a dokázal tak odlišit "svoje" vojáky od nepřátelských. Při jedné této záchranné misi narazil na německého zvěda, mapujícího linii amerických zákopů. Protože na něj voják promluvil německy, Stubby ho začal pronásledovat, několikrát ho kousl do nohou, a když se muž svalil na zem, držel ho Stubby v šachu do příchodu americké hlídky. Následovalo něco do té doby nevídaného: Za zadržení vyzvědače byl Stubby jako první pes v dějinách povýšen na seržanta.

Staňte se i vy fanouškem prochlapa.cz na facebooku! Už kvůli Stubbymu!

Celkem se Stubby zúčastnil 17 bitev a válku přežil. Aby toho nebylo málo, v Paříži navíc údajně zachránil malou dívku před přejetím autem. Kromě zmíněného povýšení dostal odvážný pitbul řadu vyznamenání a po válce se se svým pánem vrátil domů. Stal se opravdovou celebritou: Psalo se o něm v novinách a časopisech, při přehlídkách chodil v čele pochodujících vojenských jednotek a dokonce se postupně setkal se třemi americkými prezidenty.

J. Robert Conroy se po válce vrhl na studim práv v Georgetownu a Stubbyho vzal s sebou. Pitbula si všichni rychle oblíbili i tam a stal se maskotem fotbalového týmu Georgetown Hoyas.

16. března 1926 Stubby zemřel, pěkně v klidu, v Conroyově náručí. Po smrti byl vycpán a vystaven ve Smithsonian Institution, kde je k vidění dodnes - i když, jak sami vidíte, úplně povedená vycpanina to není...
Pitbul Stubby, podivně vycpaný...

A teď porovnejte drsňáka a hrdinu Stubbyho s tím, co se děje ve videu, nazvaném Jak velcí idoti jsou někteří pejskaři?

VYBÍRÁME
Neohrožená česká sniperka

Neohrožená česká sniperka

05. 05. 2010, autor: Matěj Kučera

Česká odstřelovačka Marie Ljalková je hrdinkou druhé světové války. Odpravila přes třicet nepřátelských vojáků a všem tak ukázala, že i ženské to se zbraní umějí zatraceně dobře!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nový Ford Focus ST kombinuje potěšení z jízdy na klikatých silnicích s přesvědčivým výkonem na zá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.