Renesance

11. 05. 2007, autor: prochlapa.cz
Definitivní film noir proměnil Paříž v město hříchu a komiks v další filmový styl. Stopy, které sleduje detektivní pátrání neohroženého hrdiny, nejsou nové. Ale i tak fascinují.
Renesance

Film noir už nemůže vypadat víc „noir“ než v tomhle oživlém komiksu, který miluje kontrasty černé s bílou tak ostré jako pěsti hlavního hrdiny Karase. Jako policejní detektiv konfrontovaný každodenně s bahnem zločinu Karas musí být ostrý, nekompromisní a osamělý, tak velí žánr. Jenom další z nezbytných rekvizit podobných filmů, krásná femme fatale, nepůsobí tolik osudově, protože její role se rozdělila do dvou žen. S jednou se Karas zaplete, hledá ale její sestru. Talentovanou vědkyně Ilonu, kterou kdosi unesl. A která má větší vliv na osud Pařížanů, než by její křehký zevnějšek napovídal.

Záhada, kterou Karas odhaluje, je stejně zlověstná, dekadentní a chmurná jako celá atmosféra téhle působivé dystopie z francouzské metropole roku 2054. A o atmosféře a stylu je Renesance především. Příběh sám moc připomíná jiné příběhy na to, aby se stal něčím víc než dostatečnou záminkou k vizuálním hrátkám se světlem a stínem. Úsporně vysvětlující dialogy ve francouzštině asi nezní tak papírově jako v anglické verzi, která byla vyslána do našich kin (Britové ale zase na dabing najali větší hvězdy, v čele s Bondem Danielem Craigem).

Nicméně v komiksech postavy taky bývají hrubě řezané do typů a Renesance je podobně jako Sin City nebo Linklaterův Temný obraz (který u nás vyšel jenom na dvd) fascinující ukázka, jak daleko pokročily technické možnosti filmařů. I když to pořád dá pěknou práci, francouzskému týmu vedeným režisérem Christianem Volckmanem a animátorem Marcem Miancem stávil s Renesancí okolo šesti let.

Pointě, která navíc přichází a uvolňuje napínavě tajemnou atmosféru poněkud brzo, sice chybí efektní síla konců z těch nejlepších příkladů filmů noir (např. Třetího muže, který tenhle rok putuje po kinech s Projektem 100), oproti klasicky natočeným klasikám ale může snímek stvořený pomocí techniky pohybového snímání živých herců propracovat svůj obraz až k dokonalosti. Paříž budoucnosti, proměněná v město deště a noci, je pro originální animátorské zázraky ideální. Eiffelovka i Notre Dame zůstaly na svém místě, kolem nich ale vyrostlo klaustrofobicky těsné město mrakodrapů a skleněných nadzemních a podzemních staveb, které vybízejí k působivým odrazům a závrativým průhledům na několika akcí najednou. Paříži vládne vemlouvavě totalitní společnost Avalon. Filmu stejně vemlouvavě i totalitně vládne vizuální mistrovství jeho tvůrců. Bez Avalonu by Karas neměl případ. Bez působivé animace by drsný detektiv zůstal čmuchalem s průměrným charismatem.

Renaissance, Francie/UK/Lucemburk 2006, 105 minut. Režie Christian Volckman, mluví Daniel Craig, Romola Garai, Jonathan Pryce, Ian Holm, Catherine McCormack. Premiéra 10. 5. 2007.

Foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Zítra nehrajeme!

Zítra nehrajeme!

11. 08. 2006, autor: admin

Nesentimentální elegie o zastaralých zlatých časech, posledních show a posledních setkáních v režii Roberta Altmana, který je sice hollywoodskou legendou, ale z jeho filmu byste to nepoznali.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-48-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.