Rozhovor: Amar Ibrahim - Lov ubere hodně sil, výhodnější je se pást.

29. 09. 2015, autor: Filip Rakovan
Co víte o přežití (nejenom) ve volné přírodě? Víte, jak se o sebe postarat, když není civilizace na blízku? Není to jednoduché, ale kdesi hluboko v sobě to snad ještě máme...
Rozhovor: Amar Ibrahim - Lov ubere hodně sil, výhodnější je se pást.

Co dělat v situaci, kdy se ztratíte v přírodě a budete se muset postarat sami o sebe? To a mnohem víc vás naučí v outdoorsirvival.cz. Vyzpovídali jsme za vás jednatele společnosti Amara Ibrahima, který nám přiblížil, co vše se pod pojmem přežití v přírodě skrývá a kolik práce stojí za pořádáním takovýchto kurzů pro veřejnost.

Co vše outdoorsurvival.cz nabízí?
Nabízíme hlavně kurzy přežití, pobytu v přírodě a zdravotnické kurzy. Kurzy dělíme na tři typy, které jsou pak ještě rozděleny podle obtížnosti. Máme kurzy zaměřené na rodiče s dětmi, kurzy nazvané Bushcraft, kde jde hlavně o pobyt v přírodě, a pak klasické kurzy přežití, které se dělí na civilní, vojenské a se speciálním zaměřením. Pro větší skupiny nebo firmy umíme ale také uspořádat akci dalo by se říct na míru, dle přání zákazníka. Kurzy umíme vést i v angličtině, němčině nebo francouzštině.

Jak a kde probíhají kurzy?
Kurzy pořádáme dalo by se říct každý víkend. Konají se celoročně, i když platí, že nejvíce využívané jsou na podzim a na jaře. Každý totiž čeká aby nebylo takové teplo jako v létě a nebo aby bylo tepleji než v zimě. Měli jsme ale už i kurz týden po Novém roce.

Co máte mít s sebou a podrobnější informace se dozvíte při rezervaci termínu. Každopádně moc věcí s sebou mít nemusíte, naopak, většinu vám stejně zabavíme a vrátíme na konci kurzu. Kurz většinou probíhá ve skupinkách kolem 12 lidí, muži i ženy dohromady, ale pokud přijde speciální požadavek, že chcete jen dámskou nebo jen pánskou skupinu, snažíme se také vyjít vstříc. Většinou je ale dobré mít ve skupině alespoň jednu ženu, protože se probírají i jiné věci než napadnou chlapa. Ať už jak se chovat k ženě ve skupině při delším pobytu, nebo otázky kolem malých dětí a podobně.

Kurzy máte odstupňované podle obtížnosti, jak se jednotlivé kurzy liší?
Rodinné kurzy a Bushcraft jsou jedno nebo dvou denní. Kurzy přežití nabízejí více variant. Nejprve se dělí podle typu na civilní, army a zimní speciály, poté na několik úrovní podle obtížnosti. Vypadá to složitě, ale v zásadě to složité není, protože bez absolvování předešlé úrovně, nebo prokázání znalostí vás stejně na pokročilejší kurz nevezmeme. Liší se hlavně tím, co máte k dispozici, ale také tím co se učí.

Na prvním kurzu máte k dispozici batoh, spacák, , nůž , na pokročilejší se postupně musíte spolehnout jen sám na sebe s křesadlem nožem a mapou. Také platí to, že co se naučíte na první úrovni se dál už neučí. I zkušenější účastníci našich kurzů říkají, že se vždy něco nového dozví. I když se někdo o věci kolem pobytu v přírodě zajímá, tak často říká, že to někde viděl a že je super si to vyzkoušet. Spousta lidí se nám vrací a účastní se kurzů opakovaně.

Na stránkách nabízíte také medik kurzy, co se tam člověk naučí?
Medik kurzy začínají být hodně oblíbené. Nejenom pro záchranné složky, oblíbili si je i rodiče, hlavně kvůli dětem. Naučíte se tam spoustu zajímavých metod a způsobů ošetření všemožných zranění. Pracujeme tam i s Izraelskými obvazy a moderními armádními turnikety. Měli jsme na tomto kurzu například zdravotníky, kteří koukali jaké úžasné metody se dají použít. Tento kurz se dělá společně s asociací Medik. Jednou u nich byla na kurzu Městská policie z Prahy a stalo se jim potom, že vyjížděli k nehodě tramvaje a chodce, kde chodec přišel o nohy. Oni ho ze zkušeností s kurzem ošetřili tak, že když přijela lékařka, tak v podstatě neměla co na práci.

Máte kurzy nějak zabezpečené pro případ prudké změny počasí nebo zranění?

Kurz je krytý dvěma instruktory, jeden je přímo se skupinou a vede kurz, druhý je připraven v záloze, aby mohl pomoci, kdyby bylo cokoliv potřeba. Je připraven odvézt někoho kdyby se zranil nebo chtěl vzdát. Vždycky se ale snažíme dělat kurzy tak, aby se nikomu nic nestalo a nikdo nemusel vzdát, snažíme se obtížnost uzpůsobit skupině. Když přijde skupina lidí, kteří jsou zvyklí na přírodu, tak se nebojíme kurz trochu přitvrdit, na druhou stranu, když vidíme, že někdo nezvládá, nebo by mohl mít někde problémy, tak zase trochu ubereme. Opravdu nám nejde o to účastníky utrápit, chceme hlavně, aby se něco naučili. Nejsme jako naše bývalá konkurence, kteří vás odvezli do lesa s mapou a řekli za tři dny se dostaňte někam, u nás je s vámi celou dobu instruktor vše vám ukazuje a učí vás. Kurz nám vzdá méně než 5% účastníků, většinou je to ale proto, protože v hlavě přesvědčí sami sebe, že to nezvládnou a s tím už se nedá nic dělat. Zranění se vyskytují také minimálně. Jedná se maximálně o podvrtnutý kotníky, řeznou ránu nebo natrženou šlachu z nějakého pádu. Všichni máme absolvovaný medik kurz, takže v případě potřeby umíme poskytnout rychlou a odbornou pomoc.

Má takový kurz vůbec nějaký přínos pro dnešního Evropana?
Znalosti které na kurzu získáte určitě přijdou vhod. Dříve se do přírody jezdilo hodně a spousta lidí ještě zná základy pobytu v přírodě, ale i v Čechách už je spousta takových, kteří například ve 30 letech u nás na kurzu poprvé sedí u ohně, nebo spí venku. Je jasné, že speciálně v Evropě je asi jednodušší a lepší vydat se hned hledat civilizaci, ale situace se hned změní, je-li někdo například zraněný. Stejně tak se může stát, že při hledání cesty člověk začne kroužit v kruzích a cestu nemá šanci najít. Všechny znalosti od nás potom oceníte. Také se u nás naučíte jak vlastně co nejjednodušeji civilizaci nalézt. Naučíte se vyhledat cestičky zvěře, podle nich dojít k vodě a podle vody se pak dostat do civilizace. Obecně platí, že voda vás po proudu vždy dostane do civilizace, ale například na Sibiři je to jinak, tam vás to naopak odvede od civilizace.

Jak vás napadlo začít pořádat kurzy přežití?
Vždy to byl náš koníček, chodit do lesa a zajímat se o přežití v přírodě. Dělali jsme různé akce s vojenskou tématikou, jako ježdění v džípech a podobně. Lidi se nás tam často ptali, jestli nevíme o nějakých kurzech přežití pro veřejnost. V té době tu pořádala takové kurzy jen armáda a k tomu jen pro novináře a humanitární pracovníky. Řekli jsme si, že by to mohla být i trochu zábava a vrhli jsme se do toho. Vždycky se v podnikání setkáte se spoustou úskalí, ale takové krásné zadostiučinění pro nás bylo když u nás před sedmi lety byla francouzská televize a natáčela o nás dokument, že jsme jediní v Evropě, kteří dělají civilní přežití. Každou chvíli kolem nás vznikne nějaká konkurence, snaží se to chvíli dělat, ale pak zase zaniknou. Většinou přijdou na to, že za tím stojí hromada práce a není to jen o tom sednout si za stůl a vydělávat peníze. Není každý víkend trávit v přírodě se skupinou lidí, člověka to musí hlavně bavit, aby to vydržel. My se to snažíme dělat hlavně tak, aby to nás i lidi co kurz absolvují bavilo a něco nám to všem dalo.

 

Odkud máte znalosti přežití, které učíte?

No každý z nás má nějaký základ z nějakého výcviku, třeba z vojny. Ale aby člověk získal tolik znalostí, co momentálně učíme ostatní, to není jen o tom někde číst příručky nebo se účastnit kurzů. Většinu získáváme v komunitě lidí, které pobyty v přírodě baví tak, jako nás. Je to jak s milovníky aut nebo třeba zbraní. Ty lidi se různě scházejí, povídají si a předávají si zkušenosti a znalosti. Stejně to je i u nás. Někdy se něco naučíme i od samotných účastníků kurzů. Například jednou na rodinný kurz přišla paní a vytáhla z batohu pro dítě na ostření klacíků škrabku na brambory. Dětské ručičky jsou zvídavé, chtějí si všechno vyzkoušet a nožíčky je lákají. Do té doby jsme pořád řešili, že se nějaké dítě pořezalo, i když jsme měli tupé nožíky. Byl jsem proto koupit 10 škrabek a je po problému. Není to ale tak, že bychom se vydávali do lesa bez ničeho „přežit“ tam několik dní. Je to spíš o tom, že si rádi vyrazíme jen tak s batohem do lesa. Trávit čas v lese je pro nás ohromný relax.

Vyvíjí se nějak způsoby přežití?
V poslední době jde hodně nahoru technika, která se používá. Dnešní UV lampy nebo keramické filtry vám vyčistí prakticky každou vodu tak, aby byla pitná, to dřív nebylo. Mění se také věci, které běžně nosíme u sebe, proto se hledá i využití takových věcí. Třeba rozdělání ohně pomocí baterky z mobilu. Ten pokrok jde hodně nahoru a všechno to musíme sledovat a jít s dobou. Základy samozřejmě ale zůstávají stejné.

Co si myslíte o práci Beara Gryllse?
Bear má pro náš obor obrovský přínos. To, že to dělá, rozpoutalo obrovský zájem o přežití v přírodě. Když nebyl, tak o tom nikdo moc nemluvil, teď, když si na tom vybudoval značku a jméno, tak se o to zajímá spousta lidí. Problém je v tom, že lidi nevidí tu obrovskou spoustu práce a času za tím vším co dělá. Spousta lidí nepochopí, že je to sestříhané a když jim řeknu ať si při rozdělávání ohně najdou tak na hodinku nebo dvě pohodlné místo, tak se diví, že on to měl za 5 minut. Ono by vás nebavilo koukat hodinu na rozdělávání ohně, tak to střihnou, jenže to spoustě lidem nedojde. Každopádně on v podstatě roztočil zájem o náš obor, jeho práce má pro nás proto veliký přínos.

Nakonec, co je podle vás nejdůležitější pro přežití obecně?
Je to určitě psychika. Pokud přesvědčíte sami sebe, že to jde, tak to zvládnete, pokud si budete říkat, že je to nad vaše síly, tak to prostě nezvládnete. Zvěř v lese taky přežívá, tak proč byste nemohli vy? Na dalším místě je voda a oheň na její převaření. Neměli byste nikdy pít vodu, kterou neznáte. I ta nejčistější studánka v Alpách nemusí být nezávadná. Když se dostaví úplavice, tak to může být hodně nepříjemné. Jídlo přijde na řadu až potom. U něj zase platí, že je mnohem výhodnější jídlo sbírat, takzvaně se pást, než se něco snažit ulovit. Lov vám ubere hodně sil a musíte mít hodně zkušeností aby jste něco ulovili. Rozhodli jsme se pro vás připravit seriál článků o přežití v různých situacích doplněný o soutěže o poukazy na kurzy od outdoorsurvival.cz. Zaujaly vás kurzy přežití? Sledujte web, správně odpovězte a vyhrajte kurzy zdarma.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Proč to ženám za volantem nejde?

Proč to ženám za volantem nejde?

10. 12. 2016, autor: Jarda Sauer

Několik smutných pravd o hezčí polovičce lidstva.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.