Reportáž: Všude dobře, s longboardem ve Švýcarsku nejlíp

01. 10. 2014, autor: prochlapa.cz
Poslední zima svými teplotními průměry a minimální sněhovou nadílkou mnoho lidí nepotěšila, také my nejsme fanoušky městských procházek v koktejlu ze sněhu, soli a bláta…
Reportáž: Všude dobře, s longboardem ve Švýcarsku nejlíp

Nás baví snowboardové rochnění v čerstvém prašanu, a proto byla zima těžkým zklamáním. Nedostatek sněhu a nemožnost provozovat naši vášeň nám na duši způsobily stejné šrámy jako kameny skluznicím našich snowboardů. Když jsme tedy na konci února výbavu zazimovali, začali jsme přemýšlet, jak si absenci jízdy na prkně vynahradit. Naše plány jsme se rozhodli směřovat k létu a k surfingu - praotci všech tzv. boardových sportů. Snowboarding, skateboarding či longboarding jsou totiž jen mladší příbuzní surfingu, které vznikly pro případy, kdy oceánské vlny nebyly zrovna k dispozici. My jsme tuto sportovní evoluci otočili, a když tedy není možné sjíždět kopce, naučíme se sjíždět vlny. V Evropě lze surfovat v podstatě v každé zemi, kterou omývají vody Atlantiku, ale mekkou evropského surfingu je Francie a tu jsme zvolili za cíl našeho tripu.

Při pohledu na mapu nám bylo jasné, že i samotná cesta do Francie bude naším cílem. Pro milovníky boardových sportů by totiž rozhodně bylo chybou vyhnout se cestou k oceánu Švýcarsku. A to proto, že švýcarské Alpy vytváří úžasné podmínky pro téměř kompletní škálu těchto sportů. Na mnoha jezerech v oblasti Engadin poblíž Svatého Mořice se můžete nechat unášet větrem na windsurfu nebo kitesurfu. Jen o pár stovek výškových metrů vzhůru pak ledovce nabízí i přes léto skvělé podmínky pro snowboarding. Například snové středisko Saas Fee s jedním z nejlepších letních snowparků v Evropě poskytuje fotografům tak úchvatné kulisy, že na podzim ve snowboardových magazínech nezbývá mnoho místa na fotografie z jiných resortů. Horské sjezdy na málo využívaných silnicích jsou pak ideální pro longboarding.

Ve stručnosti je nutné zmínit, že základem tohoto sportu je longboard, delší verze skateboardu, která díky své velikosti poskytuje lepší stabilitu a přilnavost. Použijeme-li přírodovědeckou nadsázku, tak longboard je tvor suchozemský a nejlépe se cítí na hladkém povrchu. Nejvhodnější životním prostředím je pak pro něj asfaltová silnice v kopcovitém terénu a jejich výskyt je tedy v Alpách opravdu hojný. My jsme si ve Švýcarsku dosyta užili nádherné průsmyky Furkapass a Berninapass, kde jsme v nekonečných zatáčkách nechali longboardy vyřádit.

Největším zážitkem, který bychom nevyměnili ani za všechny světové zásoby švýcarské čokolády, byl několikakilometrový sjezd Berninapassem při působivém západu slunce. Vzhledem k rychlostem jakých longboard dosahuje, jsou táhlé zatáčky tohoto průsmyku pro jízdu naprosto ideální a bezpečné zároveň. Zmíněný západ slunce pak svou červenooranžovou hrou barev na okolních alpských masivech dotvářel geniální atmosféru. Z počátečních obav, že longboardová zastávka ve Švýcarsku zruinuje náš rozpočet, jsme byli vyvedeni sítí nízkonákladových hostelů Swiss Youth Hostels. Hostel jsme našli v každém větším městě i středisku a tak naše těla byla vždy ráno svěží na další porci longboardových i automobilových kilometrů. Návštěvu Švýcarska jsme zakončili ve starobylém městě Sion, jehož okolí je doslova obsypané hrozny.

Hlavní město kantonu Valais je totiž významnou vinařskou oblastí, kterou si užijete, i když jste milovníci piva. Malebné silničky mezi vinicemi rozkládajícími se nad celým údolím řeky Rhôny jsou samozřejmě opět jako stvořené pro longboard. Následující den jsme již pod horou Mont Blanc ve francouzském Chamonix do navigace nastavili hlavní město evropského surfování Biarritz a vydali se na tisícikilometrovou cestu k pobřeží Biskajského zálivu. Rozloučili jsme se tedy s horami a v dálce před námi už jen tušili písečnou dunu, která oceán ukrývá téměř po celém pobřeží. U Atlantiku jsme rozhodně nebyli prvními zájemci o surfování z Česka.

Naopak, za posledních deset let se surfing stal i pro „vnitrozemce“ tak populární, že se přímo v surfových destinacích vytvořily komunity Čechů poskytující mimo jiné servis začátečníkům i pokročilým. Zájemci o surfování se proto rozhodně nemusí bát, že by vstupovali do zcela cizího prostředí. My jsme zakotvili na největší české surfové základně, která se nachází v Soustons.

Hned s nejbližším odlivem, jehož vlny jsou nejvhodnější pro první lekce surfování, jsme skočili do oceánu. Postavit se na prkno není snadnou záležitostí a pro každého začátečníka znamená jakákoliv chycená vlna splněný sen. Rachot vln tak velmi často přebíjí radostná volání ostatních surfařských nováčků. Těch je díky mnoha surfovým školám v jednu chvíli na stejném místě i několik desítek, což jen potvrzuje aktuální popularitu surfingu. Začátečníci i dlouholetí surfaři však mají jedno společné, a tím je nepopsatelná euforie po odjetí každé vlny.

V tom spočívá hlavní kouzlo surfingu, kterému je proto velmi snadné propadnout. Týden ve vlnách pak bohužel uteče doslova jako voda. Za jiných okolností bychom pláže Atlantiku opouštěli se sklopenou hlavou, díky Švýcarsku jsme však před sebou měli ještě další várku longboardingu v dech beroucím prostředí alpských průsmyků. Oukej, tak pokud jste dočetli až sem, tak to vypadá, že Vás surfing a longboarding zaujal minimálně o trochu více než krasobruslení.

Možná tedy oceníte i několik praktických informací. K zahájení závislosti na surfingu nepotřebujete v podstatě nic. Postačí vlna, ostatní vybavení se dá zapůjčit na všech vyhlášených surfových plážích v Evropě. Pro úplné začátky jsou nejvhodnější tzv. pěnové surfy, které jsou delší a poskytují tak potřebnou stabilitu. Půjčovné se pohybuje v rozmezí 10-15 Euro na den.

Ve většině případů je potřeba zapůjčit i neopren, který chrání před studenější vodou Atlantiku. Základy surfingu se lze naučit během hodinové lekce, samoukům pak postačí předem nastudovat návody na youtube Z Česka je nejdostupnější surfovou destinací Biskajský záliv ve Francii, kde jsou nejpopulárnější spoty v okolí Hossegoru a Capbretonu. Další možností je Španělsko, kde je mnoho kvalitních surfových spotů v Kantábrii, oblasti ležící na severním pobřeží.

Největší vlny v Evropě pak nabízí Portugalsko. Západní pobřeží Pyrenejského poloostrova je však z ČR vzdáleno přes 2500 kilometrů. V tomto případě je výhodnější zvolit letecké spojení například do Porta či Lisabonu, v jejichž okolí jsou desítky pláží vhodných k surfování. Spolu s velkým rozvojem surfingu, došlo i k vývoji nových technologií, které jsou schopny vytvořit vlny téměř identické s těmi oceánskými. Sjíždět vlny tak lze i na umělých jezerech či ve speciálních bazénech v aquaparcích. Ty nejlepší a největší umělé vlny jsou k nalezení například ve Španělsku (Wavegarden, San Sebastian) nebo na Kanárských ostrovech (Siam Park, Tenerife).

Další možností jak sjet svoji první vlnu je využít speciálně vytvořenou vlnu na řece v Brandýse nad Labem. Funguje teprve několik měsíců a první lokalita „river surfingu“ v ČR se setkala s velkou popularitou i mezi začátečníky. Kariéru longboardového šampiona můžete odstartovat mnohem jednodušeji, a to v nejbližším skateshopu, kde vám doporučí ideální longboard.

Pak už můžete začít křižovat chodník na sídlišti, následně kopec za městem a pak už jen pokračovat v našich stopách do Švýcarska.

text a foto: Michal Petřík

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Proč to ženám za volantem nejde?

Proč to ženám za volantem nejde?

10. 12. 2016, autor: Jarda Sauer

Několik smutných pravd o hezčí polovičce lidstva.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.