S nanostěrači na vás bude i průtrž mračen krátká

09. 11. 2016, autor: prochlapa.cz
Bezpečnost při jízdě je a vždy bude aktuální téma, proto se výrobci doslova předhánějí s novými metodami jak zajistit, aby nedocházelo ke zbytečným nehodám.
S nanostěrači na vás bude i průtrž mračen krátká

Největší riziko na řidiče přirozeně čeká za zhoršených přírodních podmínek, kdy je viditelnost snížená a silnice podkluzují. Nyní se ale blýská na lepší časy! Kde obyčejné stěrače nestačí, pomůže nanotechnologie. Nevěříte?

Co možná nevíte o nanotechnologii

Nanotechnologie („nano“ = malý) pracuje s mikroskopickými částicemi a strukturami, jejichž rozměry se pohybují mezi 1 nm a 100 nm. Vědci tyto částečky využívají jako stavební prvky, z nichž lze zkonstruovat zcela nové materiály se zajímavými, prakticky využitelnými vlastnostmi. Takto naprogramované nově vzniklé struktury se pak v chovají v podstatě jako miniaturní stroje a poslušně plní účel, pro který byly vyrobeny. Domníváte se, že nanotechnologie patří spíše do vědeckofantastické literatury, než do reálného života? Pak jste trochu zaspali dobu. Výhod, které nám pokroky v tomto vědním oboru přinesly, již můžeme využívat v elektronice, ve zdravotnictví, v kosmetice, v optice, v textilním průmyslu i v domácnosti – je součástí mnoha čistících a impregnačních prostředků. Není tedy žádným překvapením, že nanotechnologie proniká i do automobilového průmyslu.

Superschopnosti pro vaše čelní sklo

Pokud jste nezískali řidičák teprve před týdnem, určitě jste už minimálně jednou zažili situaci, kdy vás na silnici zastihla silná bouřka, proudy vody se valily po skle a ani maximální výkon stěračů vám nedopřál pořádný výhled. Ve spojení s rizikem podklouznutí pneumatik na mokré vozovce je to doslova o život. A i když se nic nestane, cesta trvá dvakrát tak dlouho. Německá společnost Nanoconcept, která se zaměřuje na nanotechnologie využitelné v každodenním životě, přišla s revoluční metodou impregnace skel – nazývejme ji třeba “tekuté stěrače”. Ta udrží čelní sklo prakticky suché, neboť nanočástice obsažené v nastříkané vrstvě mají extrémně silný hydrofobní efekt, tedy odpuzují kapky vody okamžitě po dopadu. Lepší viditelnost znamená lepší reakční čas, takže vás již na cestách nic nepřekvapí. K bezpečnosti dále přispívá zvýšení rázové pevnosti skel - další z příjemných efektů nanostěračů.

Pokroky ve vědě berou inspiraci z přírody

Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale hydrofobní efekt nanočástic funguje na přírodních principech, konkrétně na tzv. principu lotosového květu. Zastavili jste se někdy, abyste si pořádně prohlédli povrch lotosových listů? Příroda jim nadělila do vínku nepřilnavost, díky níž do nich nikdy neprosákne voda, ani se na nich neudrží. Voda, bahno, to vše okamžitě stéká a rostlina zůstává zcela netknutá. Odborníci ze společnosti NanoConcept tuto vlastnost dokázali okopírovat a naprogramovat nanočástice v “tekutých stěračích” tak, aby spodní vrstva pevně přilnula k ošetřenému sklu a částice v té vrchní se uspořádaly směrem ven. Právě ty pak simulují efekt lotosových listů a zajistí vám skvělý výhled z automobilu za každého počasí. To vše aniž byste museli běžné stěrače vůbec zapínat. Pokud totiž jedete rychlostí nad 60 km/h, odpor vzduchu kapky sám zcela odtlačí pryč.

Multifunkční ochrana

Když už mluvíme o odpuzujícím povrchu, je nasnadě, že kromě vody se mnohem pohodlněji zbavíte i prachu a dalších nečistot, mrtvého hmyzu na skle a námrazy, která je s blížícím se zimním obdobím stále větším strašákem. Zatímco vaši sousedé budou desítky minut škrábat okénka, vy již budete na cestě do práce. A protože se jedná v podstatě o impregnační vrstvu, vaše skla budou také chráněna před dalšími riziky plynoucími z používání automobilu. Těmi může být i obyčejná myčka nebo působení kapaliny do ostřikovačů. Příjemným bonusem je extrémně dlouhá životnost – až 12 měsíců!

Spolehlivý výrobce je polovinou úspěchu

Chcete-li sklům vašeho automobilu zajistit skutečně tu nejlepší péči, pořiďte si nanostěrače od osvědčená firmy, jejíž jméno je zárukou, že se ve výrobku skutečně nachází optimální počet nanočástic. Náš tip? Vyzkoušejte praktický set od německého výrobce Nanoconcept, který kromě 30 ml dvousložkových tekutých stěračů obsahuje také abrasivní čistič, jímž byste měli skla před nanesením impregnační vrstvy ošetřit, čistící houbičku a leštící utěrku.

Přípravek je určen k aplikaci na čelní, boční, zadní i střešní skla, případně na skleněné reflektory a světlomety z polykarbonátu, tedy všude tam, kde je ho třeba. Budete-li chtít autu věnovat mimořádnou péči, lze jím dokonce ošetřit i lakované povrchy karosérií, špína se na nich pak bude méně usazovat a snadněji se jí zbavíte. Díky jednoduché aplikaci je vhodný naprosto pro každého.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jak je na tom Peugeot 108 se spotřebou paliva? Výtečně ve městě a na okreskách, ale co ve vyšších...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.