Reportáž: Německý fotbal vs. český fotbal

04. 05. 2011, autor: Petr Bareš
Fotbal máme rádi. Ale o tom českém si neděláme iluze... Náš reportér se vydal zjistit smutné rozdíly mezi českou a německou fotbalovou realitou. Ne do nejvyšších soutěží, ale hezky do třetí ligy!
Reportáž: Německý fotbal vs. český fotbal

To, že je na tom český fotbal špatně, se ví už dlouho. Může to být jen nedostatkem peněz, nebo i kvalitou hry, zázemím a tak podobně? Rozhodl jsem se udělat malé porovnání. První liga je jen pozlátko a nic hlubšího z ní nepoznáte. Druhá ještě mnohdy také. To třetí liga, to už je jiná káva – zaměřil jsem se tedy právě na ni.

Pokus mi zabral dva víkendy. Prvním zkoumaným subjektem byl zápas Dynama Drážďany proti TUZ Koblenz; českou třetí ligu zastupoval match béčka Mladé Boleslavi proti béčku Jablonce. Oba týmy hrají o postup, a tak jsem doufal, že půjde o pořádně vyhecovaná utkání. Jaká ale byla realita?

 

Příchod na stadión - Drážďany

pred-stadionemU drážďanského stadiónu jsem měl pocit, že se někde vyrojily vosy. Zápasem žilo celé okolí a davy v černožlutých dresech se hrnuly do útrob stadiónu v nečekaném množství. Bylo super, že vstupenka se dala sehnat už v předprodeji přes internet a nebylo nutno vystávat frontu. Překvapilo mě, že i třetiligový tým má u stadiónu skvěle zásobený fanshop; hned jsem pustil pár eur za šálu Dynama. Pořadatelé byli schopní, rychlí a kontrola nekompromisní. Takhle kompletně mě neprohmatali ani vojenští doktoři při odvodu.

Příchod na stadión - Mladá Boleslav

O týden později v Boleslavi to bylo diametrálně odlišné. Chvíli jsem se dokonce bál, že jsem přijel ve špatný den - nikde nikdo, celý areál jsem obešel dokola, než jsem našel bránu. Lístek za tři pětky jsem platil stokorunou a pokladník neměl nazpátek. Asi ho zaskočil fakt, že na stadión přišel jemu neznámý fanoušek, který je dokonce ochoten zaplatit... Ostraha v počtu jednoho muže mě z dálky vyhodnotila zkušeným okem jako neškodného a už jsem mířil uličkou živého plotu ke hřišti.

 

Kam si stoupnout - Drážďany

Naše tribuna v Německu, budu-li se tedy považovat za fandu domácích, byla v sektoru na stání. Parádní věc. Nikomu z kotle nepřekáží ty pitomé sedačky. Celému stadiónu vůbec může v Čechách konkurovat maximálně Eden... Drážďany mají krásný moderní fotbalový stánek s asi dvacetitisícovou kapacitou; na mnou navštíveném zápase se sešlo 13250 fanoušků.

Kam si stoupnout - Mladá Boleslav

kam-si-stoupnoutHřiště v Boleslavi stojí uprostřed bývalého atletického oválu a z betonového ochozu na něj nebylo ani pořádně vidět. U malé oprýskané administrativní budovy někdo přidělal zhruba dvě stě sedadel, ale ani ta se během zápasu nezaplnila. Sešlo se nás tam dohromady sotva osmdesát.

"I třetiligový německý tým má u stadiónu skvěle zásobený fanshop..."

Atmosféra - Drážďany

atmosferaDrážďanský tým si mohl užívat od samého počátku atmosféru, která mi přišla jako stejná nebo dokonce lepší než v Čechách na první lize. Spousta vlajek, chorály, řev a pískání... Ostatně není se čemu divit, když na místě bylo jednou tolik diváků než na nejsledovanějším zápase u nás. A kluci na hřišti se podle toho snažili. Nějaké ty přešlapy a chyby se našly, ale vše bylo vyváženo bojovností a nasazením. Atmosféra je prostě pohltila a nikdo si nedovolil vypustit zápas. Musím pochválit i to, že ze strany fandů jsem nezaznamenal žádné výtržnosti nebo nadávání hráčům.

Atmosféra - Mladá Boleslav

V Boleslavi se vzhledem k mizivé návštěvě žádné chorály odehrávat nemohly, pár jednotlivců tedy aspoň individuálně hráčům nadávalo. Ale myslím, že při vzdálenosti diváků od hráčů to stejně nebylo na hřiště slyšet a oba týmy si to tam zřejmě kopaly v absolutním tichu. Netleskalo se dokonce ani při gólu... V paměti mi ulpěly ojedinělé „fanouškovské“ výkřiky typu „ty jsi chytrej jako čuba,“ nebo „naser si do rukou a zatleskej.“ I kdyby to hráči slyšeli, rozhodně je to nevyburcuje k nějaké zvýšené aktivitě.

Dokončení reportáže najdete na další straně!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
10 způsobů, jak si užít fotbal

10 způsobů, jak si užít fotbal

30. 03. 2010, autor: Jakub Lízal

Fotbal je fenomén a hraje se pořád - i na Silvestra. Chcete si zážitek z jeho sledování či hraní pořádně umocnit? Přečtěte si našich 10 způsobů, jak si užít fotbal, obujte si kopačky a vyrazte na hřiště!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
04. 05. 2011, Uživatel: Mateu
Reagovat

Tak tady jsem se neskutečně pobavil hodně dobrý článek..:D:D:D:D


img
08. 05. 2011, Uživatel: autor
Reagovat

díky, to vždycky potěší :-)...


img
06. 05. 2011, Uživatel: svw
Reagovat

Nic novýho, já jezdim na Bundesligu (první Bundesligu) pravidelně a je to prostě jinej svět. Zrovna Dresden bych taky chtěl někdy vidět, jsou vyhlášený. Ono to tam zase na třetí lize takhle nevypadá úplně všude, ale průměrná návštěva je cca 6 tisíc, tzn něco jako naše 1.liga. Zrovna ale Dynamo si myslim, že je lepší zážitek než naše nejvyšší soutěž :D. To nakupování na ty kartičky nefunguje uplně všude, ale zdá se mi to jako hodně dobrej systém, navíc tam je dobrý, že těch stánků s občerstvením tam je hodně a systém obsluhy funguje ve stylu McDonald, ne jako u nás, že chci párek a prodavač ho hodí do vody a začne mě kasírovat :). Náklady se nedaj tolik porovnávat (když si vezmeme, kolik je plat v Německu a tady a navíc ty služby). Německo je prostě ráj fanoušků ;).


img
08. 05. 2011, Uživatel: autor
Reagovat

máš úplnou pravdu. Německo je asi ráj fanoušků pro každý sport. A co se týká fotbalového Dynama, tak je to opravdu lepší zážitek, než většina zápasů naší první ligy. Snad kromě derby.


img
08. 10. 2011, Uživatel: mj
Reagovat

článek asi neporovnává úplně porovnávatelné. Dynamo Drážďany je pojem a tedy jistě zážitková špička navzdory soutěži. B týmy v naší ČFL asi nejhorší možná varianta. ale jinak s postřehy souhlasím. byl jsem v zahraničí (i Německu) na fotbale vícekrát a zážitkově prostě neporovnatelné. pak člověk ani vyšších nákladů nelituje. (v tomto jsou Drážďany ještě levné a díky tomuto článku se tam zase o kus více chystám....). takže díky za článek, pěkně napsané a jistě výstižné.


img
13. 10. 2011, Uživatel: neovo
Reagovat

No já si občas dopřeju výlet na Bayern...ato asi nemá smysl srovnávat.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.