Škola pokeru: Sázení

07. 06. 2010, autor: Matěj Kučera
Zatímco karty a jejich kombinace představují základ pokeru, sázky jsou jeho samotnou podstatou. Co tedy platí při sázení?
Škola pokeru: Sázení

Na rozdíl od většiny jiných hazardních her máte v pokeru opravdovou šanci ovlivnit, jestli peníze vyhrajete, nebo o ně přijdete. Nedosáhnete toho tak, že byste si zařídili lepší karty, než mají soupeři (tedy pokud se nechystáte podvádět), ale tím, že dokážete lépe využít svých šancí, odhadnete sílu karet protivníků a naopak zabráníte jim, aby odhadli karty vaše.

Sázení je tedy nedílnou součástí pokeru. Pokud nebudete hrát o peníze, nebo alespoň nějakou jejich náhražku, můžete rovnou vyložit všechny karty naráz, otevřeně a vítěze určit hned. Ale to by byla trochu nuda, takže musíte hrát o něco. Jestliže z nějakého důvodu trpíte nechutí k hraní o peníze a chcete si zahrát jen o žetony, uspořádejte alespoň turnaj. Přirozená soutěživost dokáže docela dobře zastoupit hamižnost a přinutí hráče zacházet s "penězi" obezřetněji.

Buy-in

skola-pokeru-rozdani-karet

Ať už hrajete turnaj anebo obyčejnou hru o peníze ("cash game"), je začátkem všeho buy-in, tedy výměna peněz za žetony při usednutí ke stolu. V případě cash hry si můžete koupit libovolný počet žetonů, pokud je vyšší než určitá základní suma, a pokud vám začnou v průběhu hry docházet, můžete kdykoliv mezi jednotlivými rozdáními dokoupit další. V turnaji je buy-in daný a nic víc, než máte na začátku, už nedostanete. Jakmile vám žetony dojdou, vypadáváte a turnaj pro vás končí. Výjimkou jsou takzvané rebuy turnaje, ve kterých máte po určitou dobu na začátku možnost žetony dokoupit.

Blindy

skola-pokeru-povinne-sazky

Aby bylo zaručeno, že v potu budou alespoň nějaké peníze a hráči tedy budou mít motivaci, dávají se ještě před rozdáním karet „sázky naslepo". Hráči, kteří jsou v daném kole označeni jako "big blind" a "small blind", vsadí žetony v hodnotě minimální sázky, respektive její poloviny. Pokud hrají jen dva hráči, sází dealer menší sázku (small blind) a druhý hráč sázku větší (big blind).

Pre-flop

Když jsou hráčům rozdány karty, přichází čas na první kolo sázení. Začíná hráč na první pozici za big blindem (tedy po jeho levici), označované jako "under the gun". Stejně jako všichni po něm má tři možnosti:

- Fold, tedy zahodit karty

- Call, tedy dorovnat big blind, případně poslední sázku

- Raise, tedy vsadit, případně zvýšit sázku

skola-pokeru-navyseni

Když dojde řada na hráče na pozici small blind, platí pro něj totéž co pro ostatní - musí buďto dorovnat do výše big blindu, případně poslední sázky, zvýšit sázku, anebo složit karty.

skola-pokeru-dorovnani-hrace-na-malem-blindu

Jako poslední tedy zbývá big blind. Ten má v prvním kole možnost zvýšit sázku, i když před ním všichni jen dorovnali.

skola-pokeru-zahozeni-hrace-na-velkem-blindu

Jakmile všichni hráči dorovnali sázky nebo položili karty, sázení se uzavírá a na stůl se rozdají další karty.

Flop

skola-pokeru-flop

Poté, co dealer vyloží na stůl první tři společné karty, označované jako "flop", přichází další kolo sázek. Začíná opět hráč na pozici za dealerem, v případě, že položil karty, začíná hráč po něm (a tak dále). Každý hráč má tentokrát možnost vyčkat (check), pokud před ním ještě nikdo nevsadil, dorovnat předchozí sázku (call), vsadit (bet), případně zvýšit sázku hráče před ním (raise) anebo položit karty (fold). Minimální sázkou je obvykle hodnota big blindu. Jakmile všichni hráči dorovnají nebo položí, sázky končí a rozdává se opět další karta.

Turn

skola-pokeru-turn

Všechno probíhá stejně jako po flopu, jen s tím rozdílem, že minimální sázka se zvyšuje na dvojnásobek.

skola-pokeru-dalsi-sazeni-a-navyseni

River

skola-pokeru-river

I poslední kolo sázení funguje stejně jako všechna před ním. Pokud i po jeho skončení zůstane ve hře víc než jeden hráč, přichází ukazování karet neboli showdown. Začíná se u hráče, který jako poslední vsadil nebo zvýšil sázku, pokud se v posledním kole nesázelo, začíná první hráč, který checkoval.

Po odkrytí všech karet určí dealer vítěze. Jestliže má více hráčů stejnou výherní kombinaci, výhra se dělí. Nikdy se nerozhoduje podle barvy nebo podle šesté karty.

skola-pokeru-urceni-viteze

All-in

Pokud v průběhu hry dojdou některému z hráčů peníze, pokračuje ve hře až do konce, ale může od každého hráče vyhrát maximálně tolik, kolik sám vsadil.

To v praxi znamená, že pokud některý hráč vsadí všechny své žetony, pot se uzavírá a všechny sázky nad tuto hodnotu, případně sázky z dalších kol, putují do vedlejšího potu.

Vyhraje-li hráč, který šel v průběhu hry all-in, získává jen původní pot a žetony z vedlejšího potu náleží hráči s druhou nejlepší kombinací.

Na Prochlapa.cz vám každý týden budeme přinášet dvě užitečné lekce, vytvořené ve spolupráci s profesionály z Pokernews. Ukážeme vám základy toho, jak zvítězit nad pravděpodobností, nad protihráči i sami nad sebou. Doufáme, že se nám alespoň podaří nasměrovat vás správným směrem. Další lekce vyjde ve čtvrtek 10. června, těšte se!

Pokud nechcete žádnou z lekcí pokeru zmeškat, neváhejte a registrujte se - zabere vám to jen pár vteřin a o nových pokerových lekcích vás budeme informovat mailem!

pokernews-logo Na Pokernews najdete novinky ze světa pokeru, zajímavosti o slavných hráčích, recenze heren i herní strategie.

Už byste si chtěli zahrát? Tady si vyzkoušejte poker naživo!
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Škola pokeru: Rozdávání

Škola pokeru: Rozdávání

31. 05. 2010, autor: Jarda Sauer

I rozdávání a míchání mají při pokeru svoje pravidla. Dnes se tedy podíváme, co udělat s kartami, aby se dostaly hráčům do rukou...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.