Rozhovor: Michal Otipka - Kurz v Operaci Izrael byl tvrdší, než jsem čekal

16. 11. 2014, autor: Filip Rakovan
Prezident a vrchní instruktor IKMF CZ hovoří o cestě do Izraele za natáčením ultimativní reality show, o tom, jak se jel podívat k hranici pásma Gazy na "ohňostroj" i sebeobraně Krav Maga jako takové.
Rozhovor: Michal Otipka - Kurz v Operaci Izrael byl tvrdší, než jsem čekal

Krav Maga není pro naše čtenáře neznámým pojmem, na Prochlapa.cz publikujeme reportáže z osobních tréninku Krav Maga, také řešíme sebeobranu pro děti... Nicméně aktuální záležitostí optikou KravMaga.cz je určitě Operace Izrael, reality show, ve které tři Češi vyrazili do Izraele na speciální vojenský kurz.

V jednom z posledních dílů se museli účastníci plazit pět hodin v kuse pískem na pláži nebo udělat za den přes tisíc kliků. Bylo to opravdu tak moc tvrdé nebo šlo "jen" o scény pro kameru? Nebo jinak, do Izraele odletěli tři Češi, nebáli jste se toho, že třeba vypadnout hned na začátku ve vyřazovacím kole?
Toho jsme se báli, hodně... Izraelci původně říkali, ať pošleme šest, dvanáct lidí. Ať je jistota, že to aspoň někdo dodělá, protože to bude přísné. Já jsem původně chtěl poslat jen jednoho člověka, ale to riziko by bylo potom o dost větší. Takže nakonec jsme to udělali tak, že jeli tři, holka, civilista a člověk z ozbrojených složek. To je segment, na který se také zaměřujeme, to je jedna věc – a druhá, šance, že to dodělá, by měla být nejvyšší. Plus jsme hned na začátku udělali docela přísný casting.

Ti lidi, co přišli v Čechách na ten casting, kolik z nich na tom bylo fyzicky dobře? Bylo patrné, že jsou tam zájemci, kteří na to prostě nemají?
Tam nepřišel vyloženě nikdo, kdo by na to neměl. Naopak, byl tam řekněme lehký a vyšší nadprůměr, nebyl tam nikdo průměrný nebo dokonce fyzicky podprůměrný. Šlo jen o fyzičku, anebo také o psychiku? Ta první kola byla zaměřena čistě na fyzičku. Jak vybrat ze dvou set lidí první skupinu? Kdo nedoběhne... Původně jsem si říkal, že je necháme cvičit, budeme kolem nich chodit a vyřazovat je, ale to by bylo časově a organizačně náročné.


Sebeobrana v praxi aneb Urban Combat, kurz, kde se aplikují techniky Krav Maga v situacích, do kterých se můžete reálně dostat. Jezdíte přece v autobuse nebo v tramvaji, že?

Takže jsme zvolili tvrdší kritérium – poběží sto lidí a třicet, kterých nedoběhne, jde domů. Pak klik, držení pušky... A ta druhá část, to už byl takový bootcamp, pořád běhali, bili se, ale pořád tam největší roli hrála fyzička. Ale už to byla kombinace s fyzickým kontaktem, bojem, už to šlo více do talentových, pohybových zkoušek.

Tušili ti zájemci, do čeho v rámci Operace Izrael vůbec jdou?
Ne. I já jsem byl trochu překvapený, jak moc náročné to bylo. Izraelci slibovali že to bude tvrdé... ale bylo to tvrdší, než jsem sám čekal. Nebyl tam čas na odpočinek. Člověk může makat šest, osm hodin denně, máme takové kurzy... ale pak si dá sprchu, vyspí se, nají se v klidu. Tady ale nebyl čas na odpočinek a to bylo psycho. Nad hlavou vám tam lítali rakety – zvykli jste si na to? Co účastníci Operace Izrael, řešili rakety nebo jim to po pětistém kliku už bylo jedno? Možná během času trochu otupěli. Člověk na to myslí... ale zase jsme se jeli podívat ke Gaze, když už jsme tam byli...

Do Izraele dorazili kromě Čechů lidi z celého světa?
Ano. Původně bylo přihlášeno asi čtyřicet lidí, dorazilo jich nakonec asi dvacet - bylo to krátce poté, co Američani zrušili nějaké lety -. plus to vypadalo, že ten konflikt tam bude delší, hlubší, tak spousta lidí kvůli tomu odřekla. Nebýt nás, tak asi ten kurz přeložili... Ale to by mohlo znamenat také třeba odsunout ho až o rok. Když ten kurz člověk absolvuje, co s ním potom dál? Když je člověk normální Krav Maga instruktor a absolvuje to, společně s tou pedagogickou částí, tak pak má rozšíření kvalifikace, že může učit vojáky. Určitě tam najde hodně inspirace pro tento sektor.

Když se přeneseme na samý pomyslný závěr – kdy se dozvíme, kdo celou záležitost, řekněme vyhrál?
Po novém roce, to budeme vědět, kdo vypadl a kdo nevypadl. A pak budeme doufat, že to ten zbytek dodělá. Co by měl vědět člověk, který Krav Maga nezná, chtěl by třeba začít cvičit, ale vidí operaci Izrael a může být zaskočen tou tvrdostí, tou náročností? Je rozdíl mezi civilní a vojenskou Krav Magou, to je první důležitá věc. Druhá věc je, ten kurz není čistě o Krav Maze, ani si nemyslím, že by tam Krav Maga měla hlavní místo. Tohle (kurz z Operace Izrael, poz. red.) je něco mezi kurzem přežití a vojenským přijímačem. A část, jako doplněk, je k tomu vzdělávací kurz.


Ing. Michal Otipka při kurzu věnovanému střelným zbraním - Krav Maga "má recept" i na ně.

Takže to neznamená, že když chce někdo začít cvičit, že první, co bude muset udělat, je tisíc kliků?
Ne, vůbec, právě naopak. Krav Maga je dobrá v tom, že je variabilní a poměrně flexibilní v tom, koho já budu učit. Když budu učit padesátiletého hlídače, tak němu budu přistupovat jinak, než když budu učit skupinu a la speciální jednotky, jinak budu učit ženy, jinak budu učit důchodce, jinak budu učit děti. Krav Maga pro armádu je takové nejednodušší, nejsurovější, je to černá nebo bílá, těch věcí tam není moc, aby i unavený voják, po zátěži, ne moc talentovaný, byl schopen se ubránit, zničit toho druhého, pomoc někomu dalšímu. Krav Maga pro civilisty je jinak zaměřená, a jde hlouběji, je mnohem komplexnější. Když řeknu, že vojenská Krav Maga je černobílá, tak ta civilní, v té je dalších tisíc stupňů šedi. Civilní Krav Maga dává lidem mnohem širší paletu možností, které mohou použít, jak mohou situaci řešit.

Veřejnost poměrně nedávno zasáhla událost, při které útočnice s nožem pronikla do školy a tam zranila několik lidí a smrtelně zasáhla jednoho ze studentů. Dalo se na to připravit, alespoň částečně?
Jsou dva pohledy na věc. Jedna věc je, že když budu k někomu zády, ten mi zaklepe na rameno, já se otočím a on do mne bodne nůž, tak je strašně těžké zareagovat a lidi většinou žijí v jiné realitě a tohle je situace jak z jiného svtě. Je těžké zareagovat. Zase na druhou stranu, člověk, který trénuje, tak ta reakce tam často přijde. Není to stoprocentní... Jinak – netrénovaný člověk má úplně minimální šanci na přežití, trénovaný člověk ji má o dost větší. Ale nic není stoprocentní.

Tam šlo, pokud se nemýlím o to, že zmiňovaný student se chtěl někoho zastat. A dopadlo to tak, jak to dopadlo. Měl to – a teď se podívejme na věc zcela bez nějakých citových pohnutek, ale spíše jen z hlediska sebeobrany – udělat?
Měl, ale měl to udělat jinak. My si stěžujeme obecně na lidi, že v podobných situacích nikdo nic neudělá, že jsou lhostejní k ostatním. Teď jeden udělá a nevyjde mu to, tak z něj nebudeme dělat hlupáka, protože by to byl strašně špatný signál pro ty ostatní. Ale je asi potřeba udělat krok zpět, oprostit se od emocí a racionálně to zhodnotit.Člověk má vždycky na výběr a má několik možností. Co bylo možné udělat? Útočnice ohrožovala studentku, obránce mohl přijít a odstrčit jí, asi by se mu pak nic nestalo. Ta žena, když se otočila a chtěla bodnout nožem, mohl tam dát batoh. Nebo ruce a ohnal se jí proti obličeji. Asi by byl pořezaný, ale žil by, není ale jisté, jestli si toho nože vůbec všiml do chvíle, než byl pobodán. Mohl ji odkopnout, mohl vzít židli a odstrčit ji. Mohl odstrčit tu studentku... Těch možností mohlo být víc. Tomu klukovi bylo sice šestnáct, ale sportoval, nějakou fyzičku měl, sílu určitě taky.

Ale po bitvě je každý generál. Já nechci nijak znevažovat jeho čin, jeho památku... Otázka je, jak moc ho to překvapilo, zda ten nůž vůbec viděl. Podle mne ho ani ve snu nenapadlo, že by ho mohl někdo bodnout nožem. Jde o to, že ty situace nejsou běžné, člověk s tím vůbec nepočítá, někdo vykročí z toho rámce a lidi nejsou schopni reagovat, protože to nikdy nezažili. Myslím si, že pár tréninků by ty jeho šance mohlo několikanásobně zvýšit. To sice neznamená, že by tady teď byl s námi u stolu, ale šance, že by přežil, byl by „jenom“ zraněný, by byly několikanásobně vyšší. Je to o tom, že člověk, který si to nikdy nezkusí, tak šance, že zareaguje dobře, je poměrně nízká.

Krav Maga tedy mohou cvičit i poměrně mladí lidé, děti...
My to máme udělá tak, že od osmnácti do pětapadesáti, šedesáti, jak lidi chtějí, máme Krav Maga pro dospělé. Pokud je někomu víc než patnáct a má souhlas rodičů, tak ho necháme jít do těch tréninků pro dospělé, mimo to děláme Krav Maga i pro děti, od pěti let. Tam je ale zapotřebí říct, že Krav Maga pro děti je úplně jiná, hodně jiná, než Krav Maga pro dospělé. Cílem je dětství zachovat a prodloužit co nejvíc a ne jim vytváře stres, učit je techniky, kdy by mohly zkusit ve škole a někomu tím ublížit a mít problém jak ony, tak rodiče. Je to spíše zaměřeno na zdravý rozvoj psychomotorických schopností, snažíme se posilovat sociální odpovědnost.

Když to zjednoduším, snažíme se, aby se dítě pohybovalo, aby vědělo, jak má cvičit, aby mělo nějakou fyzickou zátěž, ale ne přehnanou, protože se pořád vyvíjí, aby mělo reakce. Aby vědělo, co má dělat, když mu někdo chce dát ránu, že tam má dát ruku. Technika pro dospělé – bráním se úderu a hned reagují protiúderem, pro děti – vykryji a odstrčím, uteču. Je tam potlačena ta agrese a brutálnější techniky. Krav Maga pro děti v tomto ohledu hodně ztrácí, zase je to udělané s nějakým záměrem a z nějakého důvodu, aby děti nedostávaly větší dávku brutality, než je dobré. Takže je tady důraz na prevenci a na pohyb, na rozvoj, na reakce. A jak děti pomalu rostou, tak se tam těch věcí přidává víc a dostáváme je do reálnějších modelových situací.

Když někdo bude chtít Krav Maga zkusit, ale nechce se rovnou hlásit na pravidelné tréninky, je nějaká možnost?
My máme takovou věc, že první hodina je vždycky zadarmo, takže lidi si mohou přijít je tak zacvičit nebo se podívat. A pak pořádáme také jednotlivé tématické semináře, většinou jednou za měsíc - hrozba nožem, obrana s teleskopickým obuškem, hrozby pistolí a tak...

Nejbližší taková akce je 6.12.2014, kdy přijede ten hlavní instruktor z Operace Izrael, naše největší hvězda, člověk, který byl ve speciálních jednotkách, účastnil se snad všech bojových konfliktů. Je to ten člověk, jehož tvář nebyla v té reality show vidět, nemohli jsme ji ukázat, ale samozřejmě tady – kdo ho chce poznat, kdo si sním chce zacvičit, tak se může přihlásit.

A nemusí to tedy být člověk, který Krav Maga už cvičí...
Je to určené i pro začátečníky, ten, kdo už cvičí, tak si tam techniky prohloubí, kdo přijde poprvé, bude to pro něj nové, ale je to připravené tak, aby to zvládl a něco si z toho odnesl.


 

 

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Krav Maga na vlastní kůži 2: Škrcení

Krav Maga na vlastní kůži 2: Škrcení

06. 11. 2013, autor: Filip Rakovan

Je to velmi zákeřný a nebezpečný způsob napadení, i z toho důvodu, že na obranu je jen pár drahocenných sekund. Bránit se ale dá.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
01. 04. 2019, Uživatel: Mumbai Escorts
Reagovat

https://www.diamumbaiescorts.com/ https://www.ladyfunclub.com/ https://www.realbeautymumbai.com/ https://www.diamumbaiescorts.com/call-girls-in-coimbatore.html/ https://www.diamumbaiescorts.com/escorts-in-rajkot.html/ https://www.diamumbaiescorts.com/goa-escorts.html/ https://www.realbeautymumbai.com/mira-road-escorts.html/ https://www.realbeautymumbai.com/andheri-escorts-services.html/ https://www.diamumbaiescorts.com/call-girls-in-andheri-mumbai.html/ https://www.desiretechsupport.com/roku-remote-not-working/ https://desiretechsupport.com/mcafee-com-activate/ https://www.desiresolutions.tech/escorts-web-development-company/ https://www.desiresolutions.tech/blog/how-to-download-mcafee-antivirus/ https://www.desiresolutions.tech/blog/free-php-projects/ https://www.desiretechsupport.com/activate-espn-on-roku/


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Zbrusu nový osmiválec má zdvihový objem 7,3 litru a sílu o 435 koních a 644 newtonmetrech.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.