Proč Wehrmacht prohrál v bitvě u Stalingradu?

04. 02. 2013, autor: Dalibor Žák
Jedna z nejkrvavějších bitev v dějinách lidstva skončila přesně před sedmdesáti lety. Proč tehdy německá armáda prohrála i přes to, že dokázala město obsadit?
Proč Wehrmacht prohrál v bitvě u Stalingradu?

Je tomu sedmdesát let, kdy kapitulace polního maršála Friedricha Pauluse znamenala konec brutální bitvy o sovětské město Stalingrad. Je těžké určit, jestli byl Stalingrad jen politický cíl, protože jeho strategický význam se popřít rozhodně nedal – byl to významný dopravní uzel a průmyslové město.

V počátcích bitvy Wehrmacht rychle postupoval a od června do začátku října se Němci dostali až k řece Volze, kde drželi v šachu sovětskou 62. armádu. Docházelo k boji o každý dům a až 12. listopadu 1942 se podařilo Wehrmachtu s nasazením všech sil uzavřít obklíčení a prakticky tak město dobýt.

Jenže už 19. listopadu využil Stalin slabých německých křídel a zahájil drtivý protiútok, na který nedokázala zesláblá německá armáda odpovědět. Hitler zakázal ústup a pokusy o záchranu německé 6. armády selhaly. Už koncem prosince 1942 měli Sověti znovu město pod kontrolou a hlídali obklíčení zbytků německého vojska. I přes to, že Hitler na poslední chvíli povíšil Pauluse do hodnosti polního maršála, který se nikdy v německé (a pruské) historii nevzdal, ten druhého dne kapituloval.

Na straně Třetí říše padlo nebo bylo raněno 750 000 vojaků, skoro 100 000 jich padlo do zajetí, ze kterého se jich domů vrátilo jen asi 6000. Německo přišlo o 900 letadel a asi 20 000 tanků, děl a minometů. Na straně Sovětského svazu padlo nebo bylo raněno 1 130 000 vojáků a 40 000 civilistů. Sovětská armáda také přišla o asi 20 000 kusů děl, minometů a tanků a o skoro 2800 letadel.

Proč ale Wehrmacht prohrál? Vynechme teď otázku nad důležitostí dobytí Stalingradu.

Chybná taktita
Soustředěný útok na centrum města vázal prakticky kompletní 6. německou armádu a Wehrmacht si dostatečně silně nehlídal svá křídla. Na nich nasadil rumunské, italské, maďarské a jugoslávské jednotky, které ovšem neměly dostatečné vybavení a zkušenosti. Posily sice dorazily, ale ne na křídla. Sovětský protiútok tak narazil na slabého nepřítele.

Počasí
Proti Wehrmachtu se nakonec postavilo i počasí, neboť letadla nemohla útočit a především zásobovat. Ačkoli se Goeringovi vyčítá malá iniciativa, ve skutečnosti dělala Luftwaffe všechno pro pomoc 6. německé armádě. Jenže asi 550 strojů se zřítilo vlivem špatného počasí, sestřeleno jich bylo jen asi 350. Luftwaffe tak kvůli počasí ztratila kontrolu nad vzdušným prostorem kolem Stalingradu.

Selhání logistiky
Zásobovací trasy se po sovětské protiofenzivě neúnosně prodloužily a Němcům nezbylo nic jiného než zůstat odkázání na letecký most, který právě kvůli počasí nefungoval. Protože se počítalo s dobytím města mnohem dříve a Hitler si špatně propočítal ztráty lidí a materiálu, nedostalo se posil, zásob a munice včas.

Síla nepřítele
Německá rozvědka dostávala špatné zprávy a právě nedostatečné letecké pokrytí přineslo nepřesné informace o přesunech vojsk protivníka. Se sovětskou protiofenzivou tak prakticky nikdo nepočítal a rozhodně ne v takové síle.

Hitlerova zabedněnost
Adolf Hitler odmítal svolit k ústupu, což teoreticky mohlo 6. německou armádu generála Pauluse zachránit. Sice by upustil od významného politického a strategického cíle, ale mohl vyčkat a vrhnout Wehrmacht dále na jihovýchod na kavkazská ropná pole, která byla životně důležitým cílem. Právě tato ztráta měla velký vliv na pozdější nedostatek surovin v celé Třetí říši.

VYBÍRÁME
Největší masoví vrazi v dějinách

Největší masoví vrazi v dějinách

14. 11. 2011, autor: Dalibor Žák

Dnes sice stačí postřílet pár lidí, abyste týdny a měsíce plnili čelní stránky novin a byli hvězdou večerního zpravodajství, ale skuteční rekordmani v masových vraždách se nezastaví ani před milionem obětí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

UAZ 2206 alias Buchanka je velmi kuriózní stroj, který jsme prostě nemohli nevyzkoušet. Ano, tahl...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.