Robin Kaleta a Ondřej Bank rozkrájeli ve filmu polární prašan

18. 12. 2014, autor: Filip Rakovan
Po snowboardovém filmu „White lines” a windsurfovém „Without the Sea” přichází režisér, kameraman a dokumentarista Tomáš Galásek s další peckou: výpravným kouskem „Few Days.”
Robin Kaleta a Ondřej Bank rozkrájeli ve filmu polární prašan

O co jde? Se závodníkem Ondřejem Bankem a hvězdou dvoustopého freeridingu Robinem Kaletou se vydáme do Švédska daleko za severní polární kruh, kde se za prašanem létá vrtulníkem. Záběry ze severu se střídají se zážitky druhé party odvážných lyžařů v čele s Martinem Knybelem, s nimiž se pustíme z lavinových svahů v Rakousku.

Abychom se o filmu Few Days dozvěděli víc, podívali jsme se na to, jak vznikal. Na rozdíl od většiny sportovních či adrenalinových filmů, které se dnes točí, se snaží ukázat i příběh, který se odehrává mimo svahy. Není to jen jeden z dalších filmů, kde se jenom jezdí a hotovo.

Hlavní myšlenka je představit dva způsoby, jak vnímat hory. Buď se nahoru dostanete helikoptérou nebo po svých. Jestli je jedno lepší než druhé, nebo jsou obě cesty správné, to si diváci řeknou sami, až se na film podívají. S Ondrou Bankem a Robinem Kaletou měl původně do Švédska letět i skicrossař Tomáš Kraus, ale aby se na jeden termín domluvili tři takto vytížení lyžaři, je téměř nereálné. Bany i Robin jsou oba profíci a i když oba dělají něco trochu jiného, oba spojují hory a lyžování.

Heliskiing ve Švédsku si vybrali, protože se točilo na jaře a tou dobou byly za polárním kruhem ideální sněhové podmínky. Cílem byla vesnička Nikkaluokta ležící asi 150 km severně za polárním kruhem, hodinu autem na západ od Kiruny, kde se prohánějí sobi a losi. Proti zbytku světa jsou tam dobré ceny za heliskiing.

„Když přijedete do profláknutých heliskiingových středisek v Americe, pomalu se nedostanete do vrtulníku. Tady jsme byli úplně sami. V té vesnici už takhle skoro nikdo není, natož aby tam někdo chtěl lítat helikoptérou. Jsou tam čtyři domy a helizákládna o jedné helikoptéře a i ta je tam spíš kvůli nahánění sobů nebo rozvážení rybářů,” říkají kluci. Když přijeli do hotelu, nebyla tam ani noha včetně majitelů. „Když jsme jim zavolali, řekli, že museli odjet na pár dní na jih, ale že je odemčeno,” říkají freerideři.

Výprava se ubytovala a seznámila se starým vojenský pilotem Göranem, který měl u helikoptéry chaloupku coby základnu. Do sauny v Kiruně? Vrtulníkem. Pokud byla špatná předpověď na den, nebylo nic neobvyklého, že se na kopec letělo ve tři ráno. Vzhledem k polárnímu dni to bylo stejně jedno, protože venku bylo azuro. Sešeřilo se vždy jenom na dvě hodiny kolem půlnoci. Bank v divokém terénu Jak se vlastně Ondrovi Bankovi - závodníkovi trénovanému hlavně na jízdu mezi brankami - jezdilo v prašanu?

Zeptali jsme se Jakuba Freye, který se expedice za polární kruh zúčastnil jako fotograf a druhý kameraman. „Když byl s námi poprvé na freeride campu, bylo vidět, že se ve volném terénu trochu rozkoukává, ale pak nastoupila technika a bylo to,” říká Kuba. Bany se nebojí se rychlosti. Dříve se jezdilo skialpovým stylem krátkými obloučky. Ale Ondra se rovnou propracoval do fáze, která je v současné době ve freeridingu populární – najít si z vrcholku přímou lajnu dolů.

Skokům a dropům se trochu vyhýbá, aby se nezranil. Taky má trochu handicap ve čtení terénu. Na to je třeba nejen talent, ale i roky zkušeností, které zatím nemá. „Jakmile je získá, bude k nezastavení,” směje se fotograf Frey.

foto: Jakub Frey

VYBÍRÁME
Co jedí kosmonauti?

Co jedí kosmonauti?

14. 05. 2009, autor: Jarda Sauer

Redaktoři jednoho zahraničního webu měli nedávno velmi zajímavou příležitost sami si vyzkoušet na přebytcích NASA, jak chutná a vypadá strava určená pro opravdové kosmonauty. A k čemu dospěli?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Hyundai i30 N Project C je lehčí a nižší verzí modelu i30 N. Premiéra proběhne v září na IAA 2019...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.