Reportáž: S Mercedesem v Braniborsku

11. 07. 2011, autor: Petr Michl
Náš kolega není dvakrát velký milovník aut, přesto se vydal s Mercedesem do Braniborska. Přečtěte si o nablýskaných sporťácích na dálnicích bez rychlostního limitu a příjemnějších stránkách života novináře.
Reportáž: S Mercedesem v Braniborsku

Novináři dostávají leckdy sežrat, že nerozumí tomu, o čem píší. Přiznejme si, že mnohdy oprávněně. Na internetových diskuzích to pak také občas schytají od těch povolanějších a tu a tam se u toho naučí i nová sprostá slova.  S plným vědomím uvedených skutečností jsem se výletu s Mercedesem trochu bránil. Přiznám se rovnou, nejsem velký fanda aut. Mám rád techniku a nové technologie a oceňuji proto i automobily jako schránky, které jsou jimi v poslední době nabité k prasknutí. Podobně si i vychutnám nadupané káry servírované s břitkým anglickým humorem v Top Gearu, ale to je asi tak všechno. Nemám žádné vysněné auto, jízda mi nepřináší nijak převratné potěšení, beru je jako užitečný prostředek schopný dopravit člověka z místa A do místa B. Obecně mi přijdou drahá na provoz a představa, že si třeba jednou za měsíc jedu odervat gumy za 30 tisíc na hobby ježdění po závodním okruhu, mi přijde přímo scestná.

I proto jsem se snažil „břemeno“ uvalit na mnohem kompetentnější kolegy z Autowebu. Bohužel byli všichni zaneprázdnění testováním jiných vozítek na českých silnicích, a nezbylo mi tak nic jiného než přijmout výzvu a užít si 3 denní výlet v Braniborsku. Tento článek je proto spíš přiblížením průběhu press tripu než fundovaným testováním aut – přečtěte si i o příjemnějších stránkách práce novinářů.
press_trip_s_mercedesem_01

První překážka spočívala ve zvolení data odjezdu, který padl na pondělí, které mělo být dle původních plánů naplněné odborářskou apokalypsou. Odjezd v 6 ráno pak pro mimopražské představoval vyhlídku bojů na Jižní spojce s důlními stroji hrdinných odborářů o dostání se k místu startu a posléze ještě lítější bitvy o únik z Prahy, při kterých vám nepomůžou ani vozidla se zaměřovačem na kapotě. Katastrofické scénáře se nenaplnily, stávka byla odsunuta na čtvrtek a odjezd tak probíhal v pořádku. 12 lidí, 9 zánovních mercedesů – volím tu nejlepší variantu, sedám do auta ke korporátní kolegyni z Femina.cz, jež v sobě snoubí půvab i vášeň pro rychlou jízdu. Pro člověka po 3 hodinách spánku ideální kombinace.

Po nějaké době na probrání si i já sedám za volant Mercedesu E350 CDI v provedení kombi. Jedná se o těžké třílitrové monstrum, které je masivní v každém myslitelném ohledu. S výkonem 171 Kw je po sešlápnutí plynu rozhodně cítit síla motoru, nelze ovšem hovořit o sportovní jízdě. Pocit z rychlosti nad 200 Km/h není zase tolik odlišný od toho, když jedete pouhou stovkou. Toto auto není o emocích - je o výkonu, vnitřním prostoru a pohodlí. Ostatně v provedení 4matic nemá ani řadicí páku, největší prostor u středové konzole je věnován chladničce. Automatická převodovka se obsluhuje páčkou u volantu, „ruční“ brzda se aktivuje nohou – pedálem po levé straně. Pro dálkové cesty je to ale ideál.

press_trip_s_mercedesem_02Putování do malé vísky u řeky poblíž městečka Werder tak není ani trochu namáhavé. Werder leží nedaleko Berlína, ale rozhodně nepochytil nic z jeho kosmopolitní dekadence. Je to tu upravené, ale k nablýskanosti bavorských vesniček a maloměst to má přeci jenom daleko. Jistá malebnost se tomuto místu nedá upřít, odkaz NDR se však ani po více než 20 letech nezapře. Celé okolí Berlína je protkáno říční sítí. Plochá placka je rájem výletníků na kole, kteří shlíží na vodu na pohodlné pasažéry jacht a motorových loděk, ale i na aktivnější lidi na skifech, kánoích a kajacích.

Mercedes tu má stanoviště v hotelu sídlícím hned vedle řeky Havel. Střídají se tu turnusy s novináři, obchodními partnery a významnými klienty. Parkoviště přetéká vozy s trojcípou hvězdou, menší přímo za bránou hotelu je pak zaplněné vozy na testování - sporťáky SLK a zástupce řady C v provedení kupé. Jak probíhá zuřivé testování? Ne zase tak zuřivě, jde o to si pobyt užít. Novináři jsou rozděleni do 4 skupinek po 4-5 lidech, na každou čeká přednáška o úspěších Mercedesu za 120 let existence, projížďka na kole nebo veslování na přilehlé vodní ploše, výlet na jachtě až do historické Postupimi a konečně i testování aut.
press_trip_s_mercedesem_03

Jsem ve skupině s matadory automobilové žurnalistiky. Nejslavnější z nich, dlouholetá tvář Auto Moto Revue, Vladislav Dolejš, svoji představovačku na přednášce shrnuje s humornou nadsázkou tak, že mu lidé říkají: „Na vás se dívala v televizi už moje babička.“ Popravdě bych se cítil jistější mezi life style novinářkami, které tou dobou zdobily jachtu pádící nevelkou rychlostí nach Podstdam. Takto jsem měl alespoň šanci dozvědět se něco od lidí, kteří autům skutečně rozumí. Obecně čekají na press tripu novináře samé příjemné věci; jsou obskakováni, žijí v dostatku jídla i pitiva. A nutno uznat, že na dny proložené popíjením pšeničného Weissbieru a lelkováním u vody by si člověk snadno zvykl. 
press_trip_s_mercedesem_04

Zanechme ovšem příjemné zahálky a pojďme k zlatému hřebu programu...  O projížďce skvělým SLK 350 AMG a dalších lahůdkách se dočtete na další stránce!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

08. 11. 2010, autor: Jarda Sauer

Hlavní nádraží alias Hlavák se v minulých letech stalo synonymem špíny a hnusu. Vyslali jsme mezi bezdomovce a narkomany našeho redaktora!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Škoda Auto plánuje přepracovat rodinný hatchback do podoby ostrého hatchbacku RS.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.