Red Road

13. 04. 2007, autor: prochlapa.cz
Chladně umělecký příběh o jedné voyeristické práci, minulých tragédiích a pomstě podává Glasgow jako špinavé místo skoro bez naděje a bez vlídných citů. Přesně tak, jak se po filmu může cítit i divák.
Red Road

Na turistické body za krásu a počet památek zůstává Glasgow bezpochyby poráženo hlavním skotským městem Edinburghem, ale i v bývalém dělnickém městě kolem řeky Clyde leží a stojí spousta pěkných parků a budov, třeba ty od místního mrtvého génia Charlese Rennie Mackintoshe. Ve filmu Red Road je ovšem neuvidíte. Red Road je totiž ulice ne severním okraji Glasgow. A okraje měst nebývají zrovna z těch nejhezčích.

Kdyby měl někdo usuzovat, jaké je Glasgow město, jenom podle tohohle snímku, pak by se tam asi bál jet. V jeho špinavých ulicích se totiž ve filmu stávají různé ošklivé věci, okolo hospod se potuluje spousta nebezpečných opilců a v šedivém, neútěšném paneláku u Red Road žijí ti, co zrovna zkoušejí začít novou existenci po životě ve vězení. Právě jeden z nich se stane objektem zájmu hlavní hrdinky Jackie, která z místnosti plné bezpečnostních kamer pozoruje a kontroluje život a neřesti města. Jackie je rudovlasým neandrtálcem Clydem posedlá, i když ji evidentně odpuzuje. Kvůli němu je ale ochotná opustit svůj bezpečně odtažitý a jednotvárný život a znovu začít potkávat lidi tváří v tvář. Proč? To se dozvíme až na konci.

Red Road je dílo pro festivalové publikum a kritiky, ti taky povětšinou celovečernímu debutu britské filmařky Andrey Arnold skládají ovace a uznání, podobně jako nápadu, jehož je součástí. Red Road má být totiž prvním kouskem z unikátní trilogie, za níž mají prsty dánští „dogmatici“, tedy filmaři inspirovaní striktními filmařskými pravidly manifestu Dogma 95, které nejvíc proslavil Lars von Trier. Jeho produkční společnost Zentropa se taky zapojila, postavy, které se musí se stejnou tváří objevit v každém z dílů projektu Advance Party ale vymysleli jiní, režisérka Lone Scherfig (Italština pro začátečníky) a její kolega Anders Thomas Jensen (Bratři). Jak šlechetné do Dánů, pomáhat oživovat skotskou kinematografii. Nicméně kdo nemá vytrénované vnímání na odtažité, syrové, málomluvné, depresivní filmy, pro toho může být procházka po Red Road poněkud mrazivá. Andrea Arnold, držitelka Oscara za kraťas Vosa, má zjevný talent, který nejvíc blýská v několika poetičtějších scénách. Syrovou náladu buduje kromě ruční kamery i soundtrackem sestaveným ze zvuků města. Charaktery jsou velmi realistické, obnažené a nejednoznačné a silně obsazené, triumfem je hlavně debutující Kate Dickie v roli Jackie. Chladný styl, který evokuje nezúčastněnost voyeristického zaměstnání hlavní hrdinky, ovšem hůř vtahuje divákovi city. Zvlášť když stopáž filmu je vzhledem k jeho příběhu zbytečně natažená. Film propouští informace o zásadních tajemstvích a motivacích zvolna, zbývající čas věnuje budování napětí a očekávání, které pak jeho konečně odhalené zvraty moc uspokojivě nenaplňují. Z nevšedního záhadného thrilleru pak zbude obyčejnější příběh pomsty s několika matoucími psychologickými momenty. A z provokativní metafory o odcizené, paranoidní společnosti zbude profesionální filmařské a intelektuální cvičení, které nejvíc provokuje zbytečně explicitní sexuální scénou.

Red Road, UK/Dánsko 2006, 114 minut. Režie Andrea Arnold, hrají Kate Dickie, Tony Curran, Martin Compston, Natalie Press, Andrew Armour. Premiéra 5. 4. 2007.

foto: Aerofilms

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nepříjemná pravda

Nepříjemná pravda

24. 10. 2006, autor: admin

Ochránce planety Al Gore varuje: globální oteplování je špatné! V působivé one man show pro demokraty a ekology, která bohužel nepatří do kategorie hraných fikcí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.