Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

08. 11. 2010, autor: Jarda Sauer
Hlavní nádraží alias Hlavák se v minulých letech stalo synonymem špíny a hnusu. Vyslali jsme mezi bezdomovce a narkomany našeho redaktora!
Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

Hlavní nádraží se stalo po roce ´89 tavícím kotlem zločinu v Praze. Bezdomovci, narkomani, taxikáři, homosexuální prostituce. To všechno tu nerušeně kvetlo po následujících dvacet let. Předloni však začal velkolepý projekt přestavby a s ním i slibované zlepšení služeb a bezpečnosti pro tisíce cestujících, kteří tu každodenně projdou. Tak jak je to doopravdy?

Blížím se sychravým podvečerem k Hlavnímu nádraží přímo od Muzea. Hloučky pobudů, kteří vypadají že sprchu a teplé jídlo už neviděli několik let, dávají tušit, že mě nečeká žádná promenáda s kočáry, jako když se to tu za starého mocnářství otvíralo.

Vzal jsem si na pomoc průvodce. Martin se na Hlaváku často pohybuje, takže je výborným znalcem místních poměrů. "Tak a teď se dobře koukej," otvírá mi dveře do nádražní haly. Už po minutě přicházejí první žebráci. Odněkud z Východu. Mluví ten, co má rozštěp rtu. Huhňá a není mu rozumět; ignorujeme ho. "Pojď do úschovny, něco ti ukážu," láká mě téměř nadšeně Martin. A už míříme do úschovny zavazadel s desítkami boxů. "Tak sem si chodí šlehat. Aby na ně nebylo vidět, otevřou si dveře skříňky a za nimi si pustí do žíly." Netrvá dlouho a v několika boxech nacházíme různé pozůstatky, které tam narkomani "zapomněli." Brr.

Venku se začíná ochlazovat a místní elita hledá teplý kout. Parta bezdomovců začíná v prostorách haly pařit krabicové víno. Asi s vědomím, že nedaleko ležící středisko Naděje případně poskytne první pomoc. "Tady z toho spodku je policajti vyhodit nesmí. Snad jen, pokud by něco vyváděli. Ale nad schody, kde jsou občerstvení a odjezdy, tak tam už je nepustí," popisuje nepsanou nádražní dohodu Martin.

Nádraží je těžce rozestavěné a všelijakých nepřehledných koutů se najde bezpočet. "Projdeme to celé a uvidíš. Čas máme," říká Martin. Bere baterku a prosvěcuje i ta nejzapadlejší místa. "Sem lezou." Svítit by ani nemusel, klidně bychom mohli hledat i po čichu - odér dobře uleželého bezdomovce je nezaměnitelný.  Od pomočených či pozvracených spících chlapíků se raději jdeme nadýchat čerstvého vzduchu na nástupiště.

reportaz-noc-na-prazskem-hlavaku-12Na prvním perónu se dívá bronzová socha Nicholase Wintona jako by čím dál smutněji směrem, kde si právě partička pochybně vypadajících týpků dopřává nějaké to "mlsání." Na rozdíl od většiny vegetujících bezdomovců vypadají tihle nabuzeně; raději se jim tedy vyhýbáme. "Drop-In tu čas od času v okolí sbírá jehly. Prý většinou  takových čtyřicet až šedesát kousků najdou," dopřává mi Martin trochu neveselé statistiky.

Noc postupuje, a tak je na řadě návštěva toalet. Ty dříve byly jednou ze skutečných "chloub" Hlaváku. Mladí kluci tu nastavovali zadky každému, kdo si zaplatil. V tomto směru je ale znát velké zlepšení - zrekonstruované toalety jsou docela čisté a bariéra turniketů za desetikorunu odsoudila záchodkovou prostituci do zapomnění. Ani se nechce věřit, že by šlo všechno vyřešit tak snadno...

Mezitím se vlády nad nádražím ujímají tvrdí hoši. Nějaká bezpečnostní agentura. Vršek neprodyšně zavřou a kdo nemá platnou jízdenku, neprojde. Škoda, že krom nadměrných svalů nevynikají také nadměrnou empatií. Nesmlouvavě nepustili nahoru ani maminku s holčičkou, kterým ujel vlak. Neměly platnou jízdenku, to je pravda, ale mezi smetánku, co nocuje dole a venku před budovou, rozhodně nezapadají.

Je čas balit. Mezi bezdomovci probíhá jakási česko-slovenská družba a výměna názorů naráz. Krabicové víno asi už evidentně došlo, nebo naopak najelo. Je tedy čas si navzájem pokopat bércové vředy a jít to zaspat. Obcházím je s trochou nejistoty a odcházím na pozdní noční tramvaj. Jaký tedy mám z nového Hlaváku pocit? Pořád je to místo, kam bych rodinu na vycházku nevzal. Ale přestavba ještě neskončila, a tak nad ním hůl zatím ještě nezlomím... Za rok uvidíme!

Pokud máte raději fotoreportáže než psané slovo, doporučujeme vám příspěvek Dělníci v Indonésii hrají o život!

 

petr-baresPetr Bareš se jako jeden z mála redaktorů dokáže živit jak psaním, tak rukama. Kromě této renesanční multitalentovosti je rovněž pověstný tím, že cokoliv o objemu menším než dvě deci považuje za malého panáka.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
08. 11. 2010, Uživatel: mr88
Reagovat

některý bezdéčka jsou fakt humusný, ale celkově si myslim že se hlavák trochu zlepšuje


img
08. 11. 2010, Uživatel: Bramborák
Reagovat

ano, zlepsuje, ale vazne jenom trochu. Zkus tam jit v noci s rolexkama :-))))))


img
19. 02. 2011, Uživatel: DeliBeli
Reagovat

Ty nový záchody jsou příšerný, co to je za výmysl s těma turniketama? Trochu jsem nechápala a paní za pultíkem mě skoro seřvala. A ta cena! V životě už tam nepůjdu, i kdybych se měla prolovit.


img
21. 08. 2011, Uživatel: David Šenkyřík
Reagovat

Dobře uleželý bezdomovec :DDDDD Nejvtipnější hláška, kterou jsem kdy slyšel.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.