Sherrybaby

01. 05. 2007, autor: prochlapa.cz
Nebrat drogy, nespat s každým na potkání, chovat se zodpovědně. Zvládne baby jménem Sherry tak radikálně změnit svůj život? Maggie Gyllenhaal zkouší, jak těžký je život po propuštění z vězení, v civilním portrétu, který vyhrál loňský MFF ve Varech.
Sherrybaby

Dramata o odpuštění, vykoupení a napravení mají filmaři rádi, pro jejich morální a dramatickou sílu a jednoduchou linii. Debut režisérky Laurie Collyer sice zapadl do vyježděných kolejích podobných příběhů, slova, kterými se ohání, ovšem vůbec neznějí tak pateticky majestátně jako ta použitá v první větě. Laurie Collyer se předtím živila jako dokumentaristka a její Sherrybaby podle toho vypadá - velmi civilně. Její postavy obsazené dobrými herci se chovají jako reální lidé, a pozorování jejich omylné cesty k pochopení proto má co nabídnout. I když příběh sám ani jeho neokázalé zpracován nepřináší do tématu nic opravdu nového ani překvapivého.

Sherrybaby loni v červenci vyhrála náš nejslavnější festival v Karlových Varech. Přes veškerou úctu k rozhodnutí tamější poroty mi připadá, že podstatnější než Křišťálový glóbus za nejlepší film v soutěži je ta samá cena za nejlepší herečku. Film sám je sympaticky obyčejný a přesvědčivý, jeho nejvýjimečnějším prvkem je ale právě představení Maggie Gyllenhaal, které ostatně ocenili později i jiní (třeba kritici na Zlatých glóbech). Její výkon je klíčový, protože Sherry není moc hodná ani milá holka, která by lehko získala sympatie a pochopení, ale bývalá narkomanka, kterou její životní styl dovedl do vězení a která se teď po návratu pokouší začít znovu. Ale znáte to rčení o nových kouscích a starých psech. Sherry ještě není tak stará, ale začít žít tak, aby jí její švagrová přestala pochybovačně nedůvěřovat, jí stojí víc úsilí, než by se jí chtělo vynaložit. Názor švagrové je přitom důležitý, protože právě ona spolu s bratrem Sherry ty dva roky vychovávala její malou dcerušku, kterou by Sherry ráda zpátky. Akorát moc neví jak, když čtyřletá holčička ji sotva zná. Celý příběh je pak o tom, jak Sherry frustrovaná z nedůvěry a neschopnosti lehce se změnit dělá chyby, štve své nejbližší, sundavá si šaty při většině příležitostí, kdy se octne sama s mužem, a dokonce se jednou rozhodne dceru unést, než konečně dojde k poznání, že potřebuje pomoct. Její cestu s těžkým srdcem sleduje její bratr, jediný normální uprostřed nenormální rodiny, jak odhalí scéna s příliš lascivním otcem.

Dokumentaristicky ovlivněný styl s prvky naturalismu nepřipustil žádné dojemné melodrama o rodinných hodnotách. Sherry získává kontrolu nad svým životem, sama nad sebou i nad drogami jenom postupně a ne natrvalo. Její boj o to, jestli bude víc romantička nebo cynik, matka nebo děvka, napravená spolehlivá dospělá nebo sobecký feťák, sice zní jako stará známá písnička. Collier ho ale natočila s přesvědčivostí a upřímností. V takovém portrétu ani nepotřebuje dojít k úplnému vykoupení. Stačí, že Sherry nakonec pochopí, že by mohla naslouchat těm, kdo to s ní myslí dobře.

Sherrybaby, USA 2006, 92 minut. Režie Laurie Collyer, hrají Maggie Gyllenhall, Brad William Henke, Bridget Barkan, Ryan Simpkins, Danny Trejo, Giancarlo Esposito. Premiéra 3. 5. 2007.

foto: Cinemart

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

03. 03. 2005, autor: admin

Multioscarové boxerské drama Clinta Eastwooda, které ohromí fantastickou Hilary Swank v hlavní ženské roli, potěší precizně vystihnutou atmosférou a zarazí obrovským dějovým zvratem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.