Skrytá identita

04. 11. 2006, autor: prochlapa.cz
I remake asijského akčního hitu může stát za to. Když ho točí Martin Scorsese a promění příběh o dvou krysách v policejních a mafiánských kanálech v epickou jízdu skrz schizofrenii, korupci, zradu a odplatu.
Skrytá identita

Spolupráce Martina Scorseseho s Leonardem DiCapriem se zatím víc vyplácela druhému jmenovanému. DiCaprio, po dlouhé rekonvalescenci z návalu slávy a fanynek, které připluly s Titanikem, hlavně díky Scorsesemu opět rozjel svou slibnou hereckou kariéru. Scorsese i přes četné oscarové nominace své pověsti vybudované za časů Nového Hollywoodu zůstával něco dlužen. Do třetice ale všeho dobrého. Scorsese a DiCaprio teď přišli s filmem, který konečně plně dokazuje kvality obou. A i kdyby Skrytá identita, narozdíl od Gangů New Yorku nebo Letce, za pár měsíců na žádného Oscara nominovaná nebyla, nic to nezmění na tom, že je to jeden z nejlepších filmů roku. A taky jeden z nejzábavnějších.

A přitom jde v zásadě o americký remake úspěšného neamerického filmu, což většinou velkou důvěru nevzbuzuje. Jenže Scorsese a scénárista William Monahan (bostonský rodák a bývalý editor satirického časopisu Spy) hong-kongská témata důkladně asimilovali do bostonského prostředí a přidali jim nový rozměr a charakter. Z čtyři roky starého hitu česky zvaného Volavka zůstala hlavní zápletka. Takže i tady jeden hrdina jako tajný agent infiltruje zločinecký gang, zatímco druhý, chráněnec oné mafie, pracuje jako detektiv, aby mohl donášet z druhé strany.

Jednoho hraje Leonardo DiCaprio, druhý má tvář Matta Damona (taky bostonský rodák). Klíčové party protihráčů tak dostali herci podobného typu a stejné generace, kteří byli do role konkurence stavěni novináři i v reálu, v době Titaniku a Dobrého Willa Huntinga. Takový castingový tah jejich skvělé výkony jenom podtrhuje. Což ovšem nakonec potřebují, aby veškerou pozornost na sebe nestrhl ďábelský Jack Nicholson (poprvé ve Scorseseho filmu). Všichni tři sice předvádějí představení, jaká jsme už od nich viděli, ale na takové úrovni, že není třeba si stěžovat. Navíc na osvěžení neznámého stačí Vera Farmiga, žena s city pro oba hrdiny, která dobře zapadá do týmu a plní funkci oddechu od akce a nástroje odhalování pravých charakterů. A Mark Wahlberg (další bostonský rodák), neodolatelně sprostý detektiv, který spolu s Nicholsonem sdílí nejlepší hlášky, plné vulgarit a politické nekorektnosti, ale tak zábavné a chytré, že je s podivem, že Monahan mohl napsat taky Království nebeské. Áčkovou hereckou přehlídku doplňují ještě Alec Baldwin, Martin Sheen nebo Ray Winstone.

Perfektním obsazením ( i když v něm chybí prý původně plánovaný Robert De Niro) ale výčet pochval nekončí. Podobně schopný tým stojí taky za kamerou, počínaje samozřejmě samotným 63-letým Scorsesem. Ten tenhle hon krysy s krysou, ve kterých všichni tvrdě poznají své limity, režíruje s obdivuhodným balancem. Efektně, ale bez manýrismu a lá Tony Scott, s ironickou nadsázkou, ale ne jako parodii, s vtipy, které ale neulehčují napětí. Příběh se odkrývá tak, abychom se neztratili, ani abychom nepřestali dávat pozor, a i když dvou a půl hodinový, ubíhá rychleji než mnohé stominutové filmy.


The Departed, USA 2006, 149 minut. Režie Martin Scorsese, hrají Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Vera Farmiga, Mark Wahlberg, Martin Sheen, Ray Winstone, Alec Baldwin. Premiéra 26. 10. 2006.

foto: Warner Bros.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Letec

Letec

10. 02. 2005, autor: admin

Životopisný epos o hollywoodském magnátovi a leteckém průkopníkovi Howardu Hughesovi oslňuje velkolepým stylem, ale také dává s lítostí vzpomenout na starší klíčová díla režiséra Martina Scorseseho.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.