Škola pokeru: Bankroll management

21. 06. 2010, autor: Matěj Kučera
I nadaný hráč pokeru může velmi rychle skončit na mizině, pokud nemá dostatek disciplíny a nedokáže správně zacházet se svými penězi. Pojďme se tedy podívat, jak na to...
Škola pokeru: Bankroll management

Nehrajte se vším

První poučkou je, nechodit do hry se všemi vašimi penězi. Z celkového bankrollu, tedy sumy, kterou máte na poker k dispozici, si vždycky vyčleňte dílčí bankrolly pro dané hry. Tak se vyhnete tomu, abyste po sérii neúspěchů skončili úplně na mizině. Vždycky byste měli mít nějakou zálohu.

Odhadněte sázky

Druhou velmi důležitou věcí je odhadnout, jaké sázky si s vaším bankrollem můžete dovolit. Hra na zbytečně nízkém limitu začne být po čase nudná a nevyhrajete v ní tolik peněz, kolik byste mohli získat ve vyšší hře. Na druhou stranu, když zamíříte příliš vysoko, riskujete, že vás série neúspěchů dostane na mizinu.

Množství peněz, které do určité hry potřebujete, se obvykle vyjadřuje v počtu velkých sázek, buy-inů nebo vstupních poplatků do turnaje. Pokud jste si jistí, že ostatní hráče na dané úrovni výrazně převyšujete, můžete si dovolit jít do hry s méně penězi, naopak pokud je pro vás udržování a budování bankrollu velmi důležité, nebo si pokerem dokonce chcete vydělávat, potřebujete rezervu větší. V následující tabulce jsou orientační čísla pro základní typy her i hráčů. 

 

Profesionál

Opatrný

Gambler

Hold'em 550 Big Betů 400 Big Betů 200 Big Betů
NL Holdem 45 Buy Inů 25 Buy Inů 15 Buy Inů
SNG 65 Vstupů 45 Vstupů 20 Vstupů
MTT 200 Vstupů 100 Vstupů 40 Vstupů

Gambler je hráč, který hraje převážně pro zábavu, nebojí se větších sázek a je schopen případně ztracený bankroll nahradit.

Opatrný je hráč, který to myslí s budováním bankrollu vážně a nechce nebo nemůže o něj přijít.

Sloupek "Profesionál" se týká hráčů, kteří se hraním alespoň zčásti živí a ztráta celého bankrollu by je finančně zničila.

Stanovte si hranice

Každý hráč by si měl pro hru, do které se pouští, stanovit "strop" a "dno". 

Dno je velikost bankrollu (v násobcích základní sázky), pod kterou se nesmíte dostat. Pokud dosáhnete dna, přejděte bez otálení na nižší sázky a nesnažte se "vytáhnout zpátky" na těch vyšších. Často to končí ztrátou celého bankrollu nebo jeho většiny.

Strop je naopak úroveň, po jejímž dosažení je dobré přejít na vyšší limit. Z principu věci je jasné, že strop pro daný limit musí být vyšší než dno nejbližšího dalšího limitu. Na vyšším limitu s velkou pravděpodobností začnete propadem, než si zvyknete na odlišný styl hry ve vyšších sázkách a přizpůsobíte se mu.

Nenechte se rozhodit

Nejhorším zabijákem vašeho bankrollu je vztek a zoufalství z neúspěchu, takzvaný "tilt". Párkrát vám nevyjdou karty nebo uděláte špatné rozhodnutí, začnete prohrávat a pod tlakem dělat další chyby. Co proti tomu dělat?

Pokud vám to nejde, odejděte od stolu. Nesnažte se "nahnat ztrátu zpátky", nefunguje to. Čím budete hrát déle, tím budete unavenější a více vystresovaní, což znamená více a více chyb a spoustu prohraných peněz.

Nenechte se vykolejit sérií smůly. Poker je sice dovednostní hra, ale štěstí v něm z krátkodobého hlediska hraje velkou roli. Pokud jste prohráli peníze kvůli smůle, a ne vinou svých špatných rozhodnutí, hrajte, jako by se nic nestalo. Když utrpíte opravdu ošklivý "bad beat", dejte si raději na pár minut pauzu, než se vrátíte ke stolu.

Pár dolarů navíc už je jedno, stejně prohrávám. Není, a pokud vás takové myšlenky napadají, zahoďte karty a jděte dělat něco jiného. Peníze jsou stále stejně důležité, ať už ten den prohráváte nebo vyhráváte, a tyhle "drobné" se vám v průběhu delší doby pěkně nastřádají.

Nepůjčujte si na poker! Hrajte jen s penězi, o které si můžete dovolit přijít. Čím více vám na svých penězích záleží, tím jste v pokeru zranitelnější a je větší riziko, že je prohrajete.

A rada na závěr: nepouštějte se do pokeru s tím, že se chcete stát profesionálem. Berte ho jako zábavu, která vás při troše opatrnosti nebude stát moc peněz a když vám to půjde dobře, tak i něco málo vyděláte. Jakmile však na poker začnete spoléhat jako na zdroj příjmů, nastane stejná situace jako s půjčenými penězi. Čím více se bojíte, tím více prohrajete.

Na Prochlapa.cz vám každý týden budeme přinášet dvě užitečné lekce, vytvořené ve spolupráci s profesionály z Pokernews. Ukážeme vám základy toho, jak zvítězit nad pravděpodobností, nad protihráči i sami nad sebou. Doufáme, že se nám alespoň podaří nasměrovat vás správným směrem. Další lekce vyjde ve čtvrtek 24. června, těšte se!

Pokud nechcete žádnou z lekcí pokeru zmeškat, neváhejte a registrujte se - zabere vám to jen pár vteřin a o nových pokerových lekcích vás budeme informovat mailem!

pokernews-logo Na Pokernews najdete novinky ze světa pokeru, zajímavosti o slavných hráčích, recenze heren i herní strategie.

Už byste si chtěli zahrát? Tady si vyzkoušejte poker naživo!
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Škola pokeru začíná!

Škola pokeru začíná!

27. 05. 2010, autor: Jarda Sauer

Vydělávat hraním pokeru může každý. I vy! Prochlapa.cz vám přináší školu pokeru, díky které můžete zanedlouho hrát na obstojné úrovni!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.