Reportáž: Na vojenské základně v Kandaháru

24. 11. 2010, autor: Matěj Kučera
Jak to vypadá na vojenské základně umístěné v nehostinném prostředí afghánského Kandaháru? Přečtěte si reportáž našeho slovenského spolupracovníka Sama!
Reportáž: Na vojenské základně v Kandaháru

 

 

Těžký Herkules strmě dosedá na ranvej a gumy při prudkém brzdění kvílejí na asfaltu. Velké letadlo následuje chlapíka vyzbrojeného vlaječkami a na pokyn zastaví u betonové budovy. Zadní plošina se odklopí a zevnitř vyskakují první vojáci. Uvolňují nákladní síť a další chlapi v uniformách přicházejí převzít bedny. Ostatní si hodí na ramena pušky a vykládají další věci. Například hokejky.

Uprostřed afghánské provincie Kandahár leží stejnojmenné město a za ním letiště, kolem kterého vyrostla obrovská základna. V jejím středu je volný prostor, v němž mantinely ohraničují jedno z nejneobvyklejších hokejbalových hřišť na světě.

reportaz-na-vojenske-zakladne-v-kandaharu-1Na vybetonované ploše je přes léto skoro padesát stupňů ve stínu, a stín nikde. Zde se odehrávají tuhé boje, když se zrovna nebojuje za branami základny. Tohle už není Afghánistán. To je Amerika. A na hokejbalovom hřišti Kanada. Právě Kanaďané na základně od začátku veleli a místo, kde by hokejkami mohli nahánět když už ne puk, tak alespoň oranžový míček, vyrostlo téměř zároveň s prvními kasárnami. Zdejší beton se může pochlubit i tím, že na něm stál Stanleyův pohár.

Když se hraje, kandahárskou základnu charakterizují tři věci; hokejbal přidává hluk, jinak je to prach a smrad. Základna leží uprostřed pouště a každý závan větru zdvihá do vzduchu mračna prachu. Drobný poprašek vniká do nosu a do očí, proto většina vojáků nosí obepnuté sluneční brýle a smrká. Prach se mísí s potem ve vlasech. Šampón značky Kandahar Shit, vtipkuje komik, kterého letadlo přivezlo z Kanady, aby vojáky večer pobavil.

Shit je hlavním zdrojem dalšího poznávacího znamení kandahárské základny. Necelý kilometr od hřiště je nádrž, kde se shromažďují splašky z celé základny, na které žije více než 20 tisíc mužů a žen. Když se zdvihne vítr, což se tady pod horami děje každou chvíli, vojáci mají o aroma postaráno.

Hokejbalové hřiště, centrum základny, je obehnané čtvercovou promenádou, která má ze třech stran zastřešené dřevěné chodníky. To je hlavní korzo; sem vojáky vždycky naženou, když si otravní politici přijdou pro pár fotek s bojujícími, zde se konají koncerty a tady Afghánci prodávají svoje předražené čapky pakuly, slavné modré burky i bohatě vyšívané ženské šaty. To vše za americké ceny; venku to určitě koupíte pětkrát až desetkrát levněji.

Na boardwalku se přidává další zápach, spálený tuk. V obchůdcích se dá koupit hamburger od  Burger Kinga, je tu Pizza Hut i KFC. Když se velení v Afghánistánu chopil generál McChrystal, všechny fastfoody ze základny vyházel. Starému vojákovi se nelíbilo, že řetězce zásobováním svých podniků neúměrně zatěžují letiště. McChrystala však jeho prostořekost  v nesouvisejícím rozhovoru pro Rolling Stone stála místo a s jeho odchodem  se "junk food" na základnu znovu vrátilo.

Ne, že by ho bylo potřeba. Kdo se nedokáže dobře a chutně najíst v některém z mnoha D-FACs ("dining facilities"), ten se nedokáže dobře a chutně najíst nikde. Pulty v obrovských stanech se prohýbají pod záplavou salátů a řada kuchařů nakládá na armádní tácky všechny možné druhy jídel. Servírují se i poctivé americké hamburgery, se žemlí přes celý talíř a centimetr tlustým kusem masa.

Při cestě ke stolu je však třeba si dávat pozor. Vojáci s sebou všude musí nosit zbraně, a tak jsou během jídla M16ky nebo lehké kulomety jen tak poházené mezi stoly. Před vstupem do každého zařízení, kde se předpokládá větší koncentrace uniforem, stojí velké sudy s pískem. Než vstoupíte, musíte zbraň vybít a do sudu pro jistotu zkusit vystřelit.

Stejné sudy stojí i před vchodem do velkého stanu, kde je soustředěna indoor zábava. Na diskotéce černoši za zvuků hip hopu předvádějí něco, co by se dalo nazvat sexem, pokud by neměli oblečené maskáče a na zádech by se jim nehoupaly útočné pušky. Vedle se hraje ve velkém ping pong a o místnost dále skupina vojáků hlasitě povzbuzuje svého kamaráda, který na obrovské plazmové obrazovce v nějakém klonu Counter Striku s přehledem likviduje jednoho nepřítele za druhým.

Armáda o své hochy pečuje opravdu důkladně. Vzhledem k tomu, že běžný americký rekrut nemá právě doktorát z jaderné fyziky, někdy až příliš důkladně. Nad umyvadly je návod. Bod jedna, namoč si ruce. Bod dvě, nanes tekuté mýdlo. Bod tři, pořádně namydli ruce z obou stran. Bod čtyři, smyj vodu. Nad pisoáry je zase stupnice proužků v různých odstínech žluté, od bledé až po žlutočervenou. Pokud moč nemá barvu svou nejsvětlejších proužků, je třeba se jít napít vody. Pitný režim, American army style.

Čtěte také Samovu reportáž Foot Patrol v Afghánistánu!

samo-skuganSamo Skugáň tak dlouho hrál Medal of Honor, až skončil na opravdových bojištích. Momentálně čeká, jak se v realitě projeví jeho mnohaleté zkušenosti s dobýváním světa v Civilizaci.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.