Renesance

11. 05. 2007, autor: prochlapa.cz
Definitivní film noir proměnil Paříž v město hříchu a komiks v další filmový styl. Stopy, které sleduje detektivní pátrání neohroženého hrdiny, nejsou nové. Ale i tak fascinují.
Renesance

Film noir už nemůže vypadat víc „noir“ než v tomhle oživlém komiksu, který miluje kontrasty černé s bílou tak ostré jako pěsti hlavního hrdiny Karase. Jako policejní detektiv konfrontovaný každodenně s bahnem zločinu Karas musí být ostrý, nekompromisní a osamělý, tak velí žánr. Jenom další z nezbytných rekvizit podobných filmů, krásná femme fatale, nepůsobí tolik osudově, protože její role se rozdělila do dvou žen. S jednou se Karas zaplete, hledá ale její sestru. Talentovanou vědkyně Ilonu, kterou kdosi unesl. A která má větší vliv na osud Pařížanů, než by její křehký zevnějšek napovídal.

Záhada, kterou Karas odhaluje, je stejně zlověstná, dekadentní a chmurná jako celá atmosféra téhle působivé dystopie z francouzské metropole roku 2054. A o atmosféře a stylu je Renesance především. Příběh sám moc připomíná jiné příběhy na to, aby se stal něčím víc než dostatečnou záminkou k vizuálním hrátkám se světlem a stínem. Úsporně vysvětlující dialogy ve francouzštině asi nezní tak papírově jako v anglické verzi, která byla vyslána do našich kin (Britové ale zase na dabing najali větší hvězdy, v čele s Bondem Danielem Craigem).

Nicméně v komiksech postavy taky bývají hrubě řezané do typů a Renesance je podobně jako Sin City nebo Linklaterův Temný obraz (který u nás vyšel jenom na dvd) fascinující ukázka, jak daleko pokročily technické možnosti filmařů. I když to pořád dá pěknou práci, francouzskému týmu vedeným režisérem Christianem Volckmanem a animátorem Marcem Miancem stávil s Renesancí okolo šesti let.

Pointě, která navíc přichází a uvolňuje napínavě tajemnou atmosféru poněkud brzo, sice chybí efektní síla konců z těch nejlepších příkladů filmů noir (např. Třetího muže, který tenhle rok putuje po kinech s Projektem 100), oproti klasicky natočeným klasikám ale může snímek stvořený pomocí techniky pohybového snímání živých herců propracovat svůj obraz až k dokonalosti. Paříž budoucnosti, proměněná v město deště a noci, je pro originální animátorské zázraky ideální. Eiffelovka i Notre Dame zůstaly na svém místě, kolem nich ale vyrostlo klaustrofobicky těsné město mrakodrapů a skleněných nadzemních a podzemních staveb, které vybízejí k působivým odrazům a závrativým průhledům na několika akcí najednou. Paříži vládne vemlouvavě totalitní společnost Avalon. Filmu stejně vemlouvavě i totalitně vládne vizuální mistrovství jeho tvůrců. Bez Avalonu by Karas neměl případ. Bez působivé animace by drsný detektiv zůstal čmuchalem s průměrným charismatem.

Renaissance, Francie/UK/Lucemburk 2006, 105 minut. Režie Christian Volckman, mluví Daniel Craig, Romola Garai, Jonathan Pryce, Ian Holm, Catherine McCormack. Premiéra 10. 5. 2007.

Foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Zítra nehrajeme!

Zítra nehrajeme!

11. 08. 2006, autor: admin

Nesentimentální elegie o zastaralých zlatých časech, posledních show a posledních setkáních v režii Roberta Altmana, který je sice hollywoodskou legendou, ale z jeho filmu byste to nepoznali.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Spekulace tvrdí, že Bugatti v roce 2023 představí luxusní elektromobil postavený na platformě Por...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.