Reportáž: Vesnické závody fichtlů

11. 08. 2011, autor: Daniel Javorský
Abyste se stali motocyklovými závodníky, nemusíte mít mraky peněz, desítky koní pod kapotou a motorku japonské výroby. Dnešní reportáž vás zavede do světa, kde se závodí strojích s objemem do 50 ccm!
Reportáž: Vesnické závody fichtlů

Je sobotní dopoledne a já stojím na závodní trati (respektive na louce) nedaleko obce Václavice. Jedná se o typickou vesnici s pěti sty obyvateli, zelenou vodní nádrží a mizerným fotbalovým hřištěm (kde jsem si jen tak mimochodem letos natrhl vazy v kotníku). Za chvilku začne pátý ročník závodu, nazvaného Václavická hodinovka. Už podle jména správně očekáváte, že nejde o žádný podnik ze seriálu MotoGP.  Naopak – jsou to závody úplných amatérů, kterým bylo líto vyhodit stařičkého fichtla a raději se rozhodli stát se slavnými závodníky.

Už ze zázemí pro jezdce i diváky je zjevné, že Václavická hodinovka je poctivě uspořádanou akcí.  Parkovacích míst je k dispozici dostatek, stánky se starají o pitný režim a závodníci zase o patřičnou zábavu. V rámci závodního dne se jedou doprovodné akce jako závody malých kluků nebo závod pitbiků. Hlavním tahákem celé akce však jsou zcela očekávaně dva závody fichtlů (dva proto, že závodníků se přihlásil velký počet).

Staňte se i vy fanouškem prochlapa.cz na facebooku! Je nás přes pět tisíc!

„Pravidla jsou jednoduchý,“ vysvětluje mi jeden z pořadatelů princip Václavické hodinovky. „Musíš mít fichtla československý výroby, do roku 1990. Každej z těch dvou závodů trvá hodinu. Kdo za tu dobu ujede nejvíc kol, vyhrává.“ To mi zní dobře – v jednoduchosti je krása!  A za chvilku se dočkám...

Závod startuje stylem Le Mans - fichtly s vypnutými motory stojí na jedné straně dráhy a závodníci čekají na povel ke startu zhruba deset metrů od nich. Zazní ohlušující rána – místo startovní pistole mají ve Václavicích chlapíka s brokovnicí. Jezdci se rozebíhají ke svým strojům a začíná řežba.

Už po pár minutách je mi jasné, že závodníky lze rozdělit do dvou skupin. První skupinu tvoří dravci. Ti sednou na motorku, za nezvykle ohlušujícího řevu motoru s padesáti kubickými centimetry vystartují jako raketa a závod opravdu prožívají - přičemž jejich jízdní styl je dechberoucí. Druhá skupina by se mohla jmenovat kroužilové. Ti prostě sednou na svůj fichtl a nerušeně krouží po trati. Díky tomu se závodní pole brzy roztáhne, takže je pořád na co koukat a pořád se něco děje. Dravci v krkolomných zatáčkách předjíždějí kroužily, a tak se z každého kola stává neuvěřitelně zajímavá jízda.

Ze členů realizačního týmu se pokouším vytáhnout, v čem je největší atraktivita závodu. Dozvídám se, že spíše než o souboj jednotlivých závodníků jde často o souboj člověka s technikou. „Hodina závodu se může zdát málo, ale zkus si hnát starýho fichtla naplno hodinu v kuse,“ říká mi mladý muž, který se představuje jako Petr.  „Dneska je to dobrý, je celkem fajn počasí. Ale jednou nám během závodu lilo. Trať byla podmáčená a dokončit závod zvládly akorát tři stroje,“ dodává.

Ještě jednou se zaměřuji na závodníky, kroužící po trati. Rozdíl mezi dravci a kroužily je zřejmý nejen podle stylu jízdy, ale i podle vybavení. Ve startovním poli se najdou borci s vysokými vidlicemi a v závodních kombinézách. Stejně tak jsou ale k vidění i tatíkové v montérkách a pracovních bagančatech, zalepených izolepou, aby do nich nenapadaly kameny. Dokonce vcelku dost závodníků jede na férovku v kraťasech a teniskách. Zkrátka vesnický mač se vším všudy. „Od nás ze vsi jezdí asi dvanáct lidí. Dokonce jezdíval i náš starosta, ale pak mu ukradli motorku,“ zasvěcují mě místní. Často jde zjevně o zábavu pro celou rodinu. „To je častý – kluk jede, táta mu šteluje motorku a děda třeba nějak pomáhá,“ popisují moji průvodci.

Bzukot vytáčených motorů utichá, hlavní závod je u konce. Šedesát jezdců, kteří se zúčastnili letošního ročníku, je o zážitek bohatší.  Na trať vyjíždějí pitbiky, malé motocykly – ale i když jedou rychleji než fichtly, pozornost publika opadá. „Víš co, na těch fichtlech se sejde celá vesnice. Není důležitý, kdo vyhraje. Důležitý je, že se to pak dá celej rok v hospodě rozebírat a připravovat se na další ročník,“ směje se Petr.

Vypadá to až nemístně idylicky, ale opravdu mám z fichtlařského odpoledne dobrý pocit. Nejde o nic, jen o to, dobře se pobavit. Čemuž nasvědčuje i fakt, že hned u trati začíná po závodech typická venkovská taneční zábava, kde všichni paří až do rána a jak sám zjišťuji, přivodit si kocovinu je ta nejjednodušší věc na světě – ale to už sem nepatří...

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Reportáž: Den s fanoušky Liverpoolu

Reportáž: Den s fanoušky Liverpoolu

18. 02. 2011, autor: Matěj Kučera

Včera se na letenském stadiónu odehrál napjatě očekávaný zápas mezi Spartou a Liverpoolem. Přinášíme vám reportáž, v níž náš redaktor popisuje nejen samotné utkání, ale zejména čas strávený s liverpoolskými fanoušky.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
18. 08. 2011, Uživatel: krtek
Reagovat

super článek!!


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.