Rozhovor: Nejlepší český stuntrider

19. 07. 2011, autor: Jarda Sauer
Jmenuje se Martin Krátký, je mu 25 let a je výborný stuntrider. Co to znamená? Prostě dělá na motorce věci, které vypadají, jako že jsou proti přírodním zákonům... Přečtěte si, kolik kaskadéřina stojí a jak může bolet!
Rozhovor: Nejlepší český stuntrider

Martine, když se řekne stuntrider, dost lidí možná nebude vědět, o čem je řeč. Můžeš pro ně popsat, co vlastně děláš?

Česky by se stuntrider dalo přeložit jako kaskadér. Stuntriding je jízda na motorce dost netradičním způsobem, kdy jezdec jezdí na motocyklu v krkolomných pozicích, většinou po předním nebo zadním kole, nebo dělá jinou akrobacii. Všechny tyto triky se předvádějí na silničních motorkách.

Ty jsi prý začínal už ve čtrnácti, na fichtlu; kolik jsi od té doby vystřídal motorek? A máš nějakou motorku snů, kterou by sis jednou chtěl pořídit?

Ve čtrnácti jsem začal jen tak jezdit, až v šestnácti jsem začal  trochu blbnout. Motorek jsem vystřídal asi pět a nejlepší jsou asi ty současné. A vysněná motorka? To by byla taková, která by snesla takovéto zacházení bez oprav (smích). Prostě jen jezdit a nic víc neřešit, to by byla motorka snů...


Ty si údajně motorky pro stuntriding upravuješ sám, respektive s bráchou – je někdo z vás vyučený mechanik?

Při samotné stavbě na stuntriding je potřeba pomoc víc kamarádů, ale pak už většinu s bráchou zvládneme doma. A vyučený mechanik ani jeden z nás není, ale člověk se to postupem času naučí, protože každou chvíli se něco rozbije.

Kolik lidí se v ČR věnuje stuntridingu a kam by ses ve srovnání s nimi zařadil? Jaká dosažená vítězství pro tebe nejvíc znamenají?

V ČR jezdí spousta jezdců, ale většina to má jen jako víkendový relax. Já se snažím trénovat skoro každý den, tak to je trochu rozdíl. Loni jsem vyhrál závod o nejlepšího kaskadéra v ČR, letos u nás bohužel žádná soutěž není. Můj největší úspěch je třetí místo na Mistrovství Evropy ve stuntridingu - to proběhlo před dvěma týdny.

Tip: Staňte se fanoušky prochlapa.cz na facebooku a dozvídejte se o mových článcích jako první!

Dá se vyčíslit, kolik triků na motorce zvládáš? Je některý z nich něčím výjimečný?

Triků je opravdu hodně a napočítat je nedokážu. Pár z nich je výjimečných, protože je tady v Česku předvádím jako jediný. Za svůj nejlepší trik považuju jízdu na zadním kole obráceně, to v Evropě zvládne asi pět lidí.

Jak vypadá tvůj trénink? Víš vždy předem, co chceš trénovat, nebo jen tak jezdíš a improvizuješ?

V tomhle ohledu je trénink tak půl na půl. Jednu část si jen tak jezdím a piluju starší kousky, a pak nějaký čas zabere trénování nových triků.

Předpokládám, že při trénování musíš občas spadnout... Jak často? Nemůžeš nějakým takovým pádem poškodit motorku? Jaký nejvážnější úraz jsi zatím utrpěl?

Tak občas se padá, ale většinou to končí jen naraženinou nebo malou oděrkou. Motorka padá téměř každý trénink, ale má padáky, které zabrání poškození motoru. Jinak jsem letos měl asi pětkrát prasklý rám a dvě zničené převodovky, plus nějaké drobnější závady - prostě pořád je co opravovat. A moje nejzávažnější zranění? To bylo, když jsem se napíchl na stupačku a musel jsem pár dní zůstat v nemocnici. Měl jsem tehdy štěstí, že mi ta asi deseticentimetrová stupačka netrefila střeva.

Jak finančně náročný je stuntriding? Dokážeš spočítat, kolik jsi do něj za ta léta nacpal? Kolik projezdíš benzínu? A nelituješ těch peněz?

Pokud se člověk věnuje stuntridingu jen rekreačně, tak je to v pohodě. Když se ale trénuje skoro každý den, tak je to celkem finančně náročný koníček a bez pomoci sponzorů bych to nezvládnul dělat na takové úrovni. Benzínu projezdím hodně, ale nikdy jsem to nepočítal - ostatně benzín je jen malá část celkových nákladů. Takže peněz mě to stálo a stojí dost, ale na to jsem nikdy nekoukal a nelituju toho, protože mě to baví.

Sbalils někdy nějakou holku na to, co na motorce dokážeš?

Nejsem typ člověka, co by se nějak vytahoval s tím, co umí a využíval toho. Ale holkám se to ježdění líbí, tak se občas nějaká najde.

Máš momentálně přítelkyni? Jak nese to, že předvádíš svoji show na nejrůznějších akcích, kde je plno holek, co by se možná rády nechaly sbalit?

Přítelkyni momentálně nemám. Ale najít takovou, které nebude to ježdění vadit, to je docela problém. A vím, že ho má víc kluků, co se stuntridingu věnují. Postupem času dostaneš nůž na krk a musíš si vybrat, jestli ježdění nebo trávit čas s ní...

Sice na motorce trávíš spoustu času, ale pro běžnou jízdu ji prý moc nevyužíváš. Je to pravda?

Přesně tak! Na motorce se svezu po cestě tak jednou, možná dvakrát za rok. A to ještě, když něco zkouším. Na projížďce jsem byl naposled někdy v roce 2009. Když mám čas, tak trénuju, pak už motorku nevyhledávám a mám radši klid.

Co mají dělat kluci, kteří by chtěli jít ve tvých stopách? Kdy je nejlepší začít, na co se musejí přiravit? Co by měli umět a čemu je lepší se vyhnout?

Nejlepší je začít co nejdřív. Já začal v těch šestnácti a na všechno jsem musel přijít většinou sám. Dnes se vše najde na netu, tak v tom je to lehčí. Ideální je začít na nějaké menší motorce, protože na ní jezdec na všechno přijde dřív a nestojí to tolik peněz. To je, myslím, první správný krok pro začínající jezdce. A pak to chce jen trpělivost a makat na sobě a výsledek se za pár let ukáže!

VYBÍRÁME
TOP 10: Nejhorší rallye crashe

TOP 10: Nejhorší rallye crashe

30. 08. 2010, autor: Matěj Kučera

Jistě, špičkoví závodníci si mohou užívat peníze, slávu i přízeň krásných dívek, ale nezapomínejme, že také pravidelně riskují svůj vlastní život. Ukážeme vám případy z rallye závodů, kdy už šlo opravdu do tuhého!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nová výstava Škoda Octavia & Škoda Felicia „60“ v mladoboleslavském Škoda Muzeu připomín...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.