Ruská mafie - s vodkou za pasem

08. 09. 2010, autor: Matěj Kučera
Slova psaná v azbuce mi stále zní v uších a já vím, že se už nemusím bát v noci projít po poloprázdné Praze. O naši bezpečnost a klidný spánek se stará velký bratr z Východu - ruská mafie.
Ruská mafie - s vodkou za pasem

Tvrdý chléb Rus v Praze má

Teprve delší procházka po Václavském náměstí mě donutila uznale pokývat hlavou a dát za pravdu přátelům. Centrum města patří Rusům. Nenechte se zmást černochy, lákajícími noční turisty do klubů, kde lze proniknout do hlubin poddajných slečen (z velké části z východních států). Dostaňte se hlouběji pod kůži a zjistíte, že vše má pod dohledem Ivan.

Udržet si centrum města a přilehlé okolí ovšem není jednoduchou věcí; stejně jako v tržní ekonomice i zde platí pravidla konkurenčního boje - oko za oko, zub za zub. Podle zprávy institutu pro kriminologii a sociální prevenci z roku 2004 jsou v České republice nejpočetnější ukrajinské, ruské, vietnamské, čínské a albánské gangy.

Pomáhat a chránit

ruska-mafie-1Hierarchie ruské mafie se daleko více než tlupě medvědů podobá malému mraveništi. Jen jsou tito mravenci namakanější, oblečení v černé kůži a ke značkování svého teritoria nepoužívají mravenčí feromony, ale vodku destilovanou skrz dřevěné uhlí (ta je mimochodem výsledkem dlouholeté práce ruského vědce D. I. Mendělejeva, který se snad právě díky ní prochlastal až k periodické tabulce prvků).

Organizace mafie je velmi tvárná a přizpůsobivá. Existují gangy, které mají uspořádání nejasné, a na druhou stranu ty s přísnou hierarchií a posloupností velení. V čele hierarchicky uspořádané mafie stojí krestnij otec (pachan/kmotr), který rozdává úkoly svým brigadýrům. Vymáhání výpalného, obchody na černém trhu, zabírání území. Brigadýři tyto úkoly plní se skupinou bojeviku - bojovníků.

V tisku můžete narazit na pojem vor v zakoně. Jde o jedince, který má bohaté zkušenosti; ve vězení si odseděl řadu let a zavázal se zločineckému kodexu cti. V tomto kodexu slibuje, že ani nepomyslí na legální práci, před státem se neskloní a vždy bude pomáhat zločincům, svým bratrům ve zbrani. Vory v zákoně tvoří zločineckou aristokracii a mnohdy stojí v čele organizovaných gangů.

V následujícím videu se stanete svědky úspěšného atentátu na ruského mafiána Mukhtarova. Nájemný zabiják nejdříve první dávkou srazí k zemi řidiče a pistolí pak zastřelí nechráněného bosse přímo v autě.

Historie ve zkratce aneb může za to Lenin

Po komunistické revoluci v roce 1917 byla nouze o luxusní zboží (kupříkladu i obyčejný foťák), a tak ve snaze uspokojit potřeby obyvatelstva vzniká černý trh a v závěsu za ním i první mafie. Nástup Stalina k moci vše vyhrotil do extrému. Rozsáhlé čistky, hladomor, velké poválečné ztráty a návrat vojáků způsobil, že ruská mafie ještě více upevnila svou moc v podzemí. S expanzí Sovětského svazu na západ se rozrůstal i její vliv a všechny státní snahy podlomit a zlikvidovat organizovaný zločin byly marné. Rozpad SSSR pak vznik ruské mafie definitivně posvětil.

Vězeňské tetování

ruska-mafie-21Tetování na těle ruských vězňů má symbolický význam. Značí nejenom odpor a pohrdání státní mocí, ale je i určitým průkazem života potrestaného. Na tělo si můžete nechat vytetovat počet vyfasovaných let (vyjádřeno hvězdou, kde každý hrot znamená jeden rok) i zločin, který jste spáchali (s lidmi, co mají vytetované lebky na prstech, se raději nehádejte; každá lebka znamená jednu vraždu).

Tetování se provádí ve vězeňském prostředí pomocí elektrických holicích strojků a jehel. Jako inkoust se používá široká škála materiálů - od moče přes saze až po spálené kousky kůže bot.

Filmové zpracování

vychodni-prislibyFilmy o ruské mafii nejsou tak známé jako například filmy o mafii japonské nebo italské. Ve slavnějších filmech hrají ruské gangy druhořadou roli prodejců zbraní či vymahačů výpalného.

Mezi známější tituly z tohoto prostředí patří jistě Bratr nebo Bavorák. Bratra mohu vřele doporučit jako fascinující film o sourozeneckém vztahu překonávajícím nástrahy okolí. Oproti tomu Bavorák je filmové béčko. Dále bych rád zmínil Východní přísliby, Polibek smrti nebo ruský seriál Brigáda.

Přečtěte si také o japonské mafii Yakuze!

pavel-brozekPavel Brožek je student psychologie, který se z dlouhé chvíle vrhl do psaní. Zajímá ho hudba, řeč těla a vliv alkoholu na smyslové vnímání. Jeho motto zní: "Facebook nemám, a vo co de?"

VYBÍRÁME
Ukradla ruská mafie šéfovi Mercedesu auto?

Ukradla ruská mafie šéfovi Mercedesu auto?

23. 11. 2004, autor: admin

Předsedovi představenstva DaimlerChrysler někdo ukradl obrněné S600 v ceně 1 milionu dolarů.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nová výstava Škoda Octavia & Škoda Felicia „60“ v mladoboleslavském Škoda Muzeu připomín...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.