Rozhovor: Na fourcrossu je zábavný, že člověk nejede sám

21. 12. 2012, autor: prochlapa.cz
Na první pohled křehká a pěkná holka. Na kole ale řádí jako démon. A klidně vám "dá loket" v zatáčce.
Rozhovor: Na fourcrossu je zábavný, že člověk nejede sám

Pokud se nepletu, závodíš už řadu let...
No, příští rok to bude deset let. Výročí. Hehe. Ale jestli je to dlouho... Až to bude jednou tolik, tak už mi to asi bude připadat jako hodně, ale těch deset let uteklo jak voda. Ono jak se na tom kole člověk zlepšuje a zlepšuje, do toho si občas něco udělá, tak ty roky prostě utíkaj.

Závodila jsi v různých disciplínách, v jakých?
Tak úplně v počátcích jsem začínala sjezdem. To bylo klasický ježdění z kopce v lese, taky nějaké lávky, skoky... Pak přišlo období skákací. Kdy jsem se snažila se naučit skákat. To bylo celkem nekonečný a v tý době jsem si začala pohrávat s fourcrossem, kde mi to ale vůbec nešlo, protože sem nebyla schopná naskákat celou trať, takže následovaly tři roky projíždění většiny skoků na závodech. No a až pak se to nějak zlomilo, že jsem začala skákat už celkem pěkně a dalo se na to koukat. Dneska už sem úplně někde jinde. Díky bohu.

Taky do toho všeho asi před třemi, čtyřmi lety vstoupilo enduro. To mě baví pořád hodně. Je to neuvěřitelnej relax a srdcovka. Zalézt si sama někam na horách do lesa a celý den šlapat nahoru, dolu. To sou pro mě nepopsatelný zážitky, který sou jenom moje, nikdo mi je nemůže vzít, sou nepřenositelný. Proto je mam tak ráda. A žiju z nich pak ještě hrozně dlouho. Taková skrytá zásobárna energie. Těžko popisovat.

Pak ses rozhodla pro jednu, proč? Můžeš ji přiblížit?
Tak ten fourcross upřednostňuju, co se týče závodění asi právě proto, že mi tak dlouho trvalo se naučit ty tratě projet tak, jak se to má dělat. Je to vydřený. Taky mam blbou paměť, takže je pro mě jednodušší zapamatovat si fourcrossovou trať, než sjezdovou. A aby byl člověk v těhlech sportech dobrej, musí znát na trati každěj kamínek, což jde s děravou hlavou dost blbě. A dost velkou roli u mě hraje motivace.

Fourcross mi na světové úrovni celkem jde a pořád sem té medaily blíž a blíž. Letos už chyběly fakt jen milimetry. Kdežto ve sjezdu je to mnohem vzdálenější. A to nemluvim ani o tom, že fourcrossový kolo váží půlku toho, co sjezďák. Líp se mi ovládá, víc mě to na něm baví. A na foucrossu je zábavný taky to, že tam člověk nejede sám.

Dát někomu loket v zatáčce, nebo ho přešlapat na trati je prostě pecka zážitek. Ten přímej kontakt, kdy se člověk nesmí nechat vycukat, a ani na sobě nesmí dát znát strach, protože by ho ty ostatní v dráze vyndali hned v první zatáčce.... No prostě spousta zajímavejch okamžiků. A ten pocit, kterej mám, když stojím v rampě při nočním závodě... Diváci fandí, světla svítí... Neuvěřitelná atmosféra... To sou asi důvody, proč to dělám. Aby bylo jasný o co jde: fourcross je kontaktní disciplína, podobná skicrossu, nebo snowboardcrossu, kdy čtyři jezdci v jedné dráze, dlouhé okolo 50s, závodí o dvě postupová místa.

Trať je plná skoků, kamenů, zatáček, kořenů, klád... prostě všemožných překážek a cílem tedy je se proboxovat na ty první dvě postupová místa. Takhle to de pavoukovým systémem až do finále. Což znamená, že závodník musí vyhrát několikrát, nejen jednou. A to je na tom asi to těžké, řekla bych. Uspět několikrát po sobě, když pokaždé jedete s lepšími a lepšími soupeři...To neni zadarmo, no.

Jak moc je sport na tvé úrovni o jízdě na kole jako takovém a jak moc o další přípravě (posilovna, strava atd.)?
Tak v tomhle směru to mam asi trochu jinak, než většina fourcrossařů. Protože se jedná o silovou záležitost, na kterou moje postava neni uplně stavěná, tak pro mě je víc důležitější cvičení a příprava bez kola. Já bych byla spíš dobrej maratonec, ale nebaví mě to. Takže musim trávit víc času cvičenim v posilovně, než ježděnim. V létě když je sezóna, tak stejně skoro nic jiného než kolo nestíhám, ale na podzim kola zavírám a až do jara chodim jen cvičit.

Snažim se i samozřejmě dobře jíst. No a tak jedině přiberu, ale jde to pomalu a stejně když na jaře sednu na kolo, tak zase pár kilo shodim. Ale důležitý je získat sílu a zpevnit se. Pak mam kolo líp v ruce, cejtim se na něm dobře. Co se týče techniky, tak tam je to každej rok jednodušší v tom, že se do toho rychlejc a snadnějc dostávám. To neni takovej problém, jako dřív.

Teď ses stala členkou Rockstar Energy týmu, oslovila jsi ty je a nebo oni tebe?
Bejt ve správnej okamžik, na správnym místě, nebo jak se to říká... Dělala sem rozhovor pro jedny noviny a shodou okolností redaktor, který se mnou rozhovor dělal, byl v kontaktu s člověkem z Rockstar Energy, zmínil se, oni věděli o koho jde, chtěli to zkusit, dohodla se schůzka....a vyšlo to. Za což všem zmíněným moc děkuju, oni budou vědět. Takže asi to, co se má stát, se prostě stane.

Partnerství s energetickými nápoji je většinou o chlapech, jak vidíš spolupráci jako holka? Nebylo by lepší mít za partnera třeba výrobce parfémů?
Přiznávám, že mě ani ve snu nenapadlo, že spolupráce s Rockstarem bude taková zábava. Je to přesně takovej jako motivační impulz, kterej sem po letošnim zranění potřebovala. Funguje to podle představ, což je dneska celkem vyjímka. Řekla bych, že girlz tým byla trefa do černýho. S Katarínou i lidma od Rockstar Energy sme si padli do oka. Nevim jestli parfémy na zablácený, upocený holce se zjizvenýma rukama a nohama by byly dobrá reklama... Hehe. Děláme sport, ke kterýmu energy drinky patří. Takže myslim, že i to spojení s holkama je v cajku.

V čem spočívá tvá příprava, jak trénuješ?
Jak sem říkala, u mě je to hodně o cvičení. Navíc tim, jak nejsem zrovna žádnej cvalda, tak moje tělo timhle druhem sportu dost trpí. Snažim se to kompenzovat různýma zpevňovacíma cvičeníčkama, jinak už bych to asi nemohla dělat. No a v létě jezdim jen na kole (enduro, závodní kola a silniční), cvičim ty zpevňovačky a chodim se občas vyběhnout, vyplavit ze sebe únavu po závodech.

No a jak skončí sezóna, svezu se ještě párkrát na enduru a silničce, ale jinak už pomalu začínám najíždět na zimní přípravu, což je posilovna, hodně posilovny a hodně běžek a lyžování. Takhle to jde až do jara, kdy pomalinku začínám zařazovat kolo a ubírat posilovnu. Jen letos to je všechno trochu jinak, kvůli mému zranění z léta a brzkému odjezdu do Norska.

Co zima? Nebo nemáš zimu a jezdíš po světě tam, kde zrovna není sníh a ty můžeš jezdit, závodit?
Jezdit po světě v zimě by asi nebylo špatný, ale to si dovolit nemůžu. Navíc po sezóně je člověk rád, že to kolo může na chvíli uložit k zimnímu spánku a věnovat se jinejm věcem, na který přes sezónu nemá čas. A taky ráda lyžuju a chodim na běžky. Takže na to se v zimě dycky těšim. A vlastně sem ráda za tenhle koloběh, vyhovuje mi to. Za sezónu se nacestuju dost, takže je fajn zůstat v zimě doma. Navíc sem instruktorka lyžování, takže zimu stejně většinou trávím na horách.

Měla jsi nějaká zranění? Pokud ano, jak dlouho se pak dostává sportovec ve tvém sportu znovu do formy?
Bohužel k tomuhle sportu zranění patří, nejsou to šachy, takže se to občas stane. To se nedá nic dělat. Já sem si vytáhla černýho petra letos v červenci, kdy sem při sjezdovym tréninku docela blbě upadla a krom toho, že sem si děsně pomlátila záda, sem si zlomila klíční kost. A protože to bylo všechno takový malinko komplikovaný, tak sem musela sezónu předčasně ukončit, abych se mohla dát do kupy. Teď už je vše ale v pořádku. U lidí, jako sme mi, kteří hodně trénují je důležitý, aby sme aspoň malinko cvičili ikdyž se zraníme, protože tělu nedělá dobře, když se najednou vypne.

A pokud se nám tohle podaří, tak pak se po zahojení dostanem do formy celkem rychle, když ne, tak to většinou nějaký ten měsíc trvá. A někdy se to zkomplikuje až po zahojení. Záleží kus od kusu. Ale samozřejmě za ty léta už svý tělo aji e znám, takže vim co na něj platí a co ne. Tam je dycky spíš nepříjemná ta psychická stránka toho, že měl člověk třeba dobře rozjetou sezónu a najednou je všechno v háji, a tak podobně, no. To bývá většinou dycky ten první týden. Nevadí mi bolest, ale spíš tahleta bezmoc. Ale za týden si na to zvyknu a pak už je to jen lepší a lepší. Ale ty první dny mě to štve.

Děláš kromě fourcrossu ještě něco jiného? Myslím studia, práci... něco, co bys mohla dělat po kariéře. Pokud o tom přemýšlíš.
Protože se u nás timhle sportem nedá uživit, tak si nemůžu dovolit jen trénovat a jezdit na kole. Takže studuju prvním rokem magisterský obor Rekreoogie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Taky pracuju pro GiveMe 5, což je firma, která nabízí nejrůznější adrenalinové a vzdělávací programy, jako jsou třeba teambuildingy, lanová centra, adrenalilnové aktivity, kurzy pro školy a spoustu dalších programů. Přes léto sem tedy krom závodů animátorka na hotelu a instruktorka lanového centra na jednom hotelu poblíž Prahy. No a v zimě učím lyžovat v Krušnejch horách. A tohle všechno sou věci, které mě baví a asi bych si dokázala představit, že bych je dělala na stoprocent, až jednou přestanu závodit. Nejsem zrovna kancelářskej typ, já vim.

Jak je vlastně dlouhá kariéra sportovce v tvém oboru?
Asi jak u koho. Někdo to vydrží do čtyřiceti, někdo do třiceti, no. Sama si netroufam říct, jak dlouho to vydržim já, ale podle míry obotřebovanosti mýho těla bych řekla, že tak do těch třiceti, pak bych se ráda dostala do takového toho rytmu, kdy jezdim spíš, abych předala svý zkušenosti dál. To znamená nějaký bikový kempy a tak podobně.

Jsou před námi Vánoce, co dárky? Máš nakoupeno?
Ach jo. No, to je letos trochu problém. Na konci roku odjíždim na půl roku do Norska, kam jedu studovat, ale taky se připravit na nadcházející sezónu. Moc se na to těšim, protože to bude netradiční forma tréninku. Skialpy, t elemarky, lyže, běžky a posilovna... Takovej přírodní trénink v přísnejch podmínkách. Prostě paráda. No, takže se zatim plácam v organizačních věcech, protože co nevyřídim do Vánoc, tak to už před odjezdem nestihnu. Z čehož už je asi jasný, že dárky sou až hluboko na konci seznamu úkolů. Nechávam to až na 23.12. a budu se modlit, že to klapne.

A co by sis přála pod strom ty?
Já? Cédéčko Suzi Quatro...taky bych ráda, abych si aspoň rok nic neudělala a zvládla sezónu celou. Hehe. Jinak sem praktik. Mám ráda drobný dárky, který sou funkční a pěkný. Nesnášim kýčovitý blbiny, na který se jen chytá prach.

A co v novém roce - cíle, předsevzetí?
Určitě to zase pořádně rozvířit na těch světových fourcrossech a sáhnout si konečně pro medaily, naučit se líp vařit a dostat se aspoň na pár týdnů někam na hory, bez závodních kol, jen s endurem a člověkem, kterýho miluju - vynahradit mu ty dny, kdy sem pořád pryč. No jo, mít doma závodnici neni žádnej med.

VYBÍRÁME
Co vydrží paměťová karta?

Co vydrží paměťová karta?

19. 11. 2007, autor: admin

Napadlo vás někdy, zda jsou paměťové karty skutečně tak odolné, jak o nich výrobci tvrdí?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Minulá generace BMW řady 3 byla tou nejméně povedenou. Podařilo se BMW vrátit trojku k původním k...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.