Reportáž: Mercedesem po Transylvánii

26. 09. 2011, autor: Petr Michl
V Evropě už nezbývá mnoho míst, kde si beztrestně zařádíte v teréňácích vysoko v horách - ale Rumunsko je dosud jistotou. Potvrdil si to i náš redaktor, který se zúčastnil expedice s Mercedesy.
Reportáž: Mercedesem po Transylvánii

 

V Rumunsku jsem byl naposledy v roce 2004 v pohoří Retezat. Divoké hory, v kterých jsme nepotkali celé dny ani živáčka, byly nádherné. Mezi nezapomenutelné zážitky ale patřila i doprava na místo všemi úrovněmi tamních vlaků. Některé nabízejí svezení lepší než naše třída EC, jinde jsou vagony podobné lepším dobytčákům, v nichž lezou po rukou žebráci a snědé dámy s šátkem na hlavě se vám snaží prodat svoje rádoby zlaté prsteny (nebo děti, bez znalosti jazyka se to těžko rozlišuje).

reportaz_mercedes_transylvania__15Celkově na mě Rumunsko působilo jako krásná země, kde je přesto turismus v plenkách, oslíci jsou pomalu ale jistě vytlačováni místními Daciemi, každý tam kouří a cigára mají na horách jako platidlo obdobný úspěch, jako měly korálky u afrických kmenů při výpravách Emila Holuba. Zároveň jsem se tam stal po výměně několika set euro za lei poprvé milionářem a záhy jsem zjistil, že jediný medvěd, kterého se je třeba bát, je stejnojmenné pivo Ursus (Není vůbec špatné, ale když vás po pár hodinách obklíčí „medvědí rodinka,“ neutečete placení ani opici).

 

Staňte se i vy fanouškem prochlapa.cz na facebooku a taky jednou budete mít Mercedes!

Následující léta jsem se tam chtěl vždycky vrátit, dokud to tam je „ta pravá divočina,“ ale nikdy se tak nestalo. I proto jsem na nabídku vyjet si na expedici do hor v župě Bihor s teréňáky Mercedes-Benz s nadšením přijal. Už v reportáži z press tripu v Braniborsku jsem naznačil, že nejsem žádný motoristický fanda ani odborník, i tento článek tak bude spíše dojmologií – pokusem o předání zážitků a emocí. Pojďme tedy do míst, kde se začínají prodávat kolem silnic melouny... Přesně to je totiž dle zasvěcených ta správná emocionální hranice mezi civilizovanou Evropou a Balkánem. S melouny s příměsí olova a moderních palivových aditiv začíná svět plný rozvášněných gest, mizerné pracovní morálky a v něčem oprávněného pocitu, že úplatky nepatří pouze do rukou politických činitelů. Tak tedy: „Budiž Balkán!“

reportaz_mercedes_transylvania__08

Po překročení maďarsko-rumunských hranic vše vypadá tak, jak by mělo. Pár set metrů vzdálená čerpací stanice má toalety vylepšené o jakési místní „ochotnice“ v pestrobarevných šatech, nabízející „zaručeně originální a funkční dotykový telefon“ s výraznou slevou. Blízký oprýskaný domeček se marně snaží vzbudit dojem solidního restaurantu - daleko pravděpodobněji servíruje bílé maso, v kterém je ještě pořád dost života. Silnicím zhrubne povrch a začínají se klikatit, v rádiu k tomu hrají místní folklórně tucavé častušky. Utvrzuji se v tom, že jsem dobrodruh a je mi dobře - bohužel ne na dlouho. Prvně mi kazí můj sebeklam odváženého cestovatele město Oradea. Moje 7 let staré vzpomínky nemají žádnou platnost, 200tisícové město má moderní obchvat a spíše méně než více vkusné developerské projekty na sobě namačkaných novotou zářících domů se střídají s továrními kvádry z plechu. Průmyslová zóna má skutečně obrovské rozměry, před kterými se musí stydět třeba i slovenská Žilina. Další cesta přes vesnice a menší městečka pak přináší poznání, že u roztomilých kostelíků a charakteristických kupek sena často stojí zánovní architektonické hrůzy. Jak zhruba vypadají?  Představte si, že je české podnikatelské baroko poloviny 90. let znásilněno Disneylandem a ověšeno cingrlátky od lidí se vkusem Bogdana a jeho party, která považuje za projev haute couture špičaté bílé mokasíny, tepláky, pestrobarevnou košili a několikakilový zlatý řetěz.

reportaz_mercedes_transylvania__09

Čím více se blížíme cíli, tím je častější výskyt babiček v šátcích na zápraží, které poctivě pozorují a drbou projíždějící vozidla – kolona devíti Mercedesů nepochybně zavdala příčinu odvážným spekulacím. Kdybychom uměli místní řeč, možná i něco pochytíme, protože stopku pokroku tu a tam vystaví stádečko krav opanovavších silnici. Přesto mi je jasné, že „skanzen Evropy“ je pryč a žádný biják „Into the Wild 2“ se tentokrát konat nebude. Vesnice jsou plné omítnutých domů a vypadají podezřele upraveně. Když nás zastaví v jedné z nich policie pro překročení předepsané padesátky o 15 km/h a nechce úplatek, jsem už docela rozmrzelý. Usměvavá policistka mluví svým způsobem anglicky a za dobře vyslovený pozdrav „bună ziua” vše řeší domluvou a jen nám vypíše „bububu“ papírek na památku. Tak to by se ve „starém Rumunsku“ nestalo!  

reportaz_mercedes_transylvania__03

Střih. Je ráno poblíž vísky Arieseni a v hotelu Casa Noastra připomínajícím chaloupku na kuřích nožkách se schyluje k odjezdu do akce. Novinářská smečka je rozespalá a někdo má ještě v hlavě větší než malé množství borůvkové pálenice z předchozí noci. Tady je to ale celkem jedno, na cestách bez asfaltu policejní kontroly neexistují.  K dispozici máme tyto Mercedesy: GLK, ML, GL a ryzí teréňáky G500 a G300 Professional. První zatěžkávací zkouška měla cíl až na vrcholu hory Cucurbata Mare s výškou 1848 metrů. Pohoří je tu zalesněné, takže většinu času vybíráme serpentiny mezi vysokými jehličnany. V prvně zkoušeném ML se jede výborně, další srovnání odhaluje, že vlastně nejkomfortněji ze všech zmíněných modelů.

mercedes_ml

Jeden z nejprodávanějších modelů Mercedesu v Česku je SUV, jeho domovinou jsou ovšem především udržované komunikace – ostatně dieselový třílitr ML 350 CDI s výkonem 258 koní a 619 Nm točivého momentu slibuje zrychlení z nuly na sto za 7,5 vteřiny a maximální rychlost 224 km/h. Tyto parametry nemáme kde využít. Jedeme husím pochodem a ručička na tachometru málokdy překročí 20 km/h -  ne, že by na to nešlo šlápnout víc, ale nestojí to za defekt pneumatiky od záludných kamenů na cestě. Je pravdou, že nebrázdíme žádný extrémní terén, ale k dálničnímu obchvatu to má zatraceně daleko. Kvůli výskytu rigolů raději využijeme systém Airmatic a zvedneme světlou výšku vozu - jízda je pak tvrdší, ale rozhodně bezpečnější pro podvozek.     

reportaz_mercedes_transylvania__04

Po vyjetí z lesa tu jsou konečně rumunské hory se vším všudy. Pitoreskní scenérie zelenou trávou pokrytých kopců a dřevěné boudy, u nichž se pase dobytek. Přes zimu by v nich nikdo nepřežil, ale v létě slouží jako útočiště lidem, kteří pasou ovce nebo sbírají ve velkém houby. Dědkové vypadají jako větrem ošlehaní horalové a jejich vráskami pokryté ženy jako ty správné bábušky z pohádek. Po zastavení kolony a rychlém proběhnutí a ofocení jejich příbytků a dobytků si musí připadat trochu jako zvířátka v ZOO, ale snímky stojí za to – v černobílé barvě vypadají jak z počátku minulého století. Na vrchol je to potom jen kousek. Z jeho zdolání nemá člověk v autě rozhodně takovou radost, na druhou stranu mnohahodinové šlapání v lese by jí také mnoho nepřineslo, takže pro dnešek rozhodně vede motorizovaná turistika s trojcípou hvězdou ve znaku.

Dokončení reportáže najdete na následující stránce!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Mercedes-Benz SLS AMG E-Cell

Mercedes-Benz SLS AMG E-Cell

30. 06. 2010, autor: Matěj Kučera

Nejrychlejší Mercedes jako čtyřkolka? S elektromotory a hromadou baterií žádný problém! Elektrická verze bouráku Mercedes-Benz SLS AMG přijíždí!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
30. 09. 2011, Uživatel: palo
Reagovat

TAk to fakt jsem překvapeny, a vaši kolonu mercedesu jsem asi potkal i když jsi myslim že to byla jina kolona protože mněli polsky špz. Ale byl bych moc rad kdyby jsme se skontaktovali a přiště mužeme ject společně do rumunskych kopcu. Jezdim každy rok v červnu do bihoru. My email p.jurcsik@seznam.cz


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.