Reportáž: Kapříci, kmotři, prostitutky. Ocitl jsem se v mafiánském podsvětí…

05. 12. 2013, autor: prochlapa.cz
Vydal jsem se do nočního města plného dealerů drog, šlapek, heren, zkorumpovaných starostů, policajtů a soudců. Obrali mě o všechno!
Reportáž: Kapříci, kmotři, prostitutky. Ocitl jsem se v mafiánském podsvětí…

Jasně, skončil jsem na ulici téměř bez halíře, ale byla to celkem zábava. Ne, nejsem blázen nebo masochista, jen jsem se zúčastnil veřejného hraní nové deskové hry Kmotrov.cz. Hra už byla skoro v polovině a já držel v ruce jen šlapku jménem Gertrůda. Už podle jména bylo jasné, že to nebude žádné terno, s ní díru do světa neudělám. „Šlápnul jsi mi na dealera, zaplať mi litr za drogy,“ říká mi Martin, jeden ze čtyř protihráčů, s kterými jsem se sešel v kavárně v centru Prahy. Už zas, pořád jen platím, zatímco ostatní inkasují a zvesela nakupují šlapky, herny a dealery. Doplatil jsem na špatný rozjezd, respektive nepadala mi kostka.

Kmotrov.cz je desková hra, která jede na podobném principu jako známé Monopoly nebo Sázky a dostihy. Hráči hodem kostkou posouvají figurku nočním městem plném zločinu. Políčka jsou nevěstince se šlapkami, herny, dealeři marihuany, extáze nebo kokainu. Když jste jejich majitelem, protihráči vám platí, pokud na poličko skočí figurkou.

Cílem hry je ovládnout město Kmotrov, čehož dosáhnete, když koupíte aspoň dvě postavy z trojice soudce, policista, starosta. Rád si hraju, ale nejsem velký fanoušek deskových her, vždycky mi připadaly složité. Nejspíš jsem do tohoto světa nikdy moc nepronikl, protože jsem na něj narazil hlavně na horách, kdy nějaká parta vytáhla třeba Civilizaci, kterou jsem prostě na první dobrou nerozklíčoval natolik, abych si opravdu zahrál. Na veřejné hraní Kmotrov.cz mě kamarádi nalákali, protože to „prý nehrozí.“ Je to pravda, Kmotrov.cz je hra, při které se pobaví každý na „první dobrou.“ Zaujalo mě hlavně výtvarné zpracování, které má na svědomí známé jméno z graffiti scény Martin SKAM Krejčí, díky nemuž byl Kmotrov.cz nominován na cenu Czech Grand Design 2012.

„S kámošem bavili o tom, proč jsou deskový hry jsou jen o koních, rytířích, čarodějnictví. Žádný z těch her, co existovaly nás prostě nezaujaly. Ani jeden z nás není geek nebo fanda deskovek. Prostě jsme si jen říkali, že je škoda, že není nic trochu tematicky jinýho, aktuálnějšího. Vzpomněli jsme si na hru Sázky a dostihy a ten večer nás napadl jednoduchej „remix“ s prostitutkama, nightclubama, hernama, dealerama,“ vzpomíná autor hry Mikuláš Josek.

DOPORUČUJEME: BMW 316i - vstupenky mezi elitu

Nápad, který podle něj vypadá jako recept od Babici, se ale chytl a dnes populární gangsterku hrají nejen party na horách, ale i po barech. Růstu popularity hry pomohly i aféry spojené s prorůstáním organizovaného zločinu do politiky. Stejně jako ve skutečnosti, i v této hře figurka ze špinavého podsvětí se dokáže pomocí „kšeftů“ a úplatků prokousat do nejvyšších pater společnosti a ovlivnit fungování státu. Není třeba získat ve městě „monopol“, stačí stát se kmotrem těch, kteří mají moc. „Hlavně na začátku utrácej, neboj se nakupovat všechno co ti přijde pod ruku, buď dravej," nabádal mě proto na začátku hry Mikuláš Josek.

Zpátky ale do hry, do Kmotrova plného násilí a korupce. Což o to, Kapříky české, jak se místní měna jmenuje, bych utrácel rád, ale neměl jsem za co. Moji protihráči si město rozdělili dřív, než jsem se rozkoukal. Pravidla podsvětí ovšem byla neúprosná. Ani ten, kdo měl nejvíc kapříků, šlapek nebo heren si nemohl být jistý výhrou. V Kmotrově stačí šlápnout na špatné políčko a nemá nic, o všechno ho může připravit zkorumpovaný papaláš, v tomto případě policista, soudce nebo starosta. U mě štěstí prostě ten večer při mně štěstí prostě nestálo, ale příště už se z veksláckého podsvětí nahoru mezi papaláše prokoušu.

foto: Kmotrov.cz

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak ztratit přátele a zůstat úplně sám

Jak ztratit přátele a zůstat úplně sám

09. 01. 2009, autor: admin

„Trochu jiná“ romantická komedie, která je docela průměrná.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.