Rozhovor: Dítě v mikrovlnce jsem zcenzuroval

13. 12. 2010, autor: Jarda Sauer
Štěpán Kopřiva, mistr násilí a černého humoru, je zpátky na scéně.  Kam jezdí na jachtě? Umí zabít kapra? A co považuje za opravdu nechutné? Dozvíte se v našem rozhovoru!
Rozhovor: Dítě v mikrovlnce jsem zcenzuroval

Štěpán Kopřiva je velmi úspěšný autor - ostatně z našeho webu znáte jeho román na pokračování Aktivní olovo. Dokáže psát knihy plné bublající krve a vnitřností, stejně jako mírumilovné rodinné seriály. Momentálně také překládá komiksy Preacher a Lucifer. Před pár dny vyšla jeho nejnovější kniha Holomráz. A to se nám jevilo jako dobrá záminka k rozhovoru!

Pro tvoje knížky je typická směs humoru a nevídané brutality a násilí. Jaký máš osobně k násilí a zabíjení vztah? Dokážeš třeba o Vánocích zabít kapra?

Zabít kapra jsem nikdy nezkoušel... Kdo ví, co ti kapři všechno uměj, že jo? Už jsem slyšel historky o tom, že kapři jsou poměrně nebezpeční parchanti a pěkná sběř. Takže jsem spíš ostražitej a kupuju si je už naporcovaný. Obdivuju ty maníky, co u stánků s kapry nasazujou životy, to je strašně nebezpečná práce.

Když se řekne spisovatel, mně osobně se vybaví Belmondo v Muži z Acapulca: Zanedbaný chlapík s cigárem a starým psacím strojem... Jak tvoříš ty? Potřebuješ nějaké speciální podmínky, pouštíš si k psaní hudbu?

Zanedbanej jsem, takže ten nejdůležitější předpoklad splňuju. Cigáro nemám, to je zase mínus... Nemusím mít pracovnu, stačí mi počítač a trocha klidu. Když píšu, tak si hudbu nepouštím; ale když to pak po sobě pomiliónté čtu a opravuju, tak mi hudba - ideálně nějaká tvrdší elektronika - naopak pomáhá udržet pozornost.

Údajně při psaní vypiješ spoustu Red Bullů?

Red Bully už jsem omezil, ale samozřejmě, že v lednici nouzovou zásobu mám. Nemyslím si, že jsem na nich měl nějakou závislost, ale párkrát se mi stalo, že jsem se trochu přeredbulloval a prostě jsem seděl, držel plechovku a najednou jsem slyšel divnej zvuk. A byl to zvuk, kterej vydávala ta plechovka v mý ruce, jak klepala do stolu - jak se mi třásly ruce. To bylo takový... zajímavý.

Být spisovatelem na volné noze zní jako super zaměstnání. Jak vypadá tvůj běžný den?

Vstávám ve čtyři ráno. Přečtu, co jsem napsal předchozí den, udělám opravy a kolem deváté si zase jdu lehnout - na půl hodinky, na hodinku. Potom pracuju dál. Kolem oběda si zase na půl hodiny zdřímnu a následně píšu tak do tří. Když občas chytnu slinu, pokračuju v psaní i do večera. Prostě většinou s přestávkami píšu osm až deset hodin denně, mezi psaním si doběhnu na nákup nebo do posilovny. Samozřejmě každej den, soboty a neděle nedržím. Musím říct, že se mi tenhle rytmus osvědčil.

Zpátky k brutalitě. Ve tvých knihách se občas objevují scény, které jsou pro mnoho lidí už trochu za hranicí. Násilí, ubližování dětem, různé nechutnosti. Existuje něco tak brutálního, že bys ti to nepřešlo přes klávesnici?

Zatím jsem na nic takovýho nenarazil... Občas si sám nějakou brutální scénu zcenzuruju, ale spíš kvůli tomu, že by zbytečně brzdila děj. Takhle jsem třeba ve svém posledním románu Asfalt zcenzuroval dítě v mikrovlnce - prostě se to tam nehodilo.

Jak se dokážeš přepnout mezi tvorbou scénáře k rodinnému seriálu a psaním drsné knížky, plné krve?

Mně přijde, že se na onu brutalitu všichni moc upínají. Jasně, je důležitá, ale pro mě není dominantní, já se při psaní soustředím spíš na strukturu, postavy a dialogy, a v tom se práce na knize nebo scénáři k seriálu moc neliší. Ano, píšu s ohledem na cílovou skupinu, takže televizní seriály dělám víc řemeslně, ale na tom nevidím nic špatného.

Asfalt se v jednu dobu dostal mezi pět nejprodávanějších knih. Jak ses cítil vedle Michala Viewegha, Zdeňka Svěráka a Marie Poledňákové?

Hodně nepatřičně. To je jediný, co na to můžu říct.

stepan kopriva holomrazČerstvě vyšla tvoje novinka Holomráz. Představ ji a řekni, proč by si ji lidi měli koupit? Proč by si ji měli koupit, to teda fakt nevím (smích). Holomráz je soubor kratších textů. Najdete v něm tři novely, žánrově je to asi fantasy thriller a na nějakou brutalitu taky samozřejmě dojde. Novely jsou propojeny hlavním hrdinou; je to iluzionista, který se vydává za klasického fantasy kouzelníka s firebally a tak. Což samozřejmě vede k různým problémům. Jako bonus jsou v knize ještě tři krátké povídky, ty už do žánru fantasy nespadají. Ale kromě jedné z novel jsou to samé nové věci.

Nedočkáme se v oněch krátkých povídkách návratu hrdinů z některých tvých předchozích knih?

Ne, já na tyhle návraty moc nevěřím. I když ale musím říci, že uvažuju o tom, že napíšu druhý díl Aktivního olova, co vycházelo u vás na prochlapa.cz. Velký návrat De Klerka a jeho nové adoptivní dcery!

Poraď začínajícím spisovatelům: Dá se psaní natrénovat, jako cokoliv jiného?

Určitě. Samozřejmě musíte mít nějaký základní předpoklady, ale člověk se dalším psaním může zlepšovat. A vlastně znám i lidi, a nebudu je jmenovat, kteří zpočátku vypadali, že ani ty základní předpoklady nemají, ale díky tomu, že bejčili jako blázni, tak se nakonec dostali na celkem čitelnou úroveň.

Jsi příkladem dobře prodávaného autora. Dá se tedy v Česku psaním uživit?

To je různý. V některých měsících si vydělám víc než je současný průměrný plat, v některých jsem zase lehce pod průměrem. Takže uživím se z toho, ale není to tak, že bych si mohl jezdit jachtou po Riviéře. Jachtou jezdím jenom po Vltavě.

Nicméně nehodláš spisovatelskou kariéru opustit a živit se něčím jiným?

Zatím mě to baví. Je možné, že mě to jednou bavit přestane a začnu dělat něco jiného. Ostatně po vojně jsem pět šest let normálně chodil do práce - dělal jsem technologa v tiskárně - a neviděl jsem v tom problém.

Tys byl na vojně? Tak pověz, jaké to bylo a co ti dala do života?

Sloužil jsem hlavně ve Kbelích a většinu času jsem proflákal. Protože jsem byl velmi odpovědnej, dotáhnul jsem to až na vojína.  No, a naučilo mě to neúctě k autoritám a k lidskému životu. Na to je vojna opravdu dobrá, že se naučíš pohrdat lidmi.

Protože Vánoce jsou za rohem, dej čtenářům nějaké tipy na dobré knížky...

Ken Bruen má super detektivky - rozhodně doporučuju. Je to Ir, česky vyšly asi tři nebo čtyři věci. Hlavní hrdina je soukromej detektiv a alkoholik, postupně si přidá i návyk na kokain a pak ještě další drogy. Ta detektivní zápletka je vlastně vždycky jen taková dost letmá, většina knížky je vždycky o tom, jak má hlavní hrdina strašnej absťák. Taky mám rád Jamese Ellroye, ten napsal L.A. - Přísně tajné, a nějaké věci od něj byly k sehnání v Levných knihách. A z českých autorů momentálně čtu detektivky od Jaroslava Velinského.

Po Asfaltu jsi řekl, že už nikdy nechceš psát takhle tlustou knížku. Platí to ještě?

Platí. Holomráz má 288 stránek. To plánované pokračování Aktivního olova nebude taky určitě žádná bichle. A ještě mám rozepsanou další knížku, ta bude asi delší, ale doufám že na objem Asfaltu se nedostanu.

Další knížka? Co to bude?

Space opera. Military. Mimozemšťani, obrovský bitevní lodě, prostě hardcore sci-fi.

 

A pozor, dobrá zpráva na konec! Štěpán Kopřiva nám jeden podepsaný výtisk Holomrazu věnoval. Nejsme sobci, takže ho dáme jednomu z vás. Víc se na serveru prochlapa.cz dozvíte 16. prosince - tedy už tento čtvrtek! Do té doby si můžete pročíst i interview s dalšími úspěšnými lidmi - třeba Rozhovor: Moderátoři Tomáš Zástěra a Tomáš Novotný!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jarda-sauerJarda Sauer se v médiích poměrně úspěšně pohybuje už skoro deset let. V důsledku toho je zlatým dolem pro výrobce čehokoliv, co obsahuje větší než malé množství kofeinu.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Ráda jsem vlhká...

Ráda jsem vlhká...

12. 12. 2009, autor: Jarda Sauer

Snímky do dnešního fotosetu byly pořízeny u bazénu. Na tom by nebylo nic pozoruhodného, kdyby se nám kočka nesvěřila, že je vlhká téměř neustále a vzrušit ji je hračka!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
20. 12. 2010, Uživatel: Lukáš
Reagovat

Kulhánek není člověk ale Satan, to nemůžeš porovnávat.


img
13. 12. 2010, Uživatel: Juggla
Reagovat

Kopřivák je suverénně nejlepší českej spisovatel všech dob!


img
17. 12. 2010, Uživatel: Nephilim
Reagovat

2 Juggla: Kopřivův Asfalt se mi četl opravdu skvěle, ale pokud by někdo měl být nej, pak Kulhánek.


img
21. 12. 2010, Uživatel: Lojza
Reagovat

fakt dobrá práce, bude pokracovani aktivniho olova? :)


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-47-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.