Prosíme přetočte

11. 07. 2008, autor: prochlapa.cz
Roztomile nadšená oslava amatérismu podle Michela Gondryho vypráví o lásce ke starým věcem i o lásce k filmům, zvlášť těm, které svérázní hrdinové natočili sami.
Prosíme přetočte
Michel Gondry má rád hudbu, film a vynalézavé, trošku dětinské charaktery. V předchozí komedii Nauka o snech jeho poměrně autobiografický hrdina bojoval se svou divokou představivostí, která mu poněkud ztěžovala sociální kontakt. V nové komedii Prosíme přetočte je taky jeden velký dětina, který odstartuje docela bláznivé dobrodružství. Tentokrát to je ale vyprávění obklopené dobrosrdečnou atmosférou o fanoušcích, kteří jsou sice amatéři, ale zato jim nechybí nadšení a srdce.

Jak mile bláznivý film to je, napovídá už jenom jeho zápletka, v níž Jack Black jako „ten idiot Jerry“ nešťastnou náhodou, bizarní ta, že by se hodila do sci-fi, smaže všechny kazety v odumírající půjčovně, kde pracuje jeho kamarád Mike alias Mos Def. A protože jim podnik nepatří, ale jenom ho mají dočasně na starost, rozhodnou se škodu napravit – tak, že sami všechny filmy přetočí. Jejich amatérské krátké verze jsou nejlepšími, protože nejvtipnějšími a nejvynalézavějšími okamžiky filmu. Až je škoda, že spousta titulů, s nimiž si dvojice praštěných filmařů musela hodně užít, se tu jenom mihnou a z jejich natáčení moc neuvidíme.

Film má totiž ještě jiný smysl, jako elegie na vytrácení barevných legend, domáckých prostředí a hřejivých společenských komunit. Zapomeňte na to, že dvd formát přinesl lepší obraz, zvuk, víc místa nebo možnost výběru mezi titulky a dabingem. Tohle je svět, který nechce nechat zničit své milované videokazety. A který je nenechá zničit, protože ho řídí Gondry a ten tentokrát optimistický za každou cenu a shovívavý, i když to znamená, že jeho film bude muset občas působit jako pohádka a končit mírně sentimentální oslavou pospolitosti všech nadšenců světa (nebo aspoň New Jersey).

Prosíme přetočte se tak ke své výše popsané zápletce dostane až po nějakém, čase, který stráví klábosením mezi hlavním triem Black, Def a Danny Glover, mj. o jednom u nás ne zrovna extra známém jazzovém hudebníkovi Fatsu Wallerovi, který tu taky má svou roli, jako další milovaná vzpomínka, s níž se postavy nechtějí rozloučit. Originální výjimečnost Gondryho nápadů realizovaných s odzbrojujícím talentovaným amatérismem, zase pomocí rekvizit ze smetiště a z kartónů, se tak střídá s rozvláčnými vstupy do režisérova nadšeneckého bohémství, v němž nechává herce improvizovat a které vypadá, že Gondry někdy neví, jak všechno nějak pořádně udržet pohromadě. Ale je možné, že vás film dostane do stejně shovívavé a dobrosrdečné nálady, v jaké se odehrává, a nebude to až tolik vadit. Pak si můžete nejen Jerryho a Mikeovy „zešvédované“ filmové verze pustit i na internetu na swededfilms.com/films a www.swededmovies.org.

Be Kind Rewind, USA 2008, 102 minut. Režie Michel Gondry, hrají Mos Def, Jack Black, Danny Glover, Melonie Diaz, Mia Farrow, Sigourney Weaver, Irv Gooch. Premiéra 17. 7. 2008.

Foto: Blue Sky Film
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Věčný svit neposkvrněné mysli, premiéra 12.8.04

Věčný svit neposkvrněné mysli, premiéra 12.8.04

12. 08. 2004, autor: admin

Jim Carrey a Kate Winslet hrají bývalé milence, kteří si z paměti nechají vygumovat jeden druhého. Pod jednu z nejbizarnějších romantických komedií všech dob se podepsalo scenáristické eso Charlie Kaufman.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.