Reportáž: Největší sraz Porsche v Česku

12. 09. 2011, autor: Honza Koubek
Známý motoristický novinář a náš spolupracovník Honza Koubek se zúčastnil rekordního srazu vozů Porsche. Přečtěte si jeho reportáž, pokochejte se fotkami a snažte se majitelům těchto krásných aut moc nezávidět...
Reportáž: Největší sraz Porsche v Česku


Je sobota ráno, já mám za sebou cestu víkendově uvolněnou Prahou a jsem na dálnici směrem na Mladou Boleslav. Mým cílem je ale Liberec, přesněji řečeno pivovar Konrad ve Vratislavicích nad Nisou. O pivu to ale dneska nebude – v areálu pivovaru se totiž koná již osmnáctý ročník akce zvané Ferdinand Porsche Festival.

Jak už vyplývá z názvu, nejde jen o samotné automobily slavné německé značky – právě ve Vratislavicích nad Nisou se totiž Ferdinand Porsche, slavný německý vynálezce a otec nejen sportovních vozů Porsche, ale i jejich prapředka, lidového Volkswagena Brouka, před 136 lety narodil.

Staňte se i vy fanouškem prochlapa.cz na facebooku a uvidíte, že si jednou na Porsche vyděláte taky!

Sraz probíhá už od pátku. Mám zprávy, že v pátek bylo na místě kolem třiceti vozů, včetně vzácného originálního Porsche 356, dva modely 914 s motorem uprostřed, pár novodobějších předomotorových 924 a 944 a samozřejmě nejprofláklejší devětsetjedenáctky. Třicet  vozů není kdovíjak moc, ale i tak prý byla společná jízda v koloně na ještědský hřeben, konkrétně na Rašovku, kde se konala večeře, příjemným zážitkem.

Vůbec o tom nepochybuji, několika „spanilých jízd“ jsem se zúčastnil a je to vždycky zábava. Dnes se ale čeká podstatně vyšší účast a vzhledem ke krásnému počasí to vypadá, že by mohla vyjít. Já bohužel řady porschistů nerozšířím, snažil jsem se sice zajistit si novinářské auto odpovídající značky, ale nevyšlo to. Jedu relativně nudným naftovým kombíkem, ale to mi v tuhle chvíli vůbec nevadí, protože zrovna v tomto případě nejde o cestu, ale o cíl.

Na nádvoří pivovaru dojíždím po desáté hodině a na první pohled vidím, že třicítka byla mnohonásobně překonána. U brány stojí krátká fronta těch, kteří se ještě nestihli zaregistrovat a nahoře pod samotným pivovarem se dá tušit pořádně našlapané parkoviště. A taky že ano – nádvoří, sevřené dvěma vysokými cihlovými budovami je vyhrazeno modelům 911 a stařečkům – 356kám, 914kám a různým replikám. Letmým pohledem je jich tu zhruba šedesát. To ale není všechno, na vzdálenějším dvoře stojí skupina nových, vodou chlazených 911, Boxsterů a Caymanů a potom velká skupina modelů s motorem vpředu, kam spadají modely 924, 944, 928 a 968. Je tu hodně přes stovku aut a vypadá to, že jeden z hlavních záměrů letošního srazu je na dosah. Organizátoři totiž doufají, že se jim podaří trhnout český rekord v počtu vozů Porsche na jednom místě...

Jako první mojí pozornost poutají nejstarší vozy – nedá se nic dělat, skrytý veteránista se ve mně nezapře. Jako první v řadě stojí světle krémové Porsche 356 kupé, s jehož majitelem se znám už dlouhá léta, ale také jsme se roky neviděli. Auto je pořád v krásném originálním stavu a je skvělé vidět, že s ním Richard pravidelně jezdí i na takhle vzdálené akce. Včera urazil 300 kilometrů – se ženou, dvěma dětmi a psem je to v případě mrňavého Porsche úctyhodný výkon.Další v řadě je krásný bílý exemplář 356B a za ním stojí trojice raných 911 – s chromovými rámečky světlometů, originálními pětipaprskovými koly Fuchs, prostě nádhera. Když se řekne „replika,“ mnohdy to má poněkud pejorativní nádech, jenže ono velmi záleží na tom, jak k tomu člověk přistoupí. První v řadě replik stál Banham 120, kopie Porsche 550 Spyder. V tomhle případě jde hlavně o tvarovou podobnost, zatímco technika je poněkud jiná – v zádi najdete řadový čtyřválec původem ze Škody 120. S lehkou karosérií to prý ale stačí na zrychlení na stovku za 10 sekund a maximálku kolem 180 km/h. Hned vedle však stojí výrazně věrnější replika Spyderu, které dodávají na věrohodnosti třeba i samolepky Mille Miglia, originální řadící páka s otevřenou kulisou a tak dále. Nejoblíbenějším modelem mezi replikami je pochopitelně 356 Speedster a v Liberci jsou k vidění dva zcela odlišné kousky. Oranžový „Custom“ bez nárazníků, s moderními koly, světly a interiérem a červený krasavec, který byste od originálu asi nerozeznali, kdybyste poklepem na blatník nezjistili, že je karoserie laminátová.

Reportáž z rekordní akce pokračuje na následující stránce!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Reportáž: Corrida de Lamborghini 2010

Reportáž: Corrida de Lamborghini 2010

25. 10. 2010, autor: Jarda Sauer

Náš reportér se zúčastnil akce Corrida de Lamborgini. Prohlédněte si fotky a vyberte si, které Lambo by vám nejvíc slušelo!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.