Prokletý komiks Vrána konečně dokončen

19. 04. 2012, autor: Roman Dubský
James O'Barr tuto knihu vytvořil, protože zemřela jeho duše. Zjistil ale, že tělo stále dýchá...
Prokletý komiks Vrána konečně dokončen

Po třiceti letech Vrána znovu vzlétá a dokončené vydání přináší třicet nových stran, novou předmluvu od autora vysvětlující vznik Vrány a ztracené pasáže rekonstruované za pomoci původních výtvarných technik. Tomuto úplnému vydání předcházela již tři, která byla v České republice beznadějně vyprodána.

„Vrána je obrovský fenomén, nejen ve světě, ale stal se jím i u nás. Je pro nás velkým svátkem, že se ji podařilo kompletně vydat. O licenci jsme jednali přes tři čtvrtě roku, velmi nám na tom záleželo. Je to naprosto jedinečné dílo, jak po umělecké stránce, tak po té lidské. Tento román v obrazech byl tvořen jako art terapie a proto je tak nabitý emocemi, které ho od začátku do konce doprovázejí. Myslím, že o takto niterních emocích nikdo tak otevřeně veřejně nemluví, natož aby o nich psal, nebo je namaloval, i proto je pro nás Vrána zvláště cenným poselstvím,“ uvedl Václav Dort, šéfredaktor Comics Centra, které čtvrté vydání Vrány připravilo.

V USA se tohoto úplného vydání prodalo již více než milion kusů. Od prvního vydání v roce 1989 se dostala na první příčky prodejnosti komiksů a stále si drží první místo jako nejprodávanější černobílý komiks na světě. Vrána je původně vytvořena jako výtvarná terapie, později otištěna s velkým úspěchem jako undergroundový komiks po sešitech. Série ale byla natolik úspěšná, že ještě než stačila celá vyjít, začalo se připravovat její filmové zpracování. Obrovský úspěch filmu dokázal definitivně posunout Vránu z undergroundu do hlavního proudu. „Vrána je kniha, kterou kreslila bolest a vztek. Je velmi emotivní a ve světě literatury i ve světě komiksu by bylo těžké najít upřímnější, dojemnější a emotivnější výpověď. Je to opravdu mimořádné dílo, které cosi vyzařuje, a čtenáři se k němu opakovaně vracejí.

A jak je to s tím prokletím? Zvláštností tohoto komiksu je permanentní sled nevysvětlitelných událostí, které každé vydání – včetně natáčení filmu – provázely a provázejí. Vránu se poprvé pokusilo vydat vydavatelství Caliber Press v roce 1989 ve čtyřech částech. Vydalo tři díly, poslední kvůli finančním problémům už nedotisklo a záhy zkrachovalo.

Poté se ji v roce 1991 pokusila vydat společnost Tundra Press. Opět pouze jen ve třech částech. V roce 1993 vydavatelství zkrachovalo.

Všechna práva na jejich tituly, včetně Vrány, pak od nich odkoupil Kitchen Sink Press. V roce 1993 vydal Vránu v kompletní podobě v jedné knize - v roce 1999 zkrachovali.

Společnost Comics Centrum potkala při prvním vydání v roce 2003 nevysvětlitelná chyba a celý náklad se musel přetiskovat.

Při dalším vydání se v tiskárně pod novým tiskovým strojem propadla podlaha, první zakázka, která se měla na něm tisknout, byla Vrána.

Při úpravách třetího vydání se z nepochopitelných důvodů zničila třetina knihy a musela se znovu vytvořit a vydání mělo více jak měsíc zpoždění.

U filmového zpracování hned v první den natáčení utrpěl mladý dělník ošklivé popáleniny obličeje a hrudníku. Seděl na kovové traverze, která se střetla s vedením vysokého napětí.

Nákladní auto plné vybavení z ničeho nic záhadně vzplálo.

Hurikán poničil několik sad již natočeného filmu. Scény se musely dotáčet.

A největší tragedií při práci na filmu Vrána však bylo dosud pořádně nevysvětlené zastřelení Brandona Lee. Jak se zatraceně mohl mezi slepými náboji objevit zásobník s ostrým střelivem?!

 

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Minulá generace BMW řady 3 byla tou nejméně povedenou. Podařilo se BMW vrátit trojku k původním k...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.