Schumacherovo Ferrari na prodej

14. 06. 2005, autor: prochlapa.cz
V největší aukci v historii Ferrari se bude dražit všechno, od závodních relikvií a historických skvostů až po papežovo Enzo.
Schumacherovo Ferrari na prodej

28. června se na okruhu Fiorano uskuteční pod taktovkou Sotheby´s největší aukce v historii Ferrari, která bude výjimečná hned v několika směrech. Poprvé v historii se na ní bude například dražit monopost Ferrari z poslední sezóny Formule 1, v tomto případě typ F2004. Dojde ale i na poslední vyrobené Enzo, darované továrnou Janu Pavlu II., ale i na některé význačné modely z historie Maserati.

Katalog aukce má kolem 260 stran a sám o sobě představuje zajímavý sběratelský artikl. Díky široké škále dílů, trofejí, závodní výbavy i samotných závodních a silničních aut poskytuje výjimečně podrobný popis a názorný pohled do historie Ferrari v posledních padesáti letech.

Dražit se budou auta od soukromých sběratelů, ale i přímo od Ferrari, které dává do aukce řadu méně i více významných relikvií ze své závodní historie, od vaček a pístů až po téměř kompletní motory a části karosérií.

Všechna dražená auta budou v porovnání s ostatními aukcemi výjimečná i tím, že každé z nich bude mít potvrzení stoprocentního původu a autentičnosti od Ferrari. Historické oddělení továrny totiž do aukce přijalo pouze ta auta, která prošla jeho kompletní prohlídkou, potvrzení původu dílů, ať už dobových, či dodaných během pozdější odborné renovace.

Ceny menších položek, například vaček, pístů a klikových hřídelí, se v v odhadech pohybují mezi dvěma až dvaceti tisíci dolarů. V nabídce jsou ale například i kombinézy Barichella i Schumachera s fotograficky doloženým pódiovým umístěním (cena kolem 9 až 12 tisíc dolarů), ale i několik téměř kompletních motorů F1 z nedávné minulosti s cenou kolem 60 tisíc dolarů. Za karbonový volant z vítězného F2001 chce Ferrari dostat kolem 80 tisíc dolarů.

Dražit se ale budou například i závodní kola BBS, některé vzácné příručky pro uživatele historických modelů, ale například i zkušební aerodynamický model karosérie Ferrari 456 či vývojový prototyp Enza, v jehož případě půjde o první podobný prodej v historii Ferrari.

Hlavním tahákem aukce však budou historická Ferrari, mnohdy se slavnou závodní minulostí, ale i některé silniční modely v naprosto zachovalém stavu.

V nabídce se tak objeví například Ferrari 250 GTE z roku ´63 (odhad kolem 100 tisíc dolarů), pancéřované Maserati Quattroporte po italském premiérovi z roku ´85, Ferrari 512 BB z francouzského muzea s najetými tři sta kilometry (odhad 140 tisíc dolarů), výjimečné Ferrari Boano 250 GT (odhad 400 tisíc dolarů) a ještě vzácnější Maserati 5000GT po íránském šáhovi (odhad kolem 900 tisíc dolarů).

Přítomné bude i auto s povinnou zmínkou v každém seznamu nejkrásnějších tvarů všech dob, Ferrari 250 GTO SWB s cenou kolem 1,5 milionu dolarů.

Největší pozornost však na sebe přitahuje Schumacherův monopost F2004 z minulé sezóny, nabízený po kompletní generálce od Scuderia Ferrari. S tímto konkrétním exemplářem si Schumacher dojel v minulém roce pro titul mistra světa. Očekává se, že v aukci dosáhne ceny kolem 1,5 milionu dolarů.

Není neobvyklé, že Ferrari prodává závodní monopost F1, ani to není poprvé, kdy ho prodává po mistrovi světa. Je to však poprvé, kdy je na prodej téměř současný model, protože dosavadní praxe kázala prodávat závodní speciály až ve chvíli, kdy by případný únik technického tajemství už nemohl žádným způsobem zvýhodnit konkurenci.

V případě F2004 je ale právě tato okolnost příčinou toho, že budoucí majitel musí zároveň souhlasit s podmínkou, že si ho Ferrari nechá pod zámkem až do roku 2006. V případě potřeby je ochotné dát majiteli prostor pro jízdu na svém vlastním okruhu Fiorano, ale za brány továrny se smí F2004 vydat až v příštím roce.

O dlouhodobý provoz monopostu se bude za patřičnou odměnu starat sama továrna v rámci svého programu Corsi Clienti na podporu historických vozidel.

Sběratelsky zajímavým autem, i když ze zcela jiného důvodu, je také čtyřsté vyrobené Ferrari Enzo. Původní série počítala s 399 kusy, poslední exemplář vyrobilo Ferrari na počátku roku a při slavnostní audienci u papeže Jana Pavla II. mu ho jménem celé firmy předalo jako soukromý dar. Papež ho s požehnáním přijal a obratem projevil přání, aby Ferrari papežské Enzo prodalo a výtěžek věnovalo na charitu. I v tomto případě se očekává cena kolem 1,4 milionu dolarů a Ferrari je připravené věnovat celou částku na obnovu oblastí poničených tsunami v jihovýhodní Ásii.

Vůbec nejdražším exponátem v aukci je však závodní Ferrari 121 LM z roku 1955, u kterého se očekává dosažení ceny kolem 3,6 milionu dolarů. K tomuto vozu se váže továrnou nepotvrzená pověst o tom, že jeho dvanáctiválec pochází z auta, ve kterém se při závodu Mille Miglia v roce 1957 zabil aristokrat Alfonso de Portago. Nehoda, při které zemřel i jeho spolujezdec a navíc i deset diváků kolem trati, znamenala definitivní konec pro slavný italský závod. Enzo Ferrari navíc strávil další čtyři roky, než se vyrovnal se žalobami ze strany pozůstalích.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
\"Nejlepší Ferrari všech dob\"

\"Nejlepší Ferrari všech dob\"

28. 02. 2005, autor: admin

Nový monopost F2005 je podle slov Ferrari nejlepším závodním autem, jaké kdy vyrobili. Schumacher navíc prohlásil, že chce závodit až do čtyřiceti...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kde jinde poprvé vyzkoušet inovovaný plug-in hybrid, než v „zeleně“ smýšlejícím zemi? Vyrazili js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.