Reportáž: Foot Patrol v Afghánistánu

15. 11. 2010, autor: Jarda Sauer
Náš nový slovenský spolupracovník Samo prošel coby reportér několika válečnými zónami. Čtěte jeho reportáž z afghánské patroly!
Reportáž: Foot Patrol v Afghánistánu

Válka je binární svět. Dobří - zlí. Živí - mrtví. Spojenec - nepřítel. A život vojáka ve válečné zóně má také jen dvě polohy. Buď na něco znuděně čeká nebo někam ze všech sil běží.

Britští vojáci se na základně v afghánském Girišku před svou hlídkou věnují té prvně zmíněné činnosti. Na rozdíl od kolegů v týle nemají moc co dělat. Základna v Girišku je na konci světa, podmínky jsou bojové. Vojáci žijí ve stanech po deseti, každý má polní lůžko a jen tolik osobních věcí, kolik se vejde do malé plechové skříňky. Noční život nestojí za nic, kvůli nepříteli se v noci dodržuje zatmění a musí být ticho.

A nepřítel je všude okolo. Girišk je ve středu provincie Helmand a provincie Helmand je zem Talibanu. Vždycky byla, a chlápci v černých turbanech tvrdí, že jí i zůstane. Pro vojáky je tamní vyprahlá zem Hell - peklo.

Když se jde na hlídku, věci se dávají do pohybu. Kapitán Jeff Lee z Worcesterského regimentu, bývalý ragbista, svolává svou jednotku. Ve stanu se sklánějí nad mapou, která je podrobná natolik, že zachycuje jednotlivé keříky, a probírají trasu své hlídky.

"Když se něco pokazí, tak se rozdělíme, obsadíme tyhle budovy a počkáme na posily," říká Lee a má dobrou radu i pro nevojenského návštěvníka - mne: "Ať se stane cokoliv, držte se majora a utíkejte směrem od střelby."

reportaz-foot-patrol-v-afghanistanu-02Cesta v přeplněném Landroveru je horší než špatná. Bez neprůstřelných vest a přileb by posádka už po krátké jízdě měla pohmožděná žebra a otlučené hlavy; venku je 40 stupňů, auto nemá z logických důvodů otevřená okna a všichni jsou v plné zbroji. Motor hučí, řidič křičí do vysílačky, spolujezdec křikem odpovídá a grunti vzadu mají zavřené oči. Ještě se neběží, tak znuděně čekají. V Helmandu je jen jedna pořádná asfaltová cesta. Highway One, prstenec, který vede okolo celého Afghánistánu a spojuje nejdůležitější města. Na cestě se auta už tolik nenatřásají, je tu ale poměrně hustý provoz. První auto z našeho konvoje troubí, muži z něj sledují okolí cesty. Hledají IEDs, improvised explosive devices, slovo, kterého se každý voják bojí víc než smrti. Smrt je definitivní, IEDs často jen mrzačí. Bomba může být v odstaveném autě, pod plachtou vozíku, všude. Vojáci troubením rozhánějí hloučky lidí, mezi obzlášť tvrdošíjné skupinky směřují světlice.

Auta stále jedou, konvoj se za žádných okolností nesmí zastavit. Kdo stojí, je mrtvý. Binární svět.

První zastávkou je základna afghánské armády. Původní plán Operace trvalá svoboda byl vycvičit Afghánce, aby postupně za svou zemi převzali zodpovědnost. A i když vojáci o svých kolezích mluví s úctou, Afghánistán je plný zábavných historek o tamní armádě. Afghánští vojáci mají kalašnikovy, po příchodu Američanů je ale odmítli dál používat. Ukázalo se, že chtějí M-16 a americké lehké kulomety. Každý z nich viděl Ramba. Ani s bojovou morálkou to není špatné. "Zpočátku, když byl vyhlášený poplach, naskákali Afghánci do džípů, nahodili sluneční brýle, ohulili muziku a za občasné střelby do vzduchu okamžitě vyrazili na nepřítele," popisují své zkušenosti vojáci. A dodávají ještě, že ješitní afghánští chlapi budou radši střílet na neurčité obrysy a mimo, než aby si nasadili dioptrické brýle.

Auta zůstávají na základně, dál se jde pěšky. Vojáci si sundavají přilby. "Když máme přilby, jsme vojáci, nepřátelé. Když si je sundáme, tak jim důvěřujeme, jsme jejich přátelé," vysvětluje základy psychologie válečné zóny kapitán Lee. Ani přátelé se ale nezastavují. I tady platí, že stojící terč je pro nepřítele lepší než pohyblivý. Tempo je už téměř pomalý poklus, ale stále ještě na straně rychlé chůze.

Girišk je jako přenesený ze středověku. Oprýskané hliněné budovy se naklánějí, na rušné obchodní ulici jsou davy lidí, do obchodů bez přední stěny se vchází přímo z ulice. Na hácích v popoledním vedru visí kusy masa, jinde prodávají colu. A o kus dál dva muži v černých turbanech nakládají na vozík chladničku. "Talibanci," krčí rameny kapitán; dokud neutočí, tak si jich vojáci nevšímají.

Reakce místních jsou různé. Někteří přicházejí s rozzářenýma očima a přátelsky kývají, jiní pohled odvrací a další se rovnou běží skrýt do domů. Hlídka jde dál a pokud to není vysloveně nutné, také se nezastavuje. Jejím cílem je jen potvrdit přítomnost, boots on the ground, jak se tomu říká ve strategických příručkách.

Kdo má z vojáků největší radost, jsou děti. Od začátku města se množí a přibíhají, ke konci je z nich okolo uniforem celý chumel. Píší si prstem na ruku, jakože chtějí peníze na pera a sešity. "Padej pryč," nemá pochopení kapitán. Děti jsou až příliš dotěrné, a kromě toho - v případě útoku jsou mrtvé děti ten nejhorší nepřítel. Vyrábějí totiž vojákům další nepřátele doma.

Po hodině chůze hlídka končí, opět na základně afghánské armády. Z vojáků opadá ostražitost, usmívají se a vtipkují mezi sebou. Fotograf Mike Gilyeat ukazuje svoje záběry. Je to britský vojenský policista, do Afghánistánu ho však vyslali s fotoaparátem, aby se v uniformě věnoval své zálibě pro Media Operations. Gilly ještě neví, že za týden se s ním po střelbě z helmandské pustiny zřítí vrtulník a on se už do Británie živý nevrátí.

To ale bude až za týden a v Afghánistánu jsou jen dva časy: teď a návrat domů. Vojáci nasedají do aut a zavírají oči. Budou čekat, dokud zase nepoběží.

Máte chuť podívat se do ještě ostřejší zóny? Čtěte Reportáž: Noc na pražském Hlaváku!

 

samo-skuganSamo Skugáň tak dlouho hrál Medal of Honor, až skončil na opravdových bojištích. Momentálně čeká, jak se v realitě projeví jeho mnohaleté zkušenosti s dobýváním světa v Civilizaci.

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
02. 08. 2012, Uživatel: ctz
Reagovat

dost mizerný fotky


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.