Reportáž: Jak se hledá poklad

13. 04. 2011, autor: Jarda Sauer
Hluboko v zemi čekají na objevení různé poklady, nemusí to být jen ropa nebo uhlí. Spolu se zkušeným hledačem pokladů jsem vyrazil na lov cenností i já. A byla to překvapivě adrenalinová záležitost!
Reportáž: Jak se hledá poklad

V Česku se každoročně najde řada pokladů. Ať už těch klasických, tvořených zlatými mincemi a šperky, nebo jen zdánlivě obyčejných věcí, které ovšem mají velkou sběratelskou hodnotu. O většině nálezů se ale veřejnost nikdy nedoví; amatérští hledači pokladů po publicitě netouží – už jen kvůli tomu, že jakýkoliv cenný nález by se měl odevzdávat státu, což jim pochopitelně není po chuti.

Svět samotářských hledačů, kteří s detektory prohledávají pole, lesy a staré stavby, mě vždy fascinoval. Před časem jsem se náhodou seznámil se dvěma: Jeden mi ukázal svůj nejcennější nález: bednu s německými vyznamenáními; celkem 43 Železných křížů II. třídy bylo i po mnoha desetiletích v zemi hodně dobře zachovalých. Zjevně šlo o metály, které se kvůli konci války ke svým příjemcům už nedostaly. Druhý z hledačů má doma ještě zajímavější věci včetně funkční pistole Luger P08 Parabellum – našel ji, silně zrezlou, kdesi na jižní Moravě, a vlastními silami ji dokázal zprovoznit.

"Pár večerů jsem si hledal informace, ale v sobotu nadešel můj Den D..."Právě tento hledač (budu ho nazývat smyšleným jménem Roman, protože si nepřál zveřejnit své jméno, aby se nedostal do konfliktu se zákonem) souhlasil, že mne s sebou vezme „na lov.“ Pár večerů jsem strávil procházením hledačských webových stránek a nasáváním informací, a v sobotu nadešel můj Den D.

jak se hleda poklad - detektorJe časně ráno, ještě trochu zima. S Romanem se setkáváme na prázdném poli u východního okraje Prahy. „Pole jsou pro začátečníky nejlepší,“ instruuje mne Roman. „Nenajdeš na nich sice žádnej poklad, ale máš šanci na spoustu maličkostí, ze kterejch se naučíš, jak detektor pracuje a jakým signálem co hlásí.“ Ptám se, proč zrovna pole jsou tak bohatá na nálezy. „Nezapomeň, že pole se strašně dlouho hnojily. A dřív bylo na venkově hnojiště vlastně odpaďákem, takže se do něj házelo všechno – a pak se to vyvezlo do polí. Plus taky dost věcí poztráceli sedláci a nádeníci z kapes během práce. A po každým orání vylezou na povrch nový a nový nálezy, na některejch polích jsem byl třeba tři roky po sobě a vždycky jsem si z nich něco odnesl,“ vypráví Roman. Zapíná svůj detektor, na uši si nasazuje sluchátka a vyráží, houpavým pohybem cívky detektoru skenuje úzký pás pole. Jdu o kus dál a začínám dělat totéž.

Na začátku je to napínavé. Detektor čas od času pípne; někdy krátce, jindy dlouze. Jsem z toho trochu zmatený; Roman mi tedy vysvětluje, jak detektor nastavit, aby dokázal odlišit jednotlivé druhy kovů a nenechal se splést tím, že v půdě je vyšší obsah železa. Pár minut jdu polem naprázdno, ale pak mi do sluchátek zazní mimořádně silný tón. S pocitem, že v oranici bude zahrabaný minimálně německý tank Tiger, si ze zad strhávám polní lopatku a začínám kutat v zemi. Chvíli kopu; jde to hůř, než bych čekal, ale nakonec lopatka o něco zazvoní. Nadšeně vytahuji svůj nález na světlo, čistím jej od hlíny a zjišťuji, že jde o... kus litinové plotny z kamen. Hm. Tak nic. 

Roman se mi směje, jdu tedy dál. Postupně zažiju ještě tři falešné poplachy, beztvaré kusy kovu, které nedokážu nijak blíž identifikovat. Koutkem oka vidím, jak se Roman čas od času sehne k zemi, krátce v ní rýpe a pak vytáhne něco, co si uloží do kapsy. Sakra! Jak to, že má takové štěstí a já ne? Už si začínám říkat, že to celé byl pitomý nápad, když ve sluchátkách zase slyším čistý tón. Napůl skepticky, napůl nadšeně hrabu v zemi. Za chvíli svírám v prstech tenký kovový váleček. Otírám hlínu... Nábojnice? Našel jsem nábojnici?

Přivolávám Romana. Znalecky nábojnici otáčí v prstech, kouká na čísla na její spodní straně.  „Ruská nábojnice do pušky Mosin-Nagant, dobře zachovalá, hezkej nález,“ chválí mě a já mám pocit, jak kdybych právě ze země vykopal minimálně Jantarovou komnatu. Držím v ruce malinkatý kousek druhé světové války!"To jsou krejcary z 19. století. Najdeš jich ještě spoustu." Následující minuty jsou zase k ničemu, kde nic, tu nic. Pak se jeden slibný signál ve sluchátkách změní v další nález, který je sice bezcenný, ale uvádí mě do objevitelské nálady. Jen pár centimentrů od sebe nacházím dvě odřené a zkorodované mince; nepoznávám přesně, co na nich je, ale na jedné z nich jsou čitelné první dvě číslice letopočtu: 18. Roman lakonicky konstatuje: „Krejcary, těch najdeš ještě spoustu.“ Já jsem ale nadšen: Peníze z devatenáctého století!  

Když dojdeme na konec pole, srovnáme si svoje úlovky. Já se mohu pochlubit ještě jednou válečnou relikvií – znovu nábojnicí, tentokrát ale „nepřátelskou“ (podle Romanovy identifikace patří do německé pušky Mauser M 98) a dvěma zdobenými věcmi, které nedokážu zařadit, ale Roman tvrdí, že jde o mlynářské pečeti. Roman sám mi ukazuje pár zatím neurčitelných mincí v různém stádiu rozkladu, starý zavírací nůž, vojenské knoflíky a něco, co vypadá jako ozdobná závaží ze starých hodin. Je spíš zklamaný, ale zato já, coby začátečník, jsem ze svých nálezů naprosto bez sebe.

Jdeme to probrat na pivo. „Plánuju, že bych na konci léta jel na Duklu,“ říká mi Roman při druhém půllitru. Duklu? Místo, kde se na podzim 1944 strhla obrovská a krutá bitva, při níž zemřelo na třicet tisíc lidí? „Už jsem tam byl, a i teď, pětašedesát let po válce, je to tam pořád plný,“ láká mě Roman. „Helmy, odznaky, zbraně, vyznamenání. Kamkoliv kopneš, tam něco najdeš. Jen je potřeba dávat bacha, protože mimo turistický trasy to ještě není kompletně odminovaný. A když se ti tam něco stane, tak to k nejbližšímu doktorovi nezvládneš. Ale za to riziko to stojí!“

Vzal jsem si čas na rozmyšlenou. Ale kdybych náhodou koncem léta přestal na prochlapa psát, tak víte, co se mi stalo.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

Reportáž: Noc na pražském Hlaváku

08. 11. 2010, autor: Jarda Sauer

Hlavní nádraží alias Hlavák se v minulých letech stalo synonymem špíny a hnusu. Vyslali jsme mezi bezdomovce a narkomany našeho redaktora!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
13. 04. 2011, Uživatel: Martin
Reagovat

Ahoj prosimte nevedel bys nejspis jaky hledac kovu je dobrej a hlavne ucinej? dekuji za odpoved


img
14. 04. 2011, Uživatel: NONAME
Reagovat

magnet je nejlepší hledač kovu to vim přesně od bezdomovců


img
14. 04. 2011, Uživatel: Jarda Sauer
Reagovat

Jsem víceméně laik, ale zkus třeba detektorweb.cz, tam ti určitě poraděj.


img
14. 04. 2011, Uživatel: Miroslav UC Kratochvíl
Reagovat

Zdravím všechny slušné hledače! Přikládám malou ochutnávku z jednoho posledních vydařených hledání. Další videa se teprve zpracovávají: http://detektorykovu.cz/video Ať to pípá a poctivě po sobě zahrabávejte díry. PS: Nechci být za rypáka, ale kdybych měl doma pravděpodobně nelegálně drženou zbraň tak se s tím rozhodně nechlubím ;)


img
15. 04. 2011, Uživatel: kure
Reagovat

Hodne blby a usmevny clanek a pan Roman asi nevi ze mosiny znaceny nebyvaly.Ale asi je to Pan hledac a to v tom bilim jestli ste to vy tak jste taky Pan hledac neviditelny


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První návštěva v legendárním Zeleném pekle je zážitek, který si pamatujete celý život. O to víc, ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.