Reportáž: Na letadlové lodi a v ponorce

20. 04. 2011, autor: Honza Koubek
Dnes se vám představí náš nový spolupracovník, známý automobilový novinář Honza Koubek. Při návštěvě New Yorku neodolal a prolezl si letadlovou loď USS Intrepid a ponorku USS Growler. Přečtěte si jeho postřehy a koukněte na fotky!

ponorka-growler

Ještě děsivější představy vás budou jímat v replice modulu Gemini. Je to vlastně taková plechovka s několika čudlíky, ve které ležíte a kroužíte vesmírem kolem země. Nic pro klaustrofobiky, to vám tedy řeknu. A pokud máte slabší žaludek, nezkoušejte radši ani simulátory G-Force, kde si vyzkoušíte let stíhačkou i se vším (i když ne tak brutálním) přetížením. Není pro něj problém vás zavěsit hlavou dolů, nebo vás zamotat do takové vývrtky, že se vám žaludek nezastaví aspoň deset minut.

concorde-alpha-deltaKdyž už jsem mluvil o té klaustrofobii, tu si můžete otestovat i v dalších dvou exponátech, tentokrát už mimo palubu Intrepidu. Hned pod ním totiž na molu 86 stojí Concorde Alpha Delta a pokud jste zvyklí na klasická dopravní letadla, stísněnost jeho štíhlého trupu vás překvapí.

Daleko větší test odvahy v těsných prostorech je ale ukotven u mola z druhé strany. Jmenuje se USS Growler a je to strategická raketová ponorka třídy Grayback. V aktivní službě byla pouhých šest let, kdy v přísném utajení operovala v rámci tzv. zastrašovacích misí. Pohon byl sice ještě dieselelektrický, ale v mohutné přídi už se skrývaly čtyři řízené střely Regulus s jadernými hlavicemi. Ponorka naštěstí nikdy nemusela vystřelit a její posádka z toho byla štěstím bez sebe – nejenom kvůli možnému rozpoutání nukleární války, ale také kvůli tomu, že takové odpálení bylo trochu složitější, než jen stisknutí červeného čudlíku...

growler-raketa-regulusPonorka se před vystřelením musela vynořit, raketa byla vytlačena z jednoho ze dvou hangárů, technici jí přimontovali křídla a pak ji 20 minut tankovali palivem. To vše v nepřátelských vodách a nepříteli na očích. Asi by to nebylo příliš zábavné.

"V ponorce na vlastní kůži zjistíte, že taková služba rozhodně nebyla nic  příjemného..."

V samotné ponorce na vlastní kůži zjistíte, že taková služba rozhodně nebyla nic příjemného. Na většině míst se nemůžete buď narovnat, nebo naopak ohnout, funkčnost tu na plné čáře válcuje jakoukoli estetiku. Neopatrně se otočte a rozrazíte si hlavu o něco těžkého, kovového a hranatého, co musí být jako na potvoru přidělané na stropě. Všude vedou kabely, dráty, trubky, všude je plno analogových ukazatelů, ventilů a tlačítek. Jedinou samostatnou kajutu měl kapitán, důstojníci už spali po dvou, posádka pak ve společné místnosti na palandách se čtyřmi lůžky nad sebou.

growler-torpedoS plně nabitými bateriemi mohla ponorka operovat pod vodou dva dny (při plné rychlosti jeden, při pomalé nejvýše tři), než se musela vynořit alespoň do periskopové hloubky, vysunout sání a výfuky a nahodit tři dieselové motory, každý o výkonu 1600 koní, které akumulátory zase dobily. A také doplnit vzduch pro těch zhruba 100 lidí, co na Growleru sloužili.

Práce v americké armádě, respektive u námořnictva, opravdu nebyla a jistě ani dnes není žádný med. To ale není to hlavní poselství, které si z návštěvy Intrepid Muzea odnesete. Především si připomenete, že člověk dokáže postavit neuvěřitelné stroje a zároveň se najdou lidé, kteří se bez bázně ujmou jejich krocení. A i když se všechen tenhle pokrok udál ve jménu války, nezbývá, než před ním smeknout čepici.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co takhle postavit si ponorku?

Co takhle postavit si ponorku?

21. 01. 2011, autor: Matěj Kučera

Ti méně progresivní si můžou slepit nějaký modýlek, jeden šikovný Číňan ovšem  dokázal podomácku vyrobit miniponorku, která je stoprocentně funkční!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
15. 05. 2011, Uživatel: Honza
Reagovat

Loď/muzeum je tam dočasně, nebo tam už bude pořád ?


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.