Rytíři nebes

20. 10. 2006, autor: prochlapa.cz
Pohádka o hrdinných amerických pilotech z první světové je víc načichlá sentimentem a patosem než krví a benzínem. A proto se jí nedá věřit.
Rytíři nebes

Bylo, nebylo. Kdesi ve Francii zuřila první světová válka a mladí muži, včetně těch amerických, se tam sjížděli, aby proměnili čerstvě vynalezené letadlo ve válečný nástroj a sebe v nový typ hrdiny. Hollywood na ty časy teď s nostalgií zavzpomínal a stvořil film, jakoby inspirovaný osudy skutečných amerických pilotů z Lafayettovy eskadry. Pokud by tomu tak bylo, pak by první světová válka byla vznešené dobrodružství a ne špinavá krutá jatka, jak nás učili ve škole.

Tony Bill má sice Oscara za produkci Podrazu, jako režisér ale zkušenosti posbíral hlavně v televizi. Při natáčení Rytířů nebes pravděpodobně uvěřil, že po devadesáti letech si nikdo nepamatuje, jaká válka ta první světová vlastně byla, a že ji klidně může přetvořit ve velký nebezpečný flám ve starém stylu. Dobrodružství, kde báječní mladí muži na báječných staromódních strojích poznávají cenu přátelství, odvahy, cti a lásky. Ty pravé důvody, pro které stojí za to riskovat život.

Tvůrci taky předpokládají, že pečlivé, hezké obrazy slepené patetismem nepotřebují žádné jiné spojení než místo děje a hlavního hrdinu. Místo příběhu tak dlouhé dvě a půl hodiny poskládali ze scén zastupujících všechna možná klišé podobných dobových epik. Takže nechybí hrdinná smrt, překonaný strach, hrdinná záchrana vesničanů, jeden čestný německý pilot, jeden nečestný německý pilot, láska skrz jazykové bariéry, překonaný rasismus, mírné pochybnosti o smyslu války, podezření na špionáž a utužování chlapských přátelství a charakterů. A samozřejmě nechybějí ani válečné scény dvouplošníků, které by byly velkolepé, kdybyste byly součástí počítačové hry. Na plátně se na ty počítačově generované obrázky spíš hodí slovo malebné, s pohlednými záběry francouzské krajiny. Natáčené mimochodem v Anglii.

Malební jsou také hrdinové, především James Franco, kterému patří hlavní part. Jeho hezká tvář, chlapecký úsměv a citlivost vyjadřovaná skrz svraštělé obočí padne do jeho dokonalé uniformy neživotně dvourozměrné figurky. Ostatní Američani nosí obleky skoro stejně perfektní, přestože do války dobrovolně narukovali vesměs kvůli hrozbě vězení. Vlajku Francie nejlépe nese tradičně výrazný Jean Reno a roztomile krásná Jennifer Decker. Oba dostali možnost poměrně často používat svou mateřštinu, spolu s pečlivě nastudovanými dobovými rekvizitami to je ale jediné, čím do uzavřeného kokpitu sentimentem zamlžené vzpomínky proniká trochu opravdovosti. Přežít schématický scénář ale pocit přesvědčivosti nemá moc naděje a když, tak ho většinou zabije melodramaticky monumentální soundtrack. Rychle a spolehlivě jako Červený baron.


Flyboys, USA/Francie 2006, 139 minut. Režie Tony Bill, hrají James Franco, Martin Henderson, Jean Reno, Jennifer Decker, Tyler Labine, David Ellison, Philip Winchester. Premiéra 19. 10. 2006.

foto: Palace Pictures

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Zlomené květiny

Zlomené květiny

03. 11. 2005, autor: admin

Bilancující road movie o stárnoucím sukničkáři Donovi (Bill Murray) se může i nemusí stát novým začátkem pro legendu nezávislé kinematografie Jima Jarmusche.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.