Rozhovor: Nejlepší evropský dřevorubec

27. 05. 2011, autor: Pavel Schneider
Martin Komárek je nejúspěšnějším Evropanem ve dřevorubeckých závodech (tzv. timbersport) - čtyřikrát získal titul mistra Evropy a umístil se i na světovém šampionátu. Prostě opravdový chlapák!
Rozhovor: Nejlepší evropský dřevorubec

Čtyřnásobný mistr Evropy ve sportovních dřevorubeckých disciplínách, třiačtyřicetiletý Martin Komárek, se zatím jako jediný ze starého kontinentu dokázal vmáčknout mezi zámořskou elitu, když na světovém šampionátu v roce 2006 získal bronzovou medaili. Navíc je držitelem světového rekordu v disciplíně “stock saw” - sériově vyráběnou motorovou pilou dokázal uříznout z kmene dva kotouče dřeva za 9,445 sekundy.

Jak se člověk dostane k dřevorubeckému sportu? Jaká je vaše původní profese?

Já jsem se dřevorubcem vyučil, mám i maturitu z lesnické školy v Písku. Vyzkoušel jsem toho ale víc, jsem diplomovaný záchranář a chodil jsem i na jazykovku.

Je pro sportovního dřevorubce důležitější síla, nebo technika?

Závodník by měl mít obojí, já bych určitě potřeboval nějaké to kilo svalů navíc. Moje štěstí bylo, že mě trénovali ti nejlepší závodníci na světě. Od nich jsem se snažil pochytit co nejvíc a myslím, že technika je moje silná stránka.

Trénujete v posilovně, dodržujete speciální jídelníček?

Tak bych si to určitě jednou představoval. Teď jsem ale něco jako poloprofesionál a fyzičku doplňuju výhradně manuální prací. Přesně tak, jak říkáte, trénuje můj kamarád a rádce Jason Wynyard, který světovému timbersportu posledních několik let naprosto dominuje.

A s Jasonem Wynyardem jste se potkal jak? Není z Nového Zélandu?

Seznámil nás jeho švagr, se kterým jsem se potkal na jednom z evropských závodů. Pozval mě na Zéland, já si na ten druhý konec světa zaplatil letenku a odjel se učit od absolutních mistrů. Jason pochází z rodiny, která se tomuto sportu věnuje druhou generaci, takže na sobě mohl pracovat odmala. Trénovat s ním dvě hodiny vydá za týdny samostatného tréninku.

martin-komarek-jason-wynyard

I vy svoje zkušenosti předáváte na tréninkových kempech dál. Kdo je podle vás největším favoritem českého mistrovství republiky, které se odehraje poslední květnový víkend v Mikulově?

Určítě má velkou šanci Jan Svoboda, pětinásobný mistr ČR. Letos myslím vyhrál tři závody ze čtyř. Je to ale hodně i o chybách a o štěstí. Často rozhoduje poslední disciplína a závodník to musí ustát i psychicky.

Co je potřeba k tomu, aby se timbersportem dalo živit?

Když jste tak dobrý, že často vyhráváte soutěže, můžete občas pobrat zajímavé peníze. Tedy v zámoří, evropské závody jsou spíš otázkou prestiže. Nebo je potřeba mít dobrého sponzora. Ti si ale samozřejmě vybírají hlavně ty, co vyhrávají. Na začátku musíte sami chtít se hodně nadřít a musíte mít talent. Anebo být z takové rodiny jako třeba Jason.

Kolik stálo vaše vybavení?

Za těch zhruba 11 let jsem do něj investoval asi 500 tisíc korun.

Jak moc je timbersport nebezpečný? Zranil jste se při něm někdy?

Mám zranění, ale ne ze závodu. Při manipulaci s ruční pilou jsem si jednou omylem poranil dlaň. Pak jsem se taky hlavně vinou únavy bodnul sekerou do kolene. Takže menší šrámy způsobené nešikovností. Rozhodně je to bezpečnější sport než třeba hokej.

Nakonec otevřeme jazykový koutek. Jaký je vlastně rozdíl mezi dřevorubcem a drvoštěpem?

Jistě to nevím, ale myslím, že drvoštěp a dřevorubec znamenají to samé. Drvoštěp asi bude po staročesku.

martin-komarek-jason-wynyard-01

 

Přehled dřevorubeckých disciplín

Následujících šest disciplín se sekerou a pilou musí v tomto pořadí zvládnout každý, kdo chce dřevorubecký závod dokončit. Protože se dosažené časy sčítají, může být zaváhání byť jen v jedné z nich koncem veškerých nadějí na úspěch.

1) Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce)

Adrenalinová disciplína s názvem springboard vychází z dob, kdy dřevorubci nemohli přesekat mohutné stromy, protože jejich pily byly příliš krátké. Dřevorubci vysekali do stromu kapsu, do které umístili springboard (prkno). Z tohoto prkna ve výšce mohli strom porazit jednodušeji. Sportovní dřevorubci užívají dvou prken. Z prvního prkna se vyseká druhá kapsa, do které se umístí druhý springboard. Teprve z tohoto prkna ve výšce kolem tří metrů závodník přeseká kmen.

2) Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou)

Tato disciplína poměřuje zručnost závodníků v řezání klasickou motorovou pilou. Každý závodník užívá k přeřezání dvou kotoučů z ležícího kmene stejnou pilu. První kotouč se řeže směrem dolů, druhý směrem nahoru. Oba kotouče musí mít stanovenou tloušťku, jinak je závodník diskvalifikován. Měření času se zastaví až při dopadu druhého kotouče na zem.

3) Standing Chop (přesekávání stojícího kmene)

Disciplína simuluje kácení stromů, a odkrývá tak zručnost závodníka v zacházení se sekerou. Závodníci používají na míru vyrobené sekery, upravené pro typ dřeva, který se přesekává. Sekery jsou extrémně ostré a jejich srovnání s žiletkami není vůbec od věci. Závodník seká kmen nejdříve z jedné strany, potom kmen doseká ze strany druhé.

4) Single Buck (řezání ruční pilou)

Řezání ruční pilou je jednou z nejstarších dřevorubeckých disciplín. Měření času začíná se signálem rozhodčího a končí s kompletním odříznutím kotouče. V této disciplíně rozhoduje především rytmus a dynamika závodníka. Pila musí řezat zcela rovně, protože při sebemenším vychýlení ztrácí závodník drahocenný čas.

5) Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene)

Underhand chop  připomíná časy, kdy dřevorubci museli přesekávat spadlé stromy na menší, lépe ovladatelné části. Závodníci stojí na ležícím kmeni a v půli jej přesekávají nejdříve z jedné strany, potom se otočí a dosekají kmen z druhé strany. Důležité je dodržovat přesnost jednotlivých seků, což výrazně zkracuje výsledný čas.

6) Hot Saw (řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem)

Síla, velikost a hluk cca 25kilogramových motorových pil dělají z hot saw jednu z nejatraktivnějších disciplín ze všech dřevorubeckých sportů. Motorové pily jsou upravovány přímo pro účely závodů a jejich zkrocení není snadnou záležitostí ani pro ostřílené drvoštěpy. Výkon těchto nechlazených speciálů totiž přesahuje 62 koní a jejich cena se pohybuje v relacích přes 100 000 Kč. Cílem této disciplíny je odříznutí tří kotoučů dané velikosti z ležícího kmene, a to v co nejkratším čase.

VYBÍRÁME
Rozhovor: Český profesionální odstřelovač

Rozhovor: Český profesionální odstřelovač

10. 01. 2011, autor: Jarda Sauer

Odstřelovači. Asi žádná jiná armádní profese není pro laiky tak atraktivní. Udělali jsme proto rozhovor právě s jedním z českých vojenských odstřelovačů!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kompaktní SUV od Land Roveru přijíždí s velkou modernizací, jejíž pomocí je o hodně lepší. Vyzkou...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.