Recenze: Sleeptracker, buzení bez buzerace

15. 09. 2011, autor: Petr Michl
Je pro vás ranní vstávání traumatickým zážitkem? Sleeptracker je speciální budík, která vás má vzbudit, tak abyste se probrali do nového dne čerství. Podívejte se, jak obstál v redakčním testu.
Recenze: Sleeptracker,  buzení bez buzerace

 

Vstávání je pruda. Určitě znáte ten natvrdlý rozespalý pocit, kdy se do své kůže dostáváte půlku dne. Přesně tomuto by měly zamezit Sleeptracker. Jedná se o budík v podobě náramkových digitálních hodinek, jenž vás vzbudí v tu biologicky nejpříhodnější chvíli.

spankovy_cyklus_1

Pro lepší pochopení je potřeba trocha teorie o lidském spánku. Ten je rozdělen do několika fází. U každého člověka se během spánku 4x až 6x za noc cyklicky střídá NREM (non rapid eyes movement) a REM fáze. Název REM fáze vychází z toho, že při něm dochází k rychlému pohybu očí a zároveň se nám zdají sny. Fáze trvá 5 až 10 minut a směrem k okamžiku probuzení se prodlužuje, pulz i dech si při ní blíží normálu, vrtíme se, někdo například škube nohama. V NREM fázi je spánek hlubší, v jeho nejtvrdší úrovni zvané „delta spánek“ tělo přepíná na udržovací mód – klesá teplota těla, zpomalí se dech, tep i krevní tlak, ochabují svaly a některé smysly přestávají fungovat. Laicky řečeno tu tedy máme v podobě NREM fázi hlubokého spánku a v REM prožíváme naopak spánek mělký. Právě na mělkou REM fázi či spíše na okamžik přechodu mezi NREM a REM s vymluvným označením „téměř bdělý okamžik“ budík čeká a probudí vás v něm. Díky tomu by mělo být vstávání mnohem méně bolestné.  Vhodný okamžik k vašemu vzbuzení budík vyhodnocuje díky senzorům pohybu, - zaznamenává, jak sebou v posteli hýbete.

sleeptracker3Hodinky mají poměrně konzervativní design, k dispozici jsou dvě barevné kombinace: černá s tmavě modrou a bílá s bledě modrou. Ovládacími prvky jsou čtyři tlačítka: MODE, SET, DOWN a GLOW.  S „MODE“ se mění režimy. Před zalehnutím byste si měli nastavit položku „to bed,“ „alarm“ a „window“.  „To bed“ sice naznačuje nastavení doby, kdy jdete do postele, manuál nicméně doporučuje dát čas ještě o půl hodiny delší – je to jakási jistota, že v tu chvíli budete již doopravdy spát. „Alarm“ je pochopitelně o určení hodiny vstávání, zadávejte nejzazší hodnotu, kdy chcete vstát. K tomu, jak blízko ní vás začne Sleeptracker budit, je klíčová položka „window.“ Tu lze nastavovat po 10minutových intervalech - čím je tedy toto okno delší, tím je větší šance, že budete vzbuzeni přesně v ten správný moment. Při nastavení alarmu na 7 hodin ráno a 10 minutovém oknu se vás tedy bude Sleeptracker snažit vzbudit v rozmezí 6:50-7:00, ale je docela pravděpodobné, že v tu chvíli v mělké fázi spánku nebudete – v takovém případě vás probudí v 7 hodin a „natvrdo“.

sleeptracker_01Větší „okno“ tak znamená větší šanci na správnou funkčnost přístroje. Po zkoušení obou pólů extrémních hodnot (90 a 10 min.) jsem se při vlastním testování nakonec přiklonil k třiceti minutám. Dostáváme se k samotným prostředkům buzení. Prvním je klasické pípání – náramkové hodinky s jistou mírou odolnosti proti vodě (10 metrů) nemají žádný výrazný reproduktor, a tak může být zvuk pro některé jedince až příliš tlumený a mimo REM je ani nemusí vzbudit. U mě osobně samotný zvuk selhal, jiné testované osobě pro změnu přišel příliš hlasitý – míra účinnosti je tedy velmi odvislá od citlivosti na intenzitu hluku každého z nás. Mnohem jistější variantou je utáhnout si pásek hodinek a vyzvánění zkombinovat s vibracemi. Ty jsou relativně silné a u mě fungovaly daleko lépe.

 

Dokončení recenze naleznete na následující straně!

VYBÍRÁME
Recenze: Videokamera Sony HDR-PJ50V

Recenze: Videokamera Sony HDR-PJ50V

05. 08. 2011, autor: Petr Michl

Videokamery se hodí obzvlášť teď, v čase letních dovolených. Tento kousek od Sony nabízí skutečně něco navíc – vaše natočené dílo si s ním můžete záhy prohlédnout na stěně díky vestavěnému projektoru.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Kde jinde poprvé vyzkoušet inovovaný plug-in hybrid, než v „zeleně“ smýšlejícím zemi? Vyrazili js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.