Skafandr a motýl

15. 02. 2008, autor: prochlapa.cz
Zavřený ve skafandru paralyzovaného těla, bývalý playboy objevuje svobodu fantazie a úniků do vzpomínek na život. Pozoruhodný, dojemný, podmanivý, na čtyři Oscary nominovaný klenot Juliana Schnabela vznikl podle skutečného vítězství vůle nad osudem.
Skafandr a motýl
Mohlo to být depresivní drama, protože hlavní hrdina je chlápek po mrtvici, který nemůže hýbat ničím kromě levého oka, chlápek, který navíc doopravdy žil a doopravdy po necelých dvou letech v tomto stavu ve věku 44-ti let zemřel. Mohl to být sentimentální doják, protože i přes ty neextrémnější překážky locked-in syndromu dokázal Jean-Do Bauby napsat úspěšnou autobiografickou knížku, tak, že mu asistentka předříkávala abecedu a on mrknutím vždycky vybral příslušné písmenko. Mohla to být genderová alegorie, protože bývalý šéfeditor Elle, paralyzovaný na vrcholu kariéry, je neustále obklopen krásnými ženami, aniž by se zmohl na jediný dotyk. Ale není to ani jedno z toho. Skafandr a motýl je testament lidské potřeby milovat, tvořit a snít a čelit smrti. A taky vizuálně nejpodmanivější a nejpůsobivější film poslední doby.

Může za to Ronald Harwood, který Baubyho vzpomínky citlivě a chápavě přepsal do scénáře. Julian Schnabel, který rozhodl, že příběh koupený hollywoodským studiem původně pro Johnnyho Deppa se bude točit ve francouzštině a ve Francii, přesně tam, kde Bauby žil. A Janusz Kaminski, jinak kameraman Stevena Spielberga, který si s režisérem Schnabelem perfektně porozuměl. Jejich nejlepším nápadem bylo proměnit kameru v Baubyho levé oko, a zamknout tak na většinu filmu do jeho paralyzovaného těla i diváky, nechat je pocítit, co nejblíž to jde, jak tíží skafandr ochrnutí a jaká krása je z něj vylétnout do vzpomínek a fantazií plných života (a žen).

Bauby v přesvědčivém podání Mathieu Amalrica není žádný plakátový hrdina, ale Francouz, který byl milován a miloval víc žen, než byl schopný zvládnout. Proto ho tíží špatné svědomí z konce vztahu s matkou svých dětí, která mu zůstala pořád oddaně věrná, a touha po milence, která ho ochrnutého vidět nechce. A to mu ještě přibudou v životě další tři významné ženy – fyzioterapeutka, která ho učí polykat a věřit v boha, řečová terapeutka, která ho učí komunikovat mrkáním, a trpělivá asistentka, která zapisuje jeho oční pohyby do knihy, když se po dlouhých týdnech sebelítostivého zoufalství konečně rozhodl vytěžit ze své nové situace, co ještě může.

Být tam uvnitř s Jeanem-Do má výhodu, protože tak neustále můžeme slyšet jeho myšlenky a postřehy. A Bauby je skvělý vypravěč. Pozorný, upřímný, někdy až nemilosrdně, zpovídající se ze svých radostí i lítostí. V životě omezeném už jenom na jeho paměť a vědomí dokáže najít krásu, lyriku. A film je jako on. Intenzivní a krásně smutný díky stínu smrti, transcendentní a impresionistický díky všem těm obrazům znovuvytvářených ledovců a oceánských vln objímajících osamělou postavu na vozíku, které vyjadřují, jak jsme všichni součástí všeho.

Schnabel k biografiím umělců s krátkou a obtížnou kariérou inklinuje, natočil už Basquiata a Než se setmí. I sám režisér je umělec, který miluje tvůrčí svobodu. Potěšení z dobrého jídla. Křehkost lidského těla i života. Obtíže navázat kontakt se svými dětmi. Výčitky z promarněných vztahů. Dojetí se společného okamžiku s otcem, jehož scény patří díky Maxi von Sydow k emocionálním vrcholům filmu. Schnabel skládá své působivé obrazy, až se v nich v pocitech promítne celý život, nejenom Baubyho. Proto Skafandr a motýl může být sice svým způsobem i film o smrti, ale chcete po něm žít naplno.

The Diving Bell and the Butterfly/Le Scafandre et la papillon, USA/Francie 2007, 120 minut. Režie Julian Schnabel, hrají Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze, Anne Consigny, Olatz Lopez Garmendia, Max von Sydow, Jean-Pierre Cassel, Agathe de La Fontaine. Premiéra 14. 2. 2008

foto: Artcam
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Tajnosti

Tajnosti

18. 05. 2007, autor: admin

Po čem žena touží odhaluje Alice Nellis ve filmu, který trochu působí jako cd, na kterém se střídají skvělé písničky s průměrnými.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.