Reportér v ringu

28. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
Vandrák Samuel L. Jackson herecky knockoutuje novináře a otce Joshe Hartnetta v dojáku o otcích, synech a napravování chyb, který své šance na lepší výsledek utápí v sentimentu.
Reportér v ringu
Účes, který Samuel L. Jackson nosí v roli bývalého boxera, který přišel o slávu, rodinu i domov a nechává se na ulici mlátit od opilých výrostků, svou bizarností překoná jenom jeho účes z filmu Jumper. Narozdíl od nedávné skokanské pohádky, v tomhle vyprávění nejsou Jacksonovy vlasy to jediné, co je na jeho postavě zajímavé. Škoda, že on sám je skoro to jediné, co je zajímavé na tomhle filmu.

Stejně jako už samotný český název snímku (kdyby originál distributor jenom přeložil, jmenoval by se stejně jako klíčový článek Vzkříšení šampióna), i všechno, co se skrývá za ním, v podstatě používá ohraná klišé novinářských i sportovních filmů, mnohem víc než autentických ukázek z redakčního či boxerské života. Jacksonova šampióna si všimne žurnalista, kterého sžírá legenda jeho slavného otce i úcta jeho odcizené manželky kolegyně, a usoudí, že by na jeho tklivém osudu mohli vydělat oba.

Matematika, aspoň co se týče věků různých postav, které většinou zažily vrchol kariéry v 50. letech, tu moc nesedí, ostatně takových maličkostí je víc, i když dost z nich si film pojistí tím, že tu a tam zasune nějakou „vysvětlovací“ větu typu „můj otec byl o mnoho starší než matka“ (a proto mohl komentovat box už tak dvacet pět let před narozením syna Erika), které mají vzbuzující se pochybnost zase uklidnit.

V porovnání s vrcholnými boxerskými filmy, třeba s takovým Zuřícím býkem, kterého se Reportér odváží zmínit sám, tohle není žádná těžká váha, resp. je to ještě ulepenější melodrama než Těžká váha, kde dojemně milující Russell Crowe bojoval s hospodářskou krizí. Teda, i Samuel L. Jackson tu je docela dojemný a navíc předvádí nezapomenutelnou a pro něj netradiční kreaci vandráka, který už evidentně dostal hodně ran do hlavy, ale ne tolik, aby se jemu dětsky naivnímu a přátelsky bodrému postoji dalo vždycky věřit. Ale jeho osud, spojený s osudem smolařského novináře Erika, je tolik oblepený kýčovitými poučkami o životě, vyznání otcovské lásky a velkými pravdami o rodinných vztazích a novinářské etice zrozenými z těžkých životních omylů, že jeho zanícená snaha o vznešenost a prominutí všech lží, kterými oba hrdinové řeší své problémy, bude cyničtější povahy zakuckávat smíchem.

Kdyby i u nás film doprovázel ten sluncem zalitý plakát, na němž Jackson zvedá ruce nad hlavu a Josh Hartnett se směje se svým filmovým synkem, bylo by pro někoho včas jasné to, co film prozradí už v prvních sekundách, kdy pod titulky zazní sentimentální hudba a Hartnett v roli Erika přednese svůj první projev zatížený sebestřednou dramatičností. Tohle je melodrama patetického, zjednodušujícího a protahovaného typu, ve všech ohledech, tedy od výkonů většiny herců (čestnou výjimku dodává kromě zmíněného Jacksona ještě zestárla důstojnost Alana Aldy, který připomíná Erikovi a zároveň i celému filmu, že tohle vážně není to nejlepší, čeho je schopen), přes uhlazenou režii až po scénář, který nakonec promarňuje v uslzenosti a falešném přizpůsobování skutečnosti příběh, z nějž mohla být místo dojáku o otcích a synech ambivalentnější a zajímavější polemika o cenách za slávu nebo povaze dnešní žurnalistiky.

Reportér vyrazil do kin pod sloganem Podle příběhu, který se nestal, jenž kromě toho, že pomůže poměrně brzo odhalit jeho hlavní zvrat, taky naznačuje jeho vztah k realitě. Film si scenáristi vymysleli podle deset let starého článku z L. A. Times reportéra J. R. Moehringera tak, až působí, že se svou skutečnou inspirací zacházejí podobně volně jako Erik se svými pracovními historkami, kterými se chlubí synovi. Erika, svou první roli otce, tu hraje Josh Harnett, hodně s pomocí svého hezkého zevnějšku, k němuž přidává jenom sentimentální emocionalitu, která komplikovanou směs egoismu a morality jeho postavy zrovna nerozdmýchává. „Tohle je práce, kde nemusíš pracovat, stačí prostě být,“ říká Erikovi v jedné chvíli Teri Hatcher, když se snaží po neuvěřitelně rychlém úspěchu jeho story v denverském magazínu přetáhnout do komerční televize. Tuto poučku si vzal srdci nejen Hartnett.

Resurrecting the Champ, USA 2007, 111 minut. Režie Rod Lurie, hrají Samuel L. Jackson, Josh Hartnett, Kathryn Morris, Dakota Goyo, Alan Alda, Rachel Nichols, Terri Hatcher, Peter Coyote, Harry J. Lennix. Premiéra 20. 3. 2008.

foto: Blue Sky Film
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sejdeme se v Eurocampu

Sejdeme se v Eurocampu

19. 09. 2006, autor: admin

Erika Hníková opět útočí. V dokumentu o malé české vesničce, kde místo hospody mají restauraci s penzionem za peníze EU, se může poznat celá republika.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.