Quantum of Solace

07. 11. 2008, autor: prochlapa.cz
Arogantní začátečník se změnil v schopného cynika a podceňovaný herec v novou hvězdu. Bondovka č. 22 potvrzuje, že minulá resuscitace agentskou sérii pořádně nakopla.
Quantum of Solace
Daniel Craig se sice na konci Casina Royale ohlásil tradičním Bond, James Bond, ale kdo by čekal, že se po prvním zahřívacím dobrodružství změní v takového agenta 007, jakého jsme znali, byl by na omylu. Craigův Bond se nechystá zapadnout do skoro padesát let vyrýsovaných kolejí. Podobně jako Jack White v titulkovém bondsongu Another Way To Die modernizuje staré známé hudební téma, i Craig aktualizuje svou postavu, scénáristé jeho mise a režisér jeho styl. Po Casinu byste už měli vědět, jestli tuhle proměnu nesmrtelného agenta vítáte.

Gentleman a snob, který si rád hraje s novými zbraněmi, krásnými ženami a drahými auty, vždy dokonale upraven a s hláškou na rtu, zůstal minulému století. K současné postmoderně se víc hodí drsný cynik, nikoliv bez citu a nikoliv neomylný, i když velmi, velmi schopný, pohotový a odolný. Takový Bond se klidně opije i něčím jiným než vodkou s martini, Aston Martin klidně omlátí už v první zběsilé honičce, vynálezy mu žádný Q nepředvádí a hlavní bondgirl ani nechce dostat do postele. Tady už jde o něco jiného než o naplňování povinných položek svého specifického žánru. Craig je navíc moc dobrý herec na to, aby postavu pojal jenom jako kultovní figurku (ostatně, jako první byl za roli Bonda nominovaný na britskou filmovou cenu BAFTA). Jeho zajímá, co je pod Bondem, a proč je pohled jeho modrých očí tak ledový. Část Bondovy historie, která k jeho zatvrzelosti a okoralosti vedla, se odehrála už v Casinu Royale, kde agent poprvé zabil a poprvé se zamiloval. Quantum se zapisuje jako první bondovka, která přímo navazuje na předchozí, dokonce tak těsně, že konec jednoho filmu a začátek druhého nedělí ani jeden den (nejspíš dokonce ani 10 minut) a puška z Casina se dostala na plakát Quanta (a rozlítila některé pacifisty).

Oproti Casinu se nicméně Bond změnil, nevyhnutelně po tom, co prožil. Už to není arogantní začínající agent. Poučil se, ale tak moc, až se z něj stal nelítostný cynik. Jeho svéhlavost už není tolik motivována namyšleností, spíš nedůvěrou, ale baví tak, že ani M mu nemůže úplně odolat. Craig může být často špinavý a otrhaný, ale pořád zůstává cool. Během Casina tvůrci sice říkali, že romance s Vesper vysvětluje, proč pak z Bonda bude takový necitelný děvkař, ale tak rychle to (naštěstí) zatím nejde. Bond své dvě girls moc nezneužívá, ostatně ony by se ani nedobrovolně nedaly. Každá tu je totiž na víc než na jeho pobavení a naše pokoukání, i když bondovské parametry krásy splňují dostatečně. Gemma Arterton jako naivní agentka Fieldsová přináší osvěžující roztomilost a vtip, až je škoda, že tu pobude tak krátce. Olga Kurylenko jako Camille zase vychází z tradice emancipované bondgirl, která umí používat zbraň a pěsti, a v příběhu odráží Bondovu pomstychtivosti a citové jizvy, protože ona sama řeší podobné trauma.

Některé jejich dialogy o ztrátě milovaných a „vnitřních vězeních“ vyznívají dost frázovitě, trochu i nepotřebně vzhledem k tomu, co všechno je Craig schopný i tady uhrát beze slov. Jinak ale dialogová složka filmu úspěšně míchá suchý humor a jedovaté politické komentáře. Efektivní příběh představí hlavní postavy vhodně brzo a nezdržuje se přípravnými dobrodružstvími, takže ani nemusí přetahovat dvě hodiny. Taky chytře relativizuje škatulky padouchů a dobráků. Slizký hlavní záporák Quanta v podání francouzského herce Mathieu Amalrica sice nemá takové charisma jako minule Le Chiffre, ale není o nic míň nebezpečnější, protože má víc peněz a tím i víc spolupracovníků. Když jsou protivníci rozprostřeni všude, ale silní jen dohromady, film o to víc pak stojí na postavě Bonda.

Za scénářem najdeme stejné trio jako minule – Neal Purvis a Robert Wade, kteří bondovky píšou už od čísla 19. a ještě si střihli i bondovskou parodii Johnny English, a uznávaný Paul Haggis, známý svými společensko kritickými eposy (Crash či V údolí Elah), který se přidal právě před Casinem. Pro Quantum štáb ale výrazně posílil ještě o další prověřené jméno – švýcarského režiséra Marca Forstera. Po úspěších hysterického dramatu Ples příšer, pohádkového melodramatu Hledání Země Nezemě, vynalézavé komedie Horší už to nebude a afghánského dramatu Lovec draků zase zkusil něco jiného a pustil se do první velkorozpočtové akce. Jeho dotek je poznat (navíc si přivedl i svého kameramana a člověka přes výpravu). Efektivnější paralelní střih jsme v poslední době viděli jen v Temném rytíři, tady se sice soustředí na posílení dramatičnosti než na skládání efektních překvapení, ale i tak dost ozvláštňuje akci. Po vzrušujících honičkách na jeřábu a po staveništi v Casinu tu přichází na řadu další atraktivní místa k boji, na střechách italské Sienny a pod nimi, v rakouské opeře, kde zatím běží Tosca (v níž se taky střílí), na motorových člunech na Haiti, 22. Bond ostatně cestuje jako nikdy předtím a každou lokaci uvede půvabným titulkem. Kouzlo novoty z Casina se samozřejmě už vrátit nemůže, ale i bez něj se akční scény drží na vysoké úrovni. Někdy to sice filmaři s jejich akčností přehánějí a zběsilostí rozmazávají jejich vnímání, většinou jsou ale vypointované a v momentech, kdy Bond a jeho protivník padají po lešení, i úchvatně choreografické.

Quantum of Solace potvrzuje, že úspěšná resuscitace série má dlouhodobé účinky. Nový Bond má dost fyzičky, aby vyskočil na laťku skvělé akční podívané se specifickým stylem, nezaměnitelným ani s agentem bez minulosti Jasonem Bournem, od nějž si půjčil režiséra druhého štábu a koordinátora kaskadérů. Závěrečné ujištění, že se James Bond zase vrátí, nabízí stejné kvantum útěchy jako celý film.

Quantum of Solace, UK/USA 2008, 107 minut. Režie Marc Forster, hrají Daniel Craig, Olga Kurylenko, Mathieu Amalric, Judi Dench, Giancarlo Giannini, Gemma Arterton, Jeffrey Wright, Jesper Christensen. Premiéra 6. 11. 2008.

foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Mnichov

Mnichov

16. 02. 2006, autor: admin

Nejnovější opus Stevena Spielberga se po vzoru jeho Schindlerova seznamu, Amistadu nebo Zachraňte vojína Ryana vztahuje k temným místům historie. Tentokrát však s problematickým výsledkem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.