Reportáž - Poprvé na vodních lyžích

20. 06. 2011, autor: Daniel Javorský
Do rozpálených letních dnů, kdy člověk hledá nějaké rozptýlení a adrenalin, je vodní lyžování skvělou volbou. Náš redaktor pro vás otestoval vodní vlek nedaleko Prahy - a zde najdete jeho živé dojmy!
Reportáž - Poprvé na vodních lyžích

Ze všech sportů, které jsem kdy provozoval, je lyžování pro mě ten nejobtížnější. Ne, že bych se na těch lyžích neudržel, ale jelikož jsem člověk sice vyššího vzrůstu, ale chatrného stavění, žádné „klouzací“ sporty mi nepřirostly k srdci.

Jenže co se nestalo, redakce potřebovala vybrat pokusného králíka. Zavolal mi šéf: „Půjdeš na lyže.“ Znejistil jsem. Venku vedro jako blázen a mou dopolední kratochvílí je vraždění otravných much, které mi poletují před monitorem. Až po chvíli mi bylo vysvětleno, že lyže se nebudou klouzat po sněhu, ale po vodě. Nic lepšího pro člověka levého jak tágo s postavou neohrabaného lenochoda vymyslet nemohli!

Začal jsem přemýšlet o úvodu této reportáže. Vezmu to tedy stručně. Duben 2009: natažené vazy v levém koleni. Duben 2010: natažené vazy v pravém koleni. Duben 2011: natržené vazy v kotníku (a tedy i konec fotbalové kariéry). Tento stručný přehled tu máte proto, aby vám už od začátku bylo jasné, jakou oběť pro prochlapa.cz podstupuji...

Je středeční ráno. Přes děravou oblohu se mi posmívá slunce. Všem TV rosničkám bych dal na hodinu padáka. Celé úterý tvrdily, že bude ošklivo a nad námi se má prohánět jedna bouřka za druhou. Místo toho jsem vylezl z převlékací kabinky ve Stráži pod Ralskem, navlékl záchrannou vestu a nemohl jsem se dočkat chvíle, až se svlažím. Má lyžařská zkušenost začíná.

Stráž pod Ralskem je menší městečko v severních Čechách zhruba hodinu a dvacet minut od Prahy. Za městem je vodní nádrž se čtyřmi tyčemi, mezi něž je nataženo lano s háky (omlouvám se za čistě laický popis, ale pro ilustraci by mohl stačit). Vodní lyžování už třináct let provozuje město a podle slov zdejšího provozovatele, Michala Ptáčka, popularita tohoto sportu stále stoupá. Uvidíme tedy, co to udělá se mnou.

Procházím se pomalu areálem právě s Michalem Ptáčkem, šéfem jednoho ze čtyř vodních vleků v republice. Sděluji mu své pochybnosti o tom, zda to dneska dobře dopadne, a on kontruje s tím, že u vleku se pohybuje už třináct let a moc lidí, co nezvládli lyžovat, neviděl.

"I když mám zpočátku strach, nazouvám si vodní lyže a stoupám na rampu."

Ať tak či tak, mé obavy to nerozprášilo. I přes strach, který mi koluje v žilách, si ale nazouvám vodní lyže a stoupám si na rampu. Začala fáze vysvětlování a učení. Michal společně s dalším vlekařem Edou se mě do toho snaží dostat dobrými poučkami. Jedna věta mi však utkvěla v paměti: „Je třeba si to odpadat.“

Po uvolněném vzdělávacím kurzu přišla ta chvíle, kdy se rozjel vlek a já čekal na svůj hák. Na jeden z nich se zaháklo i mé lano a já jel. Startovací poloha byla ze dřepu, ale jako nezkušený jsem se okamžitě narovnal a nemohlo to dopadnout jinak, než pádem. 1:0 pro vlek.

„Nesmíš se s tím prát. Při startu si pevně dřepni a tlač jakoby do pat. Potom je největší blbost, když budeš chtít k sobě přitáhnout lano. Za chvíli jsi ve vodě. Důležitý je zůstat zpevněnej, prvních třicet, čtyřicet metrů zůstat ve dřepu a pak se pomalu zvedat,“ zněla nejcennější část Michalovy lyžařské školy. Ještě dvakrát jsem ji ignoroval a ihned po pár metrech se má hlava ráchala ve vodě, čímž jsem zkompletoval takový pomyslný začátečnický hattrick. Pokaždé, když jsem vylezl z vody, zeptal jsem se své osobní fotografky, jestli to všechno fotila. Připadal bych si zbytečný, kdyby mé snažení zůstalo nezdokumentováno.

Po uvědomění si všech fyzikálních vlastností vodních lyží přichází čtvrtý, osudový pokus. Pokud teď zvítězím nad lyžemi, můžu se směle zařadit do průměru všech začínajících vodních lyžařů. Pokud zklamu, má osoba skončí v propadlišti dějin jako neuvěřitelně tupá a levá. Na čtvrtý pokus se tedy absolutně koncentruji, tentokrát to musí vyjít.

Je to tady, mé lano je napnuto. Po startu přichází jedna zásadní změna, nejsem po pás ve vodě, ba naopak, jezdím na ní, a i když v křeči, ženu se k prvnímu stanovišti. Přichází ten slastný okamžik, Daniel Javorský vyhrál bitvu nad vodní hladinou a jede směle dál. U každé ze čtyř tyčí je bójka a ve chvílích, kdy se k ní blížím, vybavuji si Michalova a Edova slova: „Musíš jet za ní, objet ji. Jestli to neuděláš, končíš!“. Udělal jsem, neskončil. Bójka číslo jedna se navzdory všem zvyklostem zdejšího areálu nestala mou cílovou destinací. Jedu dál, i když s menšími zmatky. Mezi první a druhou bójkou si říkám, že jsem pašák a s veteránskou jistotou se rozhlížím po kraji. Koukám na pěkné a prázdné pláže zdejšího rybníka, koukám na Ještěd na obzoru, když mé zraky končí na děsivě se přibližující se bójce číslo dvě. Snažím se nasměrovat lyže tak, abych ji netrefil. V tu chvíli mě  popadne děsivá nejistota, která se vytratí ve chvíli, kdy bójku jen o pár centimetrů míjím. Je to tu, jsem pán vodní hladiny… Tedy až do té chvíle, než jízdu zase nedobrovolně ukončím. Těžko říct, co za to mohlo, ale po dvou úspěšných obloucích jsem plácnul obličejem o vodní hladinu. Chvíli si říkám, že je to v podstatě úspěch, dostat se takhle daleko. V tu druhou chvíli si však uvědomuji, že jsem spadl na tom nejvzdálenějším místě od startovní rampy a následující minuty budou patřit (ne)příjemné procházce po mělkém dnu zdejšího rybníka.

"Další jízda už je bez problémů, i když stále jezdím jako prkno."

Dám tedy lyže do náručí a poslušně ťapkám snad desetiminutovou cestu k rampě. Mám hodně času na přemýšlení. Vzpomínám si na svá úvodní slova o tom, že to nezvládnu. Faktem se však stává to, že mě vodní lyžování chytlo, a to hodně!

Další jízda už je bez problémů. Spokojeně obkroužím celý areál.  Sice stále jezdím jako prkno a na nějaké obloučky nemám ani pomyšlení, celkově ale ze sebe začínám mít dobrý pocit.

Po chvíli moje soukromé chvíle na rybníku končí a přijíždí parta chlapů, věkem mezi třicítkou a čtyřicítkou. Mezi ně se vplete i jeden kluk na wakeboardu. Chvíli se divím, proč má rukavice a helmu, vždyť ty pády do vody zas až tolik nebolely... Nicméně poté, co borec vyjel a začal na skokáncích rozjíždět parádní skokanskou show střemhlav, mi došlo, že tohle je trochu jiná liga.

Zpátky ale ke chlapíkům. Všichni vypadali, že na vodní lyže jdou poprvé. Opět poslouchám rady ochotného vlekaře Edy Hanese a pozoruji jejich snažení. Jeden, pravděpodobně nejmladší, si ihned osvojil jízdu s wakeboardem a spokojeně kroužil na rybníku. Zbylí dva ale měli potíže se startem. Jeden z nich mi svým stylem nejvíce připomínal mě. Po chvíli mu ale start přestal dělat problém a začal s úspěchem „obloučkovat.“ Styl toho druhého byl velmi zajímavý: Když se totiž při startu na vodních lyžích zadkem dotýkáte hladiny, je zcela upřímné přiznat, že vodní proud omývající vaše pozadí není nepříjemný. Proto, když druhý chlapík objel celé kolo s lyžemi na hladině a hýžděmi ve vodě, napadla mě otázka, zda to byl záměr.

Tím mé zkoumání pro prochlapa.cz končí. Je pravdou, že dosud jsem o vodním vleku neměl ani tušení. Středeční zážitek mi ale ukázal nové možnosti sportovního vyžití. Na vleku čas příjemně ubíhá, i personál se chová velmi příjemně a nenuceně a lyžovat naučí skutečně každého. Po mé zkušenosti už vím, proč byl Michal na začátku tak sebejistý s tím, že to zvládnu.

Otestovat vodní lyžování tedy po své zkušenosti doporučuji všem. Pokud spojíte vodní lyžování s fantastickou prohlídkou zdejších impozantních hradů a zámků, jen těžko by se dal najít lépe využitý čas! Pro partu lidí na blbnutí a hecování je vodní lyžování ve Stráži pod Ralskem ideální kratochvíle.

A ještě pro úplnost pár dat ohledně vleku ve Stráži pod Ralskem:
-Koncept vodního vleku vymyslel v 70. letech minulého století Němec Bruno Rixen
-Délka celého vleku je 830 m.
-Jedna průměrná jízda trvá minutu a 39 vteřin.
-Obvyklá rychlost vleku je 30 km/h, maximální rychlost se však pohybuje kolem 60 km/h.
-Na jeden start je možno vlek obkroužit maximálně třikrát
-Stráž pod Ralskem je jedním z pořadatelů Poháru tří vleků, soutěže ve vodním lyžování a wakeboardingu.
-Hodina na vleku stojí 100 Kč (po-čt), resp. 150 Kč (pá-ne)
-Na vleku může jezdit až 8 lyžařů
-K celodenní permanentce (500 Kč, resp. 600 Kč) je hodina na antukovém tenisovém kurtu zdarma
-Wakeboard se půjčuje od 100 Kč na hodinu, lyže a vesta jsou v ceně vleku. Pokud si jej budete půjčovat, myslete na zálohu 500 Kč.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

08. 11. 2010, autor: Jarda Sauer

Hlavní nádraží alias Hlavák se v minulých letech stalo synonymem špíny a hnusu. Vyslali jsme mezi bezdomovce a narkomany našeho redaktora!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
20. 06. 2011, Uživatel: Karel
Reagovat

Chtel bych vyzkouset wakeboard. Vidim, ze se da na miste vypujcit, ale muze mi nekdo poraditr? Idealne ze by se mi nekdo treba hodinu venoval? Diky


img
20. 06. 2011, Uživatel: Daniel Javorský
Reagovat

Ahoj Karle, jsou tu dvě možnosti. Jedna možnost je, že si wakeboard nazuješ a podobně jako já budeš poslouchat rady vlekařů. No a druhá varianta je ta, že jsem z ceníku vyčetl možnost wakeboardové školy, kdy se ti právě tebou chtěnou hodinu budou intenzivně věnovat. Myslím, že nejlepší bude kontaktovat ty lidi ve Stráži a domluvit se. Ceny vůbec nejsou špatné.


img
20. 06. 2011, Uživatel: Ptáček
Reagovat

Kurzy wakeboardingu za 200,- Kč. Cena včetně vybavení a jízdného. Rezervace 733184778


img
20. 06. 2011, Uživatel: Lenka
Reagovat

Kamarád jezdí na waku ale ještě mě nikdy nevzal sebou. Vezmu kámošky, natrénujem to u vás pod vedením nějakýho hezkýho profíka a překvapim ho :-) Je tam nějaké ubytování když bych jelay na víkend?


img
20. 06. 2011, Uživatel: Ptáček
Reagovat

Veškeré info na tel. 733184778 nebo reditel@pandasport.cz


img
21. 06. 2011, Uživatel: Mkéta
Reagovat

Tak jsem se po ránu hezky zasmála ... ale takových jako ty tam jezdí víc :).


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.