Simpsonovi ve filmu

31. 07. 2007, autor: prochlapa.cz
Výlet žluté televizní rodinky do filmu působí jako delší, zábavná epizoda z jejich skvělého seriálu. Což je jeho záruka kvality i zrada zároveň.
Simpsonovi ve filmu
Až po osmnácti letech přišlo to, na co jiné, i horší i méně úspěšné seriály čekají jenom pár sezón. Simpsonovi konečně mají vlastní film. A velikost plátna jim i celém Springfieldu sluší. Narozdíl od South Parku, Simpsonovi tam mluví stejně dobře česky jako v televizi. Na rozdíl od South Parku, jejich filmový příběh taky jako jeden, speciální díl z televize působí. A uběhne podobně příjemně jako v televizi, i když má délku tří epizod.

Což na jednu stranu znamená, že změna média nedonutila tvůrce k překvapením, inovacím či zásadnímu předdefinování známých stereotypů springfieldského života. Samotný příběh se točí stejně jako spousta jiných epizod okolo rodinných hodnot, které si čas od času dokáže uvědomit i Homer, samozřejmě až potom, co vyvede nějakou idiotskou katastrofu, třeba vyhodí do znečištěného jezera biologický odpad (alias výkaly), způsobí zamoření a vystaví městečko izolaci a hrozbě vyhlazení, schválené v rámci národní bezpečnosti prezidentem Schwarzeneggerem.

Na druhou stranu, i když od okamžiku, kdy Homer uvede katastrofu do pohybu, děj nijak nepřekvapí a poněkud zadrhává vtipy, tohle je dobrý díl Simpsnů. Trochu drzý. Hodně nabitý. Aspoň na začátku, kdy ještě není třeba budovat zápletku, se tvůrci předhánějí v gazích. Všechno zahajuje v prvních okamžicích brutální vesmírné dobrodružství Itchyho a Schratchyho, pak Homer zařve na všechny v sále, že jsou blbí, když platí lístek do kina za něco, co můžou mít zadarmo v televizi a Martin spolu s fanfárami zabrouká znělku 20th Century Fox. Pak ještě pořád nemůžete popadnout dech ani bránici, protože Bart se projede nahý po ulici a Homer si pořídí prasátko, se kterým si hraje na Spidermana (resp. Spidervepře). Péče o scénář se pozná, i to, že si na něm dali záležet ti, co jsou u seriálu veteráni, a že jich bylo hodně (jedenáct).

Pocit, že film nijak zvlášť nezastřešuje ani nebilancuje seriál, plyne i z toho, že příběh se nezdržuje se vzpomínáním na všechny vedlejší charaktery. Většina jich tu samozřejmě je, včetně neodolatelně slizce vetchého pana Burnse, loserovského Vočka nebo křesťansky odpouštějícího Flanderse. Někteří ale chybí úplně (Levák Bob, Troy McClur, jehož místo přebral Tom Hanks jako „jediný, kterému ještě lidi věří“ nebo mimozemský Kang), někteří se jen mihnou (školník Willy, ředitel Skinner).

Filmoví Simpsonovi nejsou tak ostře satiričtí, jak někdy umí být v seriálu, i když i tady se něco najde, jako scény s prezidentem se silným rakouským přízvukem, který se rozhoduje stylem „trojka je hezké číslo, volím plán číslo tři“. Osvědčená rodinná linie s ňoumou Homerem je ale asi obecně přijatelnější a kulturně přenosnější. Výlet Simpsonů do filmu je proto zábavný, přidrzle milý a očekávaný. Jako takový je skvělou inspirací k tomu, abyste si doma pustili zase staré díly a těšili se na nové.

The Simpsons Movie, USA 2007, 87 minut. Režie David Silverman, mluví Vlastimil Zavřel, Martin Dejdar, Jiří Lábus, Helena Štáchová. Premiéra 26. 7. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Team America: Světovej policajt

Team America: Světovej policajt

03. 02. 2005, autor: admin

Loutkový masakr hollywoodských trháků, Bushovy zahraniční politiky a liberálně smýšlejících herců v režii autorů South Parku.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.