Reportáž: Německý fotbal vs. český fotbal

04. 05. 2011, autor: Petr Bareš
Fotbal máme rádi. Ale o tom českém si neděláme iluze... Náš reportér se vydal zjistit smutné rozdíly mezi českou a německou fotbalovou realitou. Ne do nejvyšších soutěží, ale hezky do třetí ligy!
Reportáž: Německý fotbal vs. český fotbal

To, že je na tom český fotbal špatně, se ví už dlouho. Může to být jen nedostatkem peněz, nebo i kvalitou hry, zázemím a tak podobně? Rozhodl jsem se udělat malé porovnání. První liga je jen pozlátko a nic hlubšího z ní nepoznáte. Druhá ještě mnohdy také. To třetí liga, to už je jiná káva – zaměřil jsem se tedy právě na ni.

Pokus mi zabral dva víkendy. Prvním zkoumaným subjektem byl zápas Dynama Drážďany proti TUZ Koblenz; českou třetí ligu zastupoval match béčka Mladé Boleslavi proti béčku Jablonce. Oba týmy hrají o postup, a tak jsem doufal, že půjde o pořádně vyhecovaná utkání. Jaká ale byla realita?

 

Příchod na stadión - Drážďany

pred-stadionemU drážďanského stadiónu jsem měl pocit, že se někde vyrojily vosy. Zápasem žilo celé okolí a davy v černožlutých dresech se hrnuly do útrob stadiónu v nečekaném množství. Bylo super, že vstupenka se dala sehnat už v předprodeji přes internet a nebylo nutno vystávat frontu. Překvapilo mě, že i třetiligový tým má u stadiónu skvěle zásobený fanshop; hned jsem pustil pár eur za šálu Dynama. Pořadatelé byli schopní, rychlí a kontrola nekompromisní. Takhle kompletně mě neprohmatali ani vojenští doktoři při odvodu.

Příchod na stadión - Mladá Boleslav

O týden později v Boleslavi to bylo diametrálně odlišné. Chvíli jsem se dokonce bál, že jsem přijel ve špatný den - nikde nikdo, celý areál jsem obešel dokola, než jsem našel bránu. Lístek za tři pětky jsem platil stokorunou a pokladník neměl nazpátek. Asi ho zaskočil fakt, že na stadión přišel jemu neznámý fanoušek, který je dokonce ochoten zaplatit... Ostraha v počtu jednoho muže mě z dálky vyhodnotila zkušeným okem jako neškodného a už jsem mířil uličkou živého plotu ke hřišti.

 

Kam si stoupnout - Drážďany

Naše tribuna v Německu, budu-li se tedy považovat za fandu domácích, byla v sektoru na stání. Parádní věc. Nikomu z kotle nepřekáží ty pitomé sedačky. Celému stadiónu vůbec může v Čechách konkurovat maximálně Eden... Drážďany mají krásný moderní fotbalový stánek s asi dvacetitisícovou kapacitou; na mnou navštíveném zápase se sešlo 13250 fanoušků.

Kam si stoupnout - Mladá Boleslav

kam-si-stoupnoutHřiště v Boleslavi stojí uprostřed bývalého atletického oválu a z betonového ochozu na něj nebylo ani pořádně vidět. U malé oprýskané administrativní budovy někdo přidělal zhruba dvě stě sedadel, ale ani ta se během zápasu nezaplnila. Sešlo se nás tam dohromady sotva osmdesát.

"I třetiligový německý tým má u stadiónu skvěle zásobený fanshop..."

Atmosféra - Drážďany

atmosferaDrážďanský tým si mohl užívat od samého počátku atmosféru, která mi přišla jako stejná nebo dokonce lepší než v Čechách na první lize. Spousta vlajek, chorály, řev a pískání... Ostatně není se čemu divit, když na místě bylo jednou tolik diváků než na nejsledovanějším zápase u nás. A kluci na hřišti se podle toho snažili. Nějaké ty přešlapy a chyby se našly, ale vše bylo vyváženo bojovností a nasazením. Atmosféra je prostě pohltila a nikdo si nedovolil vypustit zápas. Musím pochválit i to, že ze strany fandů jsem nezaznamenal žádné výtržnosti nebo nadávání hráčům.

Atmosféra - Mladá Boleslav

V Boleslavi se vzhledem k mizivé návštěvě žádné chorály odehrávat nemohly, pár jednotlivců tedy aspoň individuálně hráčům nadávalo. Ale myslím, že při vzdálenosti diváků od hráčů to stejně nebylo na hřiště slyšet a oba týmy si to tam zřejmě kopaly v absolutním tichu. Netleskalo se dokonce ani při gólu... V paměti mi ulpěly ojedinělé „fanouškovské“ výkřiky typu „ty jsi chytrej jako čuba,“ nebo „naser si do rukou a zatleskej.“ I kdyby to hráči slyšeli, rozhodně je to nevyburcuje k nějaké zvýšené aktivitě.

Dokončení reportáže najdete na další straně!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
10 způsobů, jak si užít fotbal

10 způsobů, jak si užít fotbal

30. 03. 2010, autor: Jakub Lízal

Fotbal je fenomén a hraje se pořád - i na Silvestra. Chcete si zážitek z jeho sledování či hraní pořádně umocnit? Přečtěte si našich 10 způsobů, jak si užít fotbal, obujte si kopačky a vyrazte na hřiště!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
04. 05. 2011, Uživatel: Mateu
Reagovat

Tak tady jsem se neskutečně pobavil hodně dobrý článek..:D:D:D:D


img
08. 05. 2011, Uživatel: autor
Reagovat

díky, to vždycky potěší :-)...


img
06. 05. 2011, Uživatel: svw
Reagovat

Nic novýho, já jezdim na Bundesligu (první Bundesligu) pravidelně a je to prostě jinej svět. Zrovna Dresden bych taky chtěl někdy vidět, jsou vyhlášený. Ono to tam zase na třetí lize takhle nevypadá úplně všude, ale průměrná návštěva je cca 6 tisíc, tzn něco jako naše 1.liga. Zrovna ale Dynamo si myslim, že je lepší zážitek než naše nejvyšší soutěž :D. To nakupování na ty kartičky nefunguje uplně všude, ale zdá se mi to jako hodně dobrej systém, navíc tam je dobrý, že těch stánků s občerstvením tam je hodně a systém obsluhy funguje ve stylu McDonald, ne jako u nás, že chci párek a prodavač ho hodí do vody a začne mě kasírovat :). Náklady se nedaj tolik porovnávat (když si vezmeme, kolik je plat v Německu a tady a navíc ty služby). Německo je prostě ráj fanoušků ;).


img
08. 05. 2011, Uživatel: autor
Reagovat

máš úplnou pravdu. Německo je asi ráj fanoušků pro každý sport. A co se týká fotbalového Dynama, tak je to opravdu lepší zážitek, než většina zápasů naší první ligy. Snad kromě derby.


img
08. 10. 2011, Uživatel: mj
Reagovat

článek asi neporovnává úplně porovnávatelné. Dynamo Drážďany je pojem a tedy jistě zážitková špička navzdory soutěži. B týmy v naší ČFL asi nejhorší možná varianta. ale jinak s postřehy souhlasím. byl jsem v zahraničí (i Německu) na fotbale vícekrát a zážitkově prostě neporovnatelné. pak člověk ani vyšších nákladů nelituje. (v tomto jsou Drážďany ještě levné a díky tomuto článku se tam zase o kus více chystám....). takže díky za článek, pěkně napsané a jistě výstižné.


img
13. 10. 2011, Uživatel: neovo
Reagovat

No já si občas dopřeju výlet na Bayern...ato asi nemá smysl srovnávat.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

UAZ 2206 alias Buchanka je velmi kuriózní stroj, který jsme prostě nemohli nevyzkoušet. Ano, tahl...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.