Reportáž: Na Harleyi po Kalifornii

28. 04. 2011, autor: Jirka Červenka
Náš spolupracovník Jirka Červenka si splnil svůj sen - proháněl se na Harleyi přímo ve Spojených státech amerických. Jaké dojmy si odnesl z návštěvy nejlidnatějšího státu USA, Kalifornie?
Reportáž: Na Harleyi po Kalifornii

Když je vám čtrnáct, máte spoustu snů, které se vaší polodětské mysli jeví stejně lákavé – a stejně vzdálené! – jako zrušení povinné školní docházky: být v televizi; vydělat milion; strávit noc s Drew Barrymore... no dobrá, „strávit noc s jakoukoli holkou, která by k tomu byla svolná“, je asi mnohem přesnější. Pro pubertálního fracka je ovšem i lehce oplácaná starší sestra nejlepšího kamaráda stejně nedosažitelná jako Drew, tak proč se při denním snění trochu neodvázat?

V mém případě se do raně pubertálních fantazií mísila ještě jedna touha z kategorie nesplnitelných snů: projet se na Harleyi v zemi jeho původu a být přitom stejně cool jako Mickey Rourke ve filmu Harley-Davidson a Marlboro Man (mimochodem, jeden z nejdebilnějších filmů v historii debility, ale když je vám čtrnáct...)

Born to be... mild

na-harleyiJe zvláštní, jak se to někdy vyvrbí. V bezpečné, řádně homologované ochranné helmě sice nevypadám zdaleka tak drsně jako Mickey v tenkých slunečních brýlích (což byla jediná ochrana hlavy, kterou ve filmu používal) a nedělám si iluze, že bych se ve volné kožené bundě, ohleduplně skrývající špeky vypěstované za léta strávená na kancelářské židli, mohl srovnávat s jeho muskulaturou obepnutou stylově odrbaným pestrobarevným „kožákem“, ale dělící čára uprostřed silnice má žlutou barvu, ukazatele na krajnici jsou v mílích a mezi stylově dopředu nataženýma nohama mi pulsuje gigantický... ehm, vidlicový dvouválec s chlazením vzduchem, jednočepovou klikovou hřídelí, úhlem rozevření válců 45 stupňů a soundem, který má mezi zvuky všech spalovacích motorů postavení ikony. Což znamená jediné: jedu na Harleyi! V Americe! No páni.

"Harley-Davidson sezval několik evropských novinářů do Los Angeles..."

harleyariV Kalifornii jsem se ocitl díky tomu, že se živím psaním. Harley-Davidson sezval několik evropských novinářů do Los Angeles na prezentační akci H-D Custom Event 2011, kde jsme se dozvěděli hodně o tom, jak Harley podporuje zákazníky ve snaze upravit si svoje motocykly k obrazu svému: vysoká řídítka, leštěné či naopak začerněné detaily, spousta různých ozdob nebo díly pro zvyšování výkonu. Zvyk upravovat motorky se zrodil jako styl ulice v době poválečného boomu, kdy tisíce válečných veteránů bojovaly už ne na frontě, ale o znovuzařazení do normálního života. Spousta z nich nevěděla, co se životem v civilu - tak si pořídili silné motocykly, které znali z armády, odmontovali z nich všechny nepotřebné díly a vyrazili s platem piv na zadním blatníku do Hollisteru navždy změnit tvář motocyklové kultury. Skvěle to popsal novinář Hunter S. Thompson v knížce Hell’s Angels.

rocker-cJe to dlouhá, barvitá a místy docela dramatická historie, ale do toho se dnes pouštět nebudeme. Důležité je pochopit, že Harley-Davidson geniálně uchopil tenhle původně „antitovární“, rebelský trend a udělal z něj jeden z hlavních pilířů svého byznysu. Plnou čtvrtinu tržeb firmy tvoří příjmy z prodeje dílů či oblečení a leckterý sériový model H-D vypadá, jako by ho stvořili za plechovými vraty v tmavé zaolejované dílně břichatí vousáči, jimž k práci s flexou a stříkací pistolí hrají ZZ Top. Třeba Rocker C, který jsem na výlet po okolí L.A. nafasoval: lakovaný rám typu Softail se zadní pružicí jednotkou šikovně schovanou pod motorem, brutálně předkopnutá vidlice vedoucí tenké přední kolo a strašidelně široká (240 mm) zadní pneumatika dávají stroji to správné rebelské vzezření. Dokonce i obtloustlá plešatá kancelářská krysa mého ražení vypadá v sedle Rockeru C skoro stejně cool jako Mickey, když na svém upraveném FXR projížděl v úvodní scéně filmu okolo obří farmy větrných elektráren v Texasu.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Reportáž: Na erotickém castingu

Reportáž: Na erotickém castingu

02. 03. 2011, autor: Matěj Kučera

Náš fotograf jel do Kyjeva vyblejsknout pár nahých ukrajinských krásek, a my jsme se k němu rádi připojili. Všechny nás čekala spousta tvrdé práce, ale co už, někdo to prostě dělat musí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
28. 04. 2011, Uživatel: vxs
Reagovat

Paradne citelne a zabavne!


img
28. 04. 2011, Uživatel: Petr
Reagovat

Skvělý článek, moc často se mi nestává, že bych neproletěl jen fotky, perex a závěr, ale tohle jsem musel pročíst celé. Upřímně závidím autorovi a zároveň mu přeju to, že měl tu možnost něco takového zažít. Rozhodně mě inspiroval a utvrdil, že dětské sny se mohou jednou vyplnit :)


img
02. 05. 2011, Uživatel: Route66
Reagovat

Já mám také svůj podobný sen, a ten je že chci jednou objet celé spojené státy americké po silnici Route 66 :)


img
16. 06. 2011, Uživatel: Jayde
Reagovat

This has made my day. I wish all potsings were this good.


img
16. 06. 2011, Uživatel: rwmyhs
Reagovat

qlfstH vhhqutvoatdx


img
26. 07. 2011, Uživatel: Lobotomik
Reagovat

Velice citelne, doplnene autentickymi fotkami, zabavne, vtipne. Diky!


img
26. 09. 2011, Uživatel: Cadillac Ranch
Reagovat

Chytlavý text, který svádí ke čtení! Další takový, ale komplexnější splnění frackovského snu najdete na stránkách www.rt66.cz nebo www.mother-road.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.