Rozhovor: Mike Baker, bývalý agent CIA

17. 05. 2011, autor: Jarda Sauer
Vypadá trochu jako James Bond, ale na rozdíl od něj je skutečný. Mike Baker čtrnáct let pracoval jako špión pro CIA, dnes působí jako poradce v zábavním průmyslu.
Rozhovor: Mike Baker, bývalý agent CIA

Jmenuje se Baker, Mike Baker. Tenhle sympatický chlapík dlouhá léta pracoval pro CIA. Při své práci v utajení se podílel na boji proti terorismu či proti drogovým kartelům, působil i u kontrarozvědky. Když od CIA odešel, stal se odborným poradcem při výrobě filmů a televizních pořadů s agentskou tématikou – podílel se na tvorbě seriálu Spooks (v Česku vysílaného pod názvem MI5) nebo na filmu Životní zkouška (v hlavní roli s Russellem Crowem). Naposledy spolupracoval na tvorbě reality show Tajný agent, která právě probíhá na stanici Zone Reality.

 

Co vás přimělo k tomu, dát se k CIA?

Dali mi nabídku, která se neodmítá. Vlastně jsem chtěl dělat něco důležitého a přínosného pro svou zemi. Rozhodně nešlo o peníze – i když myslím, že můj nástupní plat byl kolem 17 tisíc dolarů (asi 290 tisíc Kč).

 

Byl jste někdy při během své kariéry v ohrožení života?

Pouze když jsem včas neodevzdal reporty, výkazy a další papírování (smích). Ne, vážně: Myslím, že stačí, když řeknu, že tahle práce přináší výzvy a zážitky, které jinde nepotkáte.

 

Jaké chvíle byste tedy ve své kariéře označil za nejhorší? A jaké za nejlepší?

Nejlepší chvíle byla určitě tehdy, když jsem se dozvěděl, že jsem úspěšně prošel všemi testy a tréninkem a byl jsem oficiálně přijat do služby. Horké chvilky nastaly často během některé akce, ovšem o nich se spolu bavit nemůžeme. A nejhorší okamžiky byly ty, když zahynul některý z kolegů.

 

Je možné skloubit rodinný život se životem špióna?

Velmi dobrá otázka. Popravdě, tahle práce není zrovna pro rodinné typy. V CIA, a pravděpodobně je to stejné ve všech dalších tajných službách, je poměrně vysoká rozvodovost. Tím neříkám, že by nebylo možné práci agenta skloubit s rodinným životem, ale je důležité soustředit se na udržování rozumné míry mezi rodinou a prací.

 

Jaký největší omyl se mezi lidmi o CIA traduje?

Asi to, že CIA je nějakým celosvětovým spolčením, které tajně řídí svět. CIA je ve skutečnosti malá apolitická organizace, která prostě dostává rozkazy od vlády.

 

"CIA je malá apolitická organizace, která dostává rozkazy od vlády..." 

 

Když bych se chtěl stát agentem, musím mít nějaké speciální schopnosti?

Potřebujete selský rozum, rozhodnost, přizpůsobivost, komunikativnost a schopnost pozorovat. Dále také schopnost splynout s okolím, patriotismus a disciplínu. Pochopitelně neuškodí, když jste zdravý a v dobré kondici.

 

Jakých největších chyb se začínající špioni dopouštějí?

Snaží se získat co nejvíce odpovědnosti v relativně mladém věku. Chtějí jít co nejdříve do akce a z detailní a pomalé práce při vyšetřování jsou často otrávení a znudění. Přitom každá akce vyžaduje velmi důkladné a svědomité plánování. Mladí agenti někdy chtějí přeskočit kvalitní přípravu, ta vás přitom může v akci zachránit.

 

Celkem nedávno se podařilo zabít bin Ládina, proti teroristům jste bojoval i vy.  Dají se podle vás očekávat v budoucnu nějaké další teroristické útoky? Mohou se Spojené státy a Evropa cítit bezpečně?

Bohužel, pravděpodobnost, že by se nám podařilo snížit hrozbu teroristických útoků na nulu, je malá. Kolegové, kteří tohle mají na starosti, říkají, že jejich prací je prevence, minimalizace a zabraňování potenciálnímu nebezpečí. Ovšem ani oni nevěří, že je reálné zabránit všemu.

 

Vy osobně jste řady CIA opustil. Je ale možné ze CIA odejít úplně? Jste dnes stále vázán nějakými tajemstvími? A co by se stalo, kdybyste něco prozradil? Kontrolují vás ještě dnes?

Na rozdíl od toho, jak to bývá v knihách a filmech, můžete z agentury odejít a žít civilní život. Samozřejmě jste vázáni mlčenlivostí, nesmíte mluvit o tom, co jste viděli v akcích, nebo o metodách, které se používají při vyšetřování. Ale to je samozřejmost, je to vaše vlastenecká povinnost. Všichni, kdo nedokážou držet jazyk za zuby, by měli být souzeni.

 

Ve filmech špióni používají neuvěřitelná technická zařízení, je to tak i v reálu?

V reálu je to tak, že nejlepší součástí našeho vybavení byl nejčastěji převlek. Pro CIA pracuje jeden z nejlepších a nejkreativnějších týmů, který má převleky na starosti, takové nemají ani v Hollywoodu.

 

V čem ještě se liší filmoví agenti od skutečných?

Ve filmech obvykle všichni vypadají velmi atraktivně a také tráví nezvykle mnoho času honičkami v drahých autech, které končí explozí. Ale nezbytnou schopností pro špióna je umění splynout se svým okolím. Nevím, jak vy, ale já osobně si nemyslím, že by třeba Angelina Jolie moc splývala. Nebo Jack Bauer ze seriálu 24 hodin, to byl magnet na kulky... Pokud dokážete způsobit několik výbuchů během jedné hodiny, tak nejste zrovna nenápadní.

 

"Nezbytnou schopností pro špióna je umění splynout s okolím..."

 

Přesto – máte nějaký oblíbený špiónský film?

Nejvíc se mi asi líbí série filmů s agentem Bournem, hned potom asi Špióni jako my – klasika s Chevy Chasem a Danem Aykroydem. V první pětce by také určitě byl The Good Shepherd (česky Kauza CIA) a jednoznačně Team America – i když ten je spíš o superhrdinech než o špiónech.

 

A co ten nejslavnější - James Bond? Je to podle vaší zkušenosti aspoň trochu reálný obraz špióna?

Sám jsem si často těsně před akcí říkával, jak by asi postupoval James Bond... Ne, žertuji, tuhle otázku jsem si nikdy nepoložil. Bondovky jsou skvělou filmovou zábavou, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ve skutečném životě špióna je mnohem méně obleků a krásných žen.

 

Poslední otázka:  Litoval jste někdy, že jste se stal špiónem?

Nikdy. Ani jedinkrát. Od té doby, kdy jsem odešel z agentury, vedu klidný a šťastný život. Ale všechny ty zážitky a lidi, které jsem měl možnost během své služby v agentuře potkat, rozhodně patří k těm nejlepším v mém životě.

VYBÍRÁME
Rozhovor: Český profesionální odstřelovač

Rozhovor: Český profesionální odstřelovač

10. 01. 2011, autor: Jarda Sauer

Odstřelovači. Asi žádná jiná armádní profese není pro laiky tak atraktivní. Udělali jsme proto rozhovor právě s jedním z českých vojenských odstřelovačů!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
17. 05. 2011, Uživatel: !MasA!
Reagovat

Chválim pěknej rozhovor.


img
26. 05. 2011, Uživatel: Re4Mi
Reagovat

Sám jsem si často těsně před akcí říkával, jak by asi postupoval James Bond to se mu povedlo :-D


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kontrola technického stavu patří mezi stěžejní momenty při výběru ojetého vozu. Zákazník musí mít...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.