Prohibice v USA - proč to nefungovalo a co se stalo

25. 09. 2012, autor: Dalibor Žák
Podívejte se na historii vzniku prohibice ve Spojených státech, která vedla k rozšíření organizovaného zločinu. Dočkáme se podobného scénáře i u nás?
Prohibice v USA - proč to nefungovalo a co se stalo

Prohibice, tedy zákaz výroby, prodeje a případně i pití alkoholických nápojů byla zaváděna i v minulosti. Například v Československu se často zaváděla prohibice ve volebním období... Nejmasivnějšího rozšíření po celém světě dosáhla prohibice mezi oběma světovými válkami.

Už jsme si řekli, že prohibice není úplně šťastné řešení, jak zamezit prodeji alkoholu a jeho konzumaci. Lidé si prostě alkohol nějak seženou. A to byl přesně případ poněkud radikálního dění ve Spojených státech ve dvacátých a hlavně v počátku třicátých let dvacátého století.

Nátlakové skupiny, především Svaz křesťanských žen, požadovaly zavedení prohibice, neboť podle nich alkohol jen rozvracel rodinný život. Muži žertovali, že právě alkohol je jediný způsob, jak rodinný život zachránit (po pěti panácích je přece každá královna krásy...).

Prohibice v USA

Ovšem stalo se a v lednu 1919 byl v USA schválen 18. dodatek ústavy spolu s tzv. Volsteadovým zákonem o zákazu alkoholu. Nátlakové skupiny, jejichž praktiky byly podobné těm, jaké dnes uplatňují všemožné cyklistické zájmové skupiny a militantní ekoaktivisté, ale brzy zjistily, že prohibice není zrovna správná cesta.

Okamžitě začal vzkvétat organizovaný zločin. No, svým způsobem se jen jednalo o lidi, kteří vyráběli a prodávali alkohol, takže se přesunuli k ilegální činnosti. Po jejich postupné likvidaci (fyzické i společenské - kriminály byly přeplněné) nezbylo pijákům nic jiného než alkohol pašovat z jiných zemí - především z Mexika a Kanady.

Po krachu newyorkské burzy a velké krizi zločinnost ještě vzrostla, neboť plno nezaměstnaných vidělo právě v pašování alkoholu skvělou příležitost si přivydělat na živobytí. To vedlo k dnes už legendárním gangsterským akcím, centrem organizovaného zločinu ale nebylo jen Chicago.

Když byl v roce 1933 18. dodatek ústavy zrušen (jako jediný dodatek v historii), zjistilo se, že na otravy alkoholem (a hlavně methyalkoholem) zemřelo mnohem víc lidí než před prohibicí. Také radikálně vzrostl počet závislých alkoholiků a po celých Spojených státech v době prohibice vznikl trojnásobek barů (za prohibice iligálních a maskovaných).

Konec prohibice v USA

Po roce 1933 zločinnost klesla, pašování alkoholu přestalo být výnosné a gangsteři se vrátili k normální práci. Zpravidla dál provozovali své palírny a prodejny alkoholu - teď už zase legálně.

Tak schválně, jestli se bude situace podobně vyvíjet i u nás. Prohibice je například vedena i v severských státech, třeba ve Švédsku si těžce zdaněný alkohol koupíte pouze ve státem řízeném řetězci. Ve Finsku je pití také silně omezeno a odpůrci zdejší prohibice tvrdí, že právě kvůli tomu má Finsko velmi vysoký poměr sebevražd. Snahy o omezení pití se objevují i v Rusku - bezvýsledně, protože lidé pak pijí všechno, po čem se jim motá hlava.

Soudruh ministr Heger by tedy měl vědět, že ke zdravému životnímu stylu nepotřebujeme zákony, jak nám tvrdí, ale svobodu. A především nepotřebujeme soudruha ministra Hegera.

VYBÍRÁME
Drinky, které vás zabijou

Drinky, které vás zabijou

12. 01. 2010, autor: Jarda Sauer

Chcete doma uspořádat divokou párty a nudí vás ty pořád stejné drinky, které cumlá kdejaký trouba v každém baru? Zapomeňte na Cuba Libre a namíchejte své návštěvě něco pořádného!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Společnost Polaris představuje svou modelovou nabídku pro rok 2020. Mezi největší taháky patří no...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.