Shrek Třetí

12. 06. 2007, autor: prochlapa.cz
Shrek se snaží podnikat všechno, aby nemusel být králem, nějak ale taky přestává být zlobrem. Nadcházející otcovství nebo nový režisér a scénáristi ho proměnili v slušného hrdinu ve slušné pohádce.
Shrek Třetí
Každý úspěch si říká o zopakování, velí producentská logika, a tak série trojek pokračuje a po Spidermanovi, Pirátech a před Dannyho parťáky přichází potřetí taky Shrek. Další část jednoho z nejúspěšnějších animáků je mimochodem jediným z těch pokračování, které si vzal do práce jiný režisér než kdysi (Chris Miller, který předchozím dílům pomahál s dialogy). Jiní jsou i scénáristi. Možná proto taky Shrek Třetí ze všech čerstvě prodloužených filmových řad může zklamat nejvíc.

Příběh o tom, kterak v království za Sedmero horami umřel král žabák a zanechal po sobě krále zlobra, je totiž docela milou, čas od času vtipnou rodinnou pohádkou, v níž nechybí žádné klasické prvky žánru. Je tu padouch, opět princ Krasoň, který nehodlá inscenovat porážku Shreka jenom v druhořadých představeních po hospodách a zmobilizuje armádu všech pohádkových záporáků. Je tu hrdina, Shrek, který se chce z navoněného paláce vrátit do smradlavé bažiny a jede proto na intr do Worcestershiru vyzvednout jiného uchazeče o trůn, teenagera Artieho. Jsou tu zábavné vedlejší postavičky jako Oslík a Kocour v botách. Je tu dívka, resp. zlobřice v ohrožení, potom, co Krasoň v Shrekově nepřítomnosti obsadí království. A dočkáme se i srozumitelného morálního poučení, když nastávající otec Shrek vyřeší krizi odpovědnosti, naučí ji i Artuše a nakonec ještě pronese velmi politicky korektní projev apelující na lepší stránky všech padouchů. Takže nic z toho, co tradičně obsahuje každá milá animovaná pohádka, nechybí. Jde jen o to, že Shrek nebýval milou pohádkou pro děti.

Jenže i když pohádkové konvence převrací pořád, své postmoderní hrátky omezil na detaily (mezi ty nejlepší patří potomci Oslíka a Dračice a bojové squadry pohádkových postav). Samotný příběh je nevynalézavě obyčejný a s těmi detaily nemá moc společného, čímž jim ubírá na zábavnosti. I vtipy jakoby docházely, Shrek jako jakákoliv jiná trojka už nemůže počítat s kouzlem neotřelosti, chybí mu ale i energie svých předchůdců. Jakoby Shrek dospěl a stal se slušnějším, stejně jako svět kolem něj, kde už nikoho nepohoršuje jeho zelená kůže. Dokonce i Oslík se, asi s příchodem okřídlených malých oslíků vrhajících oheň, o něco uklidnil (jinými slovy: je nudnější), aspoň že Kocour zůstal bezdětný.

Český dabing je sice na velmi dobré úrovni, přece jenom ale postrádá kouzlo toho původního, kde spoustu postav mluví celebrity. U nás nakonec ani toho Artieho kvůli nemoci nepředaboval Vojta Kotek, jak bylo v plánu, a po Cameron Diaz, Mike Myersovi, Johnu Cleesovi, Eddie Murphym, Antonio Banderasovi, Rupertu Everettovi (který mně osobně nejvíc chybí ve zpívajících sekvencích), můžeme postrádat i Justina Timberlakea a fanoušci Pythonů i Erica Idlea v roli pomateného profesora a čaroděje v důchodu Merlina.

Shrek Třetí sice nechce být králem ani otcem, královská důstojnost a otcovská zodpovědnost na něm ale ulpěly. Jeho nové dobrodružství je slušnější, konvenčnější, a nakonec i méně zábavné. Prostě taková normální, milá, skvěle animovaná pohádka.

Shrek the Third, USA 2007, 92 minut. Režie Chris Miller, mluví David Novotný (Mike Myers), Tomáš Juřička (Eddie Murphy), Kamila Špráchalová (Cameron Diaz), Petr Pelzer (John Cleese), Růžena Merunková (Julie Andrews), Aleš Procházka (Antonio Banderas), Libor Hruška (Rupert Everett), Jakub Chromeček (Justin Timberlake). Premiéra 14. 6. 2007.

Foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Shrek 2

Shrek 2

05. 08. 2004, autor: admin

Pokračování komerčně veleúspěšné animované anti-pohádky snižuje vysoko nastavenou laťku jen nepatrně. I druhý Shrek se otírá o současné filmové hity, pohádkové konvence a studio Disney. A charismatu má ta zelená obluda pořád na rozdávání.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.