Reportáž: Město duchů v Sýrii

29. 11. 2010, autor: Jarda Sauer
Jak se žije v pásmu mezi Sýrií a Izraelem? Náš reportér to byl zkusit na vlastní kůži.
 Reportáž: Město duchů v Sýrii

Ranní cesta z Damašku vypadá jak putování do Mordoru. Slunce svítí zezadu, a tak jsou hory na obzoru zahalené v mlhavém oparu. Fouká vítr a chlad je cítit i v autobuse. Opar se rozpouští jen pomalu a obrys pohoří se postupně zostřuje.

"Enemy, enemy," šťouchá do mne loktem Syřan Bašír a druhou rukou ukazuje ke kopcům. Bašír je průvodce a zřejmě i zaměstanec tajné služby. Všechno ví, všechno zařídí a všichni Syřané jsou k němu přehnaně citliví.

"Tam nahoře, vidíš?" A skutečně. Jako Minas Morgul se na vrchu kopce zubí nepravidelné útvary. Podle všeho radary a další vojenská zařízení. Z Golanských výšin Izraelci ovládají úrodné úbočí pohoří a při troše snahy dokáží pohodlně bombardovat Damašek. "Son of bitch, enemy," využívá pohrdlivě Bašír svoje znalosti angličtiny a při ponížení, jaké musí při pohledu na zubaté hory každý Syřan prožívat, se mu nedá divit.

Hluboko v úbočí, ze tří skran obklopení hranicí, leží městečko Kunítra. Kdo ho chce navštívit, musí nejdřív absolovovat ideologické školení v nedalekém muzeu. Na stěnách je množství obrazů současného neomezeného vládce Sýrie Bašára Asada a důstojně mu sekunduje jeho otec, Háfiz. Na jednom z obrazů bývalý prezident sedí na bílém koni a s mečem v ruce cválá zbořeným městem. Obrovský Bašár na něj hledí zpovzdálí.

Bohužel pro Syřany, ve skutečnosti Háfiz Asad v bitvě o Golany vždy dostal od Izraelců výprask. O tom svědčí i Kunítra, kterou Sýrie ponechala coby památník brutality nepřítele, vysvětluje ředitel muzea. Slovo Izrael nepadne ani jednou, takový stát přece neexistuje. Zato nepřítel se v každé větě ocitne klidně i dvakrát.

Kunítra je ráno městem duchů. Na jejích okrajích stráží hranici Sýrie a demilitarizovaného pásma syrští vojáci s kalašnikovy a na každý pokus o vyfotografování odpovídají rozhněvanou sprškou arabských slov. Posunky ukazují, že fotografovat je potřeba někoho jiného.

Město se rozkládá na malých pahorcích. Všude se povalují porozbíjené betonové zátarasy i protitankoví ježci. Nejlépe zachovanými budovami jsou kostel a nemocnice. Nemocnice je zjizvená střelami. "Nepřítel ji rozstřílel, i když byla jasně označena červeným křížem," říká Bašír. Ani nemusí, nad průčelím nemocnice svítí nápis, který vše objasňuje. "Golanská nemocncie. Zničena sionisty a přeměněna na cvičný terč," stojí žluté na modrém.

Na nemocnici je vysoko vztyčena syrská vlajka, o dva kopce dál na ni hrdě odpovídá vlajka s dvěma modrými pruhy a Davidovou hvězdou. Kunítra se pomalu zaplňuje. Před nemocnicí se fotografují ženy v černých nikábech a ze zbořenin si vyrobily prolézačky děti, které tu jsou na školním výletě. Aspoň vědí, proč je jejich země natolik chudá. "Protože nepřítel okupuje Golanské výšiny," to je oficiální odpověď na každý problém, od výpadku teplé vody až po rostoucí ceny v obchodech.

"Ach, Kunítra. Syřani tvrdí, že ji rozstříleli Izraelci. Ti zas říkají, že si ji Sýrie zničila sama, aby to na ně mohla svalit," vypráví rakouský důstojník na základně sil OSN a ukazuje, že historické pravdy mohou mít různé podoby.

Základnu UNDOF u Kunítry mají pod palcem právě Rakušané, a tak je zde cítit germánský pořádek a středoevropskou nudu. A jelikož powerpoint už ovládnul všechny západní armády, na malém plátně se odvíjí příběh Golan. Izrael ovládl strategické výšiny v Šestidenní válce v roce 1967. Protože Damašek odmítl vyměnit území za mír, okupuje většinu pohoří právě Izrael. Jen po jom-kippurské válce, o šest let později, Izraelité část území vrátili - ta dodnes tvoří demilitarizovanou zónu.

Upřímně, mezi liniemi Alfa a Bravo je pokoj. Největším nebezpečím jsou miny. Rozruch mezi vojáky vyvolá jen občasný pastýř, který se zatoulá, kam nemá. Hranice pásma jsou vyznačeny červeno-bílými sudy. "Když se vytyčovala linie příměří, měli jen mapu ve velkém měřítku a tužka na ní prostě udělala moc silnou čáru," vypravuje major Alexander Unterweger známou historku - i když kdo ví, zda se jí dá věřit. Protože vojáci nevěděli, kde přesně měli hranici vytýčit, označili ji jen sudy, které mohou lehce přenášet

Mezi Sýrií a Izraelem neexistuje žádný oficiální hraniční přechod. Existuje ale neoficiální brána, která alespoň nějaké styky umožňuje - pokud tedy obě strany přimhouří oko. Na Golanských výšinách prý rostou nejlepší jablka na světě, a tak čas od času Izrael umožní vývoz ovoce z okupované strany přes demilitarizovanou zónu do Sýrie.

Občas se konají i svatby. Před rokem u jedné dokonce asistovali vojáci OSN. Syřanka z izraelské strany se na dovolené zakoukala do Syřana z Damašku a svůj vztah řešili přes maily a telefony. Jediný způsob, jak by si mohli popovídat osobně, byl v Údolí výkřiků. Na severu Golanských výšin  vede hranice středem doliny, a navíc se v ní zbíhají linie Alfa a Bravo. Většinou se o víkendech na protilehlých kopcích shromáží davy lidí s dalekohledy a pomocí megafonů si navzájem povádají. Teď, v čase mobilů, s tím pokračují už jen kvůli tradici. Pro syrskou nevěstu ale vdavky znamenají jednoznačný odchod z domova - nazpět ji už nepustí...

K přečtení doporučujeme i Reportáž: Na vojenské základně v Kandaháru!

 

 

samo-skuganSamo Skugáň tak dlouho hrál Medal of Honor, až skončil na opravdových bojištích. Momentálně čeká, jak se v realitě projeví jeho mnohaleté zkušenosti s dobýváním světa v Civilizaci.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Svezli jsme se v novém Range Roveru Evoque. Láká na moderní životní styl, ale jezdí terénem jako ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.