Reportáž: Na letadlové lodi a v ponorce

20. 04. 2011, autor: Honza Koubek
Dnes se vám představí náš nový spolupracovník, známý automobilový novinář Honza Koubek. Při návštěvě New Yorku neodolal a prolezl si letadlovou loď USS Intrepid a ponorku USS Growler. Přečtěte si jeho postřehy a koukněte na fotky!
Reportáž: Na letadlové lodi a v ponorce

Když se motoristický nadšenec rozhodne vydat do Ameriky, je spousta míst, kam může jet. Do Detroitu, kterému se přezdívá Motor City. Do Kalifornie, podívat se na hotrody. Na solné jezero Bonneville, na Pikes Peak. Já ale letěl do New Yorku.

Upřímně řečeno, v New Yorku si jako autař moc neužijete. Jediné jen trochu zajímavé jsou žluté Fordy Crown Victoria místní taxislužby, které k městu patří stejně neodmyslitelně jako Empire State Building. A i ty pomalu dosluhují a nahrazují je nemastná neslaná SUVčka. Přestože ulice jsou pořád ucpané, zajímavých aut jsem za ten týden viděl asi tak deset. A to přeháním. Město samotné mě fascinovalo, ale o tom se rozepisovat nebudu. Dneska jde o to, kam se chlap v New Yorku může jít pobavit – samozřejmě pokud jde o pořádnou, olejem umaštěnou techniku.

intrepid-blackbirdPředstavte si, že by někdo u Kampy zaparkoval vojenský křižník. No dobře, nejsme námořní velmoc, takže není kde brát, ale letadlová loď ukotvená u ostrova Manhattan působí podobně nepatřičným způsobem. A ještě když z horní paluby nad dvanáctou Avenue přečnívají dva černé motory zlověstného A-12 Blackbirdu.

"Představte si, že by někdo u Kampy zaparkoval vojenský křižník..."

USS Intrepid je letadlová loď třídy Essex a poprvé vyplula v dubnu 1943. Dnes slouží jako muzeum letectví a kosmonautiky a pokud vám mohu radit, budete-li mít jen malou šanci se na ní podívat, udělejte to! A hned vám řeknu, proč.

intrepidZaprvé je sama o sobě velezajímavým kouskem historie. Postavili jí sice až dva roky po útoku na Pearl Harbor, ale právě tam se v roce 1944 vydala na svou první službu. Na Havaji se připravila na úspěšnou invazi na Marshallovy ostrovy. Z nich se vydala na ostrov Truk, japonskou základnu v Mikronésii. Cestou ovšem dostala zásah torpédem, pět metrů pod čarou ponoru. Exploze zaplavila část podpalubí a vyřadila kormidlo. Kapitán udržel loď v hrubém směru vypnutím hlavních a spuštěním bočních lodních šroubů na plný výkon. Ani to ale moc nefungovalo, a tak se nakonec musela přesunout letadla na příď paluby, kde se do nich opíral zadní vítr a pomáhal držet směr. Pak posádka dokonce vytvořila provizorní čelní plachtu z plátna a provazových sítí.

intrepid-01Intrepid dokulhal do Pearl Harboru a do podzimu 1944 byl v servisu. Potom služba pokračovala v souostroví Palau a na Filipínách. V říjnu se Intrepid utkal s japonskou flotilou, jeho letadla potopila bitevní loď Musashi a poškodila sesterskou loď Yamato a bitevní křižníky Nagato, Haruna a Myoko. O pár dní později trefilo Intrepid hořící letadlo kamikaze, ale poškození nebylo velké. Za necelý měsíc se však z Filipín vzneslo japonské letectvo a zaútočilo na americkou flotilu znovu. Tentokrát Intrepid zasáhly hned dva kamikaze v pětiminutovém intervalu. Požár zuřil dvě hodiny, ale Intrepid neztratil výkon ani bojeschopnost.

Po dalších opravách v sanfranciském přístavu se loď vrátila a v roce 1945 se zúčastnila bojů o japonskou Okinawu. Co čert nechtěl, opět dostala zásah letadlem, tentokrát sestřeleným, které se částečně probořilo letovou palubou. Hořící palivo bylo uhašeno za necelou hodinu a za další dvě už na Intrepidu opět přistávala letadla. A pak skončila druhá světová válka.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co takhle postavit si ponorku?

Co takhle postavit si ponorku?

21. 01. 2011, autor: Matěj Kučera

Ti méně progresivní si můžou slepit nějaký modýlek, jeden šikovný Číňan ovšem  dokázal podomácku vyrobit miniponorku, která je stoprocentně funkční!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
15. 05. 2011, Uživatel: Honza
Reagovat

Loď/muzeum je tam dočasně, nebo tam už bude pořád ?


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.