Proč nebýt zažraným sportovním fanouškem?

01. 10. 2011, autor: Jarda Sauer
Není nic špatného na tom, když máte oblíbený tým a občas si zafandíte. Ale cokoliv nad touto hranicí je špatné – a máme pro vás vědecké důkazy. Zažraní sportovní fanoušci na tom prostě jsou o všech stránkách zle.
Proč nebýt zažraným sportovním fanouškem?


Pokud je vám sport ukradený, ani nemusíte číst dál. Pokud se ale občas navléknete do dresu svého oblíbeného týmu a jdete si zahulákat na stadion, měli byste číst velmi pozorně. Pohybujete se totiž na tenké hranici mezi normálním životem a věčným zatracením. Říká věda. Proč tedy raději nebýt fanatickým sportovním fanouškem?

Fanoušci jsou alkoholici a brzo umřou – Být na fotbale a nedat si pivo a klobásu je hřích. Ale dát si těch piv během zápasu osm, to už je něco jiného. Zrovna v Česku se pije hodně všude, ale počet alkoholiků mezi hardcore fanoušky je podle vědeckých výzkumů vyšší než v běžné populaci. A co víc – některé studie ukazují, že asi 8% fanoušků je na konci zápasu úplně opilých. Ne jen tak v náladě, ale prostě a jednoduše úplně na plech. Zajímavá je ještě jedna věc: V době konání důležitých zápasů roste počet infarktů, protože skalní fandové dění na hřišti prožívají opravdu se vším všudy.

Fanoušci hloupnou a stojí je to peníze – Taky jste se někdy podivovali nad tím, že i týmy, kterým se po mnoho sezón nedaří, mají svoje zapálené fanoušky? Co to asi musí být za lidi? Věří svému týmu až za hrob? Ve skutečnosti je to jinak: Fandové svému týmu věří, protože nedokážou správně vnímat realitu. A ve výsledku je to může stát spoustu peněz. Nedávno proběhl mezi fotbalovými fandy zajímavý výzkum: Vybraní jedinci měli tipovat, jak dopadnou jednotlivé ligové zápasy. A za každý správně uhodnutý tip výhra/prohra dostali peníze. Ukázalo se, že fandové dokázali na základě svých znalostí relativně dobře tipovat výsledky zápasů, v nichž nehrál jejich oblíbený tým. Ale jakmile měli tipovat, jak dopadne zápas „jejich“ týmu, mnohem častěji se zmýlili – protože prostě byli zcela nelogicky přesvědčeni, že jejich oblíbený tým zvítězí. Sázkové kanceláře na tomhle chování vydělávají balík – vždyť kolikrát se už stalo vám, že vám na tiketu vyšly všechny zápasy, kromě jediného, kde hrál „váš“ klub?

Buďte radši fanouškem prochlapa.cz na facebooku, to je mnohem bezpečnější!

Fanoušci jsou náladoví – Vědci měřili výkyvy hormonální hladiny fandů během důležitých i méně důležitých zápasů. Ukázalo se, že ti nejzapálenější fandové prožívají během zápasů hormonální peklo, a že se jim vyplavuje téměř stejné množství různých hormonů, jako hráčům na hřišti. I při méně důležitých zápasech tito fandové produkovali množství hormonů, které se u běžného zdravého muže objeví například při prohlížení erotického časopisu. Nebo při napadení zvířetem. Navíc se ukázalo, že výsledek zápasu má na psychiku fanoušků neuvěřitelné účinky. Po vyhraném zápasu jsou sebevědomí a cítí se sexuálně přitažliví pro ženy. Naopak po zápase prohraném bývají duševně zcela na dně a na kontakt s opačným pohlavím nemají ani pomyšlení.

Fanoušci jsou prostě jiní – To ví úplně každý, kdo se někdy se zapáleným fanouškem pustil do debaty. A vědci přispěchali na pomoc s ještě jedním poznatkem. Schválně se někoho, o kom víte, že hodně fandí, zeptejte, jak jeho oblíbený tým dopadl v posledním zápase. Řekne vám buď „prohráli to“ nebo „vyhráli jsme“ (pokud utkání neskončilo remízou). Vidíte ten rozdíl? Po vítězství se fanoušek cítí být členem svého týmu, po prohře se od něj naopak jakoby distancuje. Je to nebezpečné? To jistě ne. Ale je to přístup zdravého, sebevědomého člověka? To taky jistě ne.

Když jsme vyřešili fanoušky, podívejme se i na hráče – už jste viděli video Nejzpocenější fotbalista?

VYBÍRÁME
Reportáž: Den s fanoušky Liverpoolu

Reportáž: Den s fanoušky Liverpoolu

18. 02. 2011, autor: Matěj Kučera

Včera se na letenském stadiónu odehrál napjatě očekávaný zápas mezi Spartou a Liverpoolem. Přinášíme vám reportáž, v níž náš redaktor popisuje nejen samotné utkání, ale zejména čas strávený s liverpoolskými fanoušky.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nová výstava Škoda Octavia & Škoda Felicia „60“ v mladoboleslavském Škoda Muzeu připomín...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.