Rocky Balboa

02. 03. 2007, autor: prochlapa.cz
Inspirativní hrdina 70. let se zase vrací. Nic nového pro nás nemá, ale pořád umí boxovat a pořád unese jakoukoliv zátěž sentimentality.
Rocky Balboa

„Nic nekončí, dokud to doopravdy neskončí!“ To není jenom motto zestárlého Rockyho, který se znovu rozhodl pustit do souboje s mistrem světa. Evidentně se tímhle sloganem řídí i Rockyho tvůrce a představitel, Sylvester Stallone. Svou nejslavnější postavu, která ho v roce 1976 vynesla až k oscarové nominaci, oživil v každém desetiletí. Zatímco mnozí by byli radši, kdyby Rocky přestal boxovat už po prvním filmu, Stallone pořád nemá dost. A po šestnácti letech od posledního souboje přichází zase. Co na tom, že mu je už šedesát?

Po opulentních číslovaných pokračování se Rocky vrací zpátky ke svým želvám a k poklidnému philadelphskému životu. Jenže poklidný neznamená šťastný. S milovanou Adrian může Rocky trávit hodiny už jenom u jejího hrobu, jediný syn má z otcovy figury komplexy a sám melancholický ex-šampion cítí, že „má ve svém sklepě ještě nějaký věci“. Což je jeho způsob jak říct, že ještě potřebuje vyhnat své démony boxem. A Stalloneho způsob, jak film recyklující jeho starou slávu zakamuflovat nějakou jinou motivací.

A když už Stallone tenhle film natočil, pak je jasné, že Rocky boxovat bude a že se mu i přes jeho artritidu nepovede tak špatně, stačí si párkrát zatrénovat v mrazírně a vyběhnout schody k philadelphskému muzeu umění. Ne, jako scénárista nás Stallone nemůže překvapit, i když Rockymu přidává zátěž stáří a bolesti (citové i fyzické). Jak režisér nás Stallone už vůbec nemůže překvapit, když ho nenapadá nic jiného než hojně citovat scény z jedničky. V dlouhém úvodu dokonce buduje Rockyho soužení po mrtvé ženě přímo pomocí záběrů z prvního dílu. Stallone je svému hrdinovi přece jenom podobný – stejně jako Rocky nezná jiný způsob, jak se pokusit vrátit ke slávě, než tak, jak už se to jednou povedlo.

Šestý díl, důstojně nazvaný Rocky Balboa, je sentimentální vzpomínkou na lepší časy. Tehdy měl Hollywood ještě odvahu na původní díla, což tenhle Rocky rozhodně není. Nicméně Stallone svého boxera vážně miluje a chce nám připomenout, že my taky. A to jediné mu opravdu jde. Protože stejně jako předvídatelný jednoduchý příběh o vítězícím outsiderovi, ani jeho hrdina se nezměnil. Pořád je to dojemně neokázalý, obyčejný sympaťák, výjimečný jen tak mimochodem. Dalšímu arogantnímu černochovi chce dokázat, že v boxu jde o víc než o slávu a prachy. A že jako poslední stárne na člověku jeho srdce.

Tenhle film sice působí jako laciná soap opera, která se zbytečně vnucuje s oslavou někoho, kdo už další pomník nepotřebuje. Ale pokud máte Rockyho hodně rádi, může vám to být celkem jedno a příjemně si zavzpomínat.

Rocky Balboa, USA 2006, 103 minut. Režie: Sylvester Stallone, hrají: Sylvester Stallone, Burt Young, Milo Ventimiglia, Antonio Tarver, Geraldine Hughes. Premiéra 1. 3. 2007.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Poslední dům nalevo

Poslední dům nalevo

23. 05. 2009, autor: Jarda Sauer

Remake remaku není jenom lacinou vyvražďovačkou jako každý druhý horor v našich kinech, ale docela působivá ukázka svého žánru s několika scénami, které nedostanete lehko z hlavy.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.