Saunujte se jako profík. S radami odborníka to hravě zvládnete

14. 11. 2016, autor: prochlapa.cz
Stále více Čechů přichází na chuť saunování. Není se čemu divit. Pobyt v sauně prospívá našemu zdraví i kondici.
Saunujte se jako profík. S radami odborníka to hravě zvládnete

Ne každý však ví, jak na to. Profesionál ze saunového světa Saunia odhalí nejdůležitější pravidla, která vám pomůžou získat z pobytu v sauně maximum.

Do sauny pravidelně a po celý rok

Chladné podzimní dny přímo vybízejí k tomu, abychom se zahřáli. Každý má svůj osvědčený recept. Někdo se vydá do teplých krajin, další si dá panáka, jiný zamíří do sauny.

V zimních a jarních měsících pomáhá sauna prohřát tělo. Nemusíte se jí vyhýbat ani v létě, kdy působí preventivně a pomáhá zvládat pobyt v klimatizovaných prostorech. Zároveň se díky pravidelnému saunování lépe vypořádáte s vedry a pocením.

Jak často však chodit do sauny, aby nám pobyt v ní přinášel ovoce? Podle odborníka na saunování Jana Kovárníka ze Saunie je ideální doba pro pobyt v sauně individuální a záleží na každém, kolik snese a co mu řekne jeho tělo.

Saunování by mělo být především pravidelné. Abychom zůstali fit, měli bychom saunu navštívit alespoň jednou týdně. Při samotném saunování je ideální opakovat prohřívací a ochlazovací cyklus vždy tři až čtyřikrát po sobě. Jen tak bude váš pobyt v sauně efektivní.

Věk není (téměř) překážkou

Myslíte si, že jste na saunování příliš mladí nebo staří? Věková hranice pro saunování neexistuje. Pouze pokud je vám více než šedesát let a chystáte se do sauny poprvé, měli byste zpozornět. Jan Kovárník uvádí, že ve vyšším věku byste se saunováním začínat neměli, zvláště pokud na to není váš organismus zvyklý.

Také pokud se chystáte do sauny s miminkem, počkejte, až oslaví první narozeniny. Po prvním roce života se totiž stabilizuje jeho termoregulační systém a vy s ním můžete začít užívat společné saunování bez obav.

Gentlemanem i v sauně

Slušné chování je samozřejmost kdekoli, nejen v sauně. Řada návštěvníků má však podle Jana Kovárníka nejasné představy o saunérské kultuře, hlavně o té části spojené s odhalováním těla.

Ve společné sauně přitom platí jednoduché pravidlo. Pokud to nevadí ostatním, je nahota v pořádku. Do baru už však vstupujte raději oblečení. Naprosté tabu by měly představovat jakékoli projevy sexuality či obtěžování ostatních návštěvníků.

Vyvarujte se také konzumaci alkoholických nápojů před saunováním i v jeho průběhu. Horko urychluje vstřebávání alkoholu. Nejenže budete rychleji opilí a hranice slušného chování se vám mohou rozostřit, ale hrozí vám i kolaps či srdeční infarkt.

Pitný režim především

Alkoholu je dobré se při saunování vyvarovat, na pitný režim však dbejte s velkou důsledností. Dostatečný přísun nealkoholických nápojů je při saunování velmi důležitý. Ztratíte totiž tři až čtyřikrát více potu než při běžných aktivitách, proto musíte tekutiny doplňovat. Řiďte se přitom svým tělem. Pokud odcházíte ze sauny vyčerpaní, pak jste dehydratovaní.  Pijte proto i o přestávkách během saunování. Důležitým signálem je i obyčejná žízeň. Pokud se ozve během procedury, neváhejte se napít i mezi jednotlivými vstupy do sauny.

Starosti nechte doma

Dobrého společníka vám na relaxačním lůžku udělá knížka či křížovky. Můžete však využít prostory sauny na maximum a oddat se jak zotavení těla, tak i mysli. Zkuste příště vypnout nejen telefon, ale i vaši hlavu, a dopřejte si úplný klid. Počítače, fotoaparáty či mobily by měly zůstat před dveřmi sauny i z prozaičtějšího důvodu, než je duševní relax. Vlhkost saunových prostor by je mohla vážně poškodit.

Saunovací desatero

Zajímá vás, jak by mělo probíhat samotné saunování? Připravili jsme pro vás deset zásad, které vám pobyt v sauně ulehčí.

(1) Hygiena na prvním místě. Přineste si s sebou mýdlo a před vstupem do sauny ho neváhejte použít.

(2) Odložte všechno. Do sauny se neberte nic na sebe, ani s sebou. To platí pro hodinky, šperky, mobil i vaše starosti.

(3) V sauně si vyberte polohu podle sebe. Můžete sedět, nebo ležet. Pamatujte, že pokud ležíte, vaše tělo se prohřeje rovnoměrněji.

(4) Vypněte se. Uvnitř sauny se zkuste uvolnit, nemluvit, nemyslet na problémy. Prostě relaxujte.

(5) Zpomalte. Při odchodu ze sauny vstávejte a pohybujte se pomalu. Předejte tím možným závratím, ke kterým může dojít nezávisle na tom, jestli jste v sauně seděli, nebo leželi.

(6) Spláchněte pot. Než se ponoříte do ochlazovacího bazénku, osprchujte se. V bazénku pak zůstaňte pouze tak dlouho, abyste příliš neprochladli.

(7) Zase ta sprcha. Ne každý návštěvník pamatuje na šestou zásadu. Proto je dobré se po ochlazení v bazénku opět umýt pod sprchou.

(8) Hurá do sucha! Osušte se, zabalte do osušky či županu a relaxujte, jak se vám zlíbí, ideálně vsedě nebo vleže.

(9) Padesát na padesát. Věnujte odpočinku tolik času, kolik věnujete pobytu v sauně.

(10) Stupňujte si to s mírou. Teplotu v sauně zvyšujte postupně. Nepřecházejte z vyšší teploty na nižší, jinak se vaše saunování mine účinkem.

Tohle si nechej na jindy

Kromě doporučení, co v sauně dělat, existuje i pár aktivit, které bychom si měli raději nechat na doma. V sauně se vyhněte zejména alkoholu, cigaretám a drogám. Ani o dost bohulibější činnost, jakou je cvičení či jakákoli fyzická námaha, do sauny nepatří. Zřekněte se také provádění některých úkonů osobní hygieny v prostorách sauny. Týká se to zejména úpravy vlasů, vousů, pedikúry a manikúry. Prostě čehokoli, čemu byste sami nechtěli v sauně u jiných přihlížet.

Saunou to nekončí

Po sauně si dopřejte klid. Pokud jste přijeli autem, jeďte domů nejkratší a nejméně náročnou trasou. Tělo je unavené, mozek odkrvený a vaše pozornost oslabená. Vyhněte se i sportování. Tělo příjemně znavené saunou uvítá spíše odpočinek či spánek, než další výdej energie.

Navštivte www.saunia.cz a přesvědčte se na vlastní kůži!


 

 

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.