Škola pokeru: Karetní kombinace

03. 06. 2010, autor: Matěj Kučera
Stejně jako s čímkoliv jiným musíme i s pokerem začít od úplného základu. A tím jsou kombinace karet - ty budou určovat, jestli peníze vyhrajete, nebo prohrajete, a sázky na to, co kdo v ruce drží, představují samotnou podstatu této hry.
Škola pokeru: Karetní kombinace

Karetní kombinace

Vyhrávat v pokeru nezačnete díky tomu, že budete mít lepší karty než ostatní. Pokud chcete slepě čekat, co vám osud nadělí, můžete jít rovnou hrát ruletu. Smyslem pokeru je umět co nejlépe využít svých karet, odhadnout, co drží v ruce soupeři, a jim naopak nedovolit, aby odhadli vaše karty. Nebo je v ideálním případě přesvědčit, že máte ve skutečnosti karty úplně jiné. A nikdy nezapomínejte, že o vaší výhře rozhoduje hlavně to, co držíte v ruce, zatímco karty ležící na stole hrají i pro vaše soupeře. Pokud máte flush, z níž čtyři karty leží na stole, raději se ještě jednou zamyslete, než hodíte sázku na stůl.

Nejvyšší karta

skola-pokeru-nejvyssi-karta

To je to, co máte, když nemáte nic. Počítá se hodnota nejvyšší karty, pokud je u více hráčů stejná, postupuje se k druhé, třetí, čtvrté nebo páté kartě. Pokud by se nějakou náhodou podařilo, že máte obě karty stejné, bank se dělí rovným dílem. Důležitá věc: stejně jako u všech ostatních kombinací se počítá jen pět karet.

Pár

skola-pokeru-par

Dvě karty stejné hodnoty (nikoliv barvy). Silnější pár je vždy ten, který je tvořený kartami vyšší hodnoty. V případě, že mají dva hráči stejný pár, rozhoduje nejvyšší ze zbývajících karet. Pokud je i ta stejná, rozhoduje druhá, popřípadě třetí nejvyšší. Při rovnosti všech pěti karet se dělí bank.

Dva páry

skola-pokeru-dva-pary

Podobné jako předchozí situace, jen páry jsou dva. V případě, že má dva páry i váš soupeř (nebo soupeři), rozhoduje o vítězi nejvyšší pár. Je-li shodný, přichází na řadu nižší pár. Pokud je i ten shodný, rozhoduje se podle poslední karty, zvané "kicker". A jako vždy, pokud je shodných všech pět karet, výhra se dělí.

Trojice (Trips nebo Set)

skola-pokeru-trojice

Opět nic překvapivého, prostě tři karty stejné hodnoty. Pokud má stejnou trojici víc hráčů, rozhodují opět volné karty. Při kombinaci pěti stejných karet se bank samozřejmě dělí.

Postupka (Straight)

skola-pokeru-postupka

Kombinace pěti karet, jejichž hodnoty jdou v řadě za sebou, a které nejsou stejné barvy. V případě, že proti sobě stojí více postupek, vyhrává hráč, jehož postupka končí nejvyšší kartou. Eso může v postupce figurovat i jako "jednička" a je tedy obsaženo v nejvyšší i nejnižší možné postupce.

Barva (Flush)

skola-pokeru-barva

Pět karet stejné barvy. Pokud ji drží více hráčů, rozhoduje o vítězi nejvyšší karta. Je-li i ta stejná, přechází se k druhé nejvyší a tak dále. Pokud je všech pět karet stejné hodnoty, výhra se dělí.

Full house

skola-pokeru-full-house

Trojice doplněná o pár. V případě shody se rozhoduje nejdříve podle trojice, pokud mají oba hráči trojici stejnou, určí se vítěz podle dvojice. A protože má full house pět karet, nezbývá už při shodě dvojic žádná volná a výhra se dělí.

Poker (Quads, Four of a kind)

skola-pokeru-poker

Čtyři karty stejné hodnoty. Pokud tato kombinace leží celá na stole, určuje se vítěz podle nejvyšší karty - v případě její shody se výhra samozřejmě dělí. Jestliže Poker neleží na stole celý, a přesto ho má více hráčů, patří výhra tomu z nich, který nepodváděl ;)

Čistá postupka (Straight flush)

skola-pokeru-cista-postupka

Pět karet stejné barvy, jejichž hodnoty po sobě následují. Pro určování vítěze platí stejná pravidla jako u obyčejné postupky, vyhrává tedy kombinace zakončená vyšší kartou. Eso může figurovat i jako jednička.

Královská postupka (Royal flush)

skola-pokeru-kralovska-postupka

Čistá postupka, zakončená esem - tedy 10, J, Q, K, A. Pokud je společná pro více hráčů (všechny karty leží na stole), dělí se bank mezi hráče.

Na Prochlapa.cz vám každý týden budeme přinášet dvě užitečné lekce, vytvořené ve spolupráci s profesionály z Pokernews. Ukážeme vám základy toho, jak zvítězit nad pravděpodobností, nad protihráči i sami nad sebou. Doufáme, že se nám alespoň podaří nasměrovat vás správným směrem. Další lekce vyjde v pondělí 7. června, těšte se!

Pokud nechcete žádnou z lekcí pokeru zmeškat, neváhejte a registrujte se - zabere vám to jen pár vteřin a o nových pokerových lekcích vás budeme informovat mailem!

pokernews-logo Na Pokernews najdete novinky ze světa pokeru, zajímavosti o slavných hráčích, recenze heren i herní strategie.

Už byste si chtěli zahrát? Tady si vyzkoušejte poker naživo!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Pokerové výherní kombinace

Pokerové výherní kombinace

01. 11. 2006, autor: admin

Hra poker má mnoho variant, ale účel hry je ve všech případech stejný. Každý hráč se snaží získat co nejvyšší pokerovou kombinaci, která by mu následně přinesla výhru a zajistila bank. Možné kombinace karet jdou od nejsilnější následovně:

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
04. 06. 2010, Uživatel: forman
Reagovat

tak už v tom mám konečně jasno


img
04. 06. 2010, Uživatel: kowed
Reagovat

johohoooo, poker jede!


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.