Potomci lidí

17. 11. 2006, autor: prochlapa.cz
Věříte v lidstvo? Tahle sugestivně depresivní vize budoucnosti vás zbaví optimismu. I když Alfonso Cuarón vypráví o naději v beznaději.
Potomci lidí

Když vydala PD James, jinak známá autorka detektivek, sci-fi román Potomci lidí, psal se rok 1992 a její apokalyptické výmysly se zdály ještě poměrně bezpečně vzdálené. Kdyby ale James měla věštecký dar, pak by už za dva roky přišla nebezpečná pandemie chřipky. A o pár měsíců později by se přestaly rodit děti. A do dvaceti let by se planeta zhroutila do chaosu a anarchie.

V roce 2027 jediná Británie ještě funguje jako stát. Protože jí vládne totalitní režim, který posílá polovojenskou policii odchytávat a zavírat imigranty. Po zemi vybuchují bomby, teroristi bojují s vládou i mezi sebou. Uprostřed toho chaosu otupený alkoholem přežívá bývalý aktivista Theo (přesně obsazený Clive Owen), který už o všech a všem ztratil iluze. Dokud jednoho dne nepotká Kee, mladou imigrantku, kterou je třeba chránit a vyvést ze současného pekla. Protože je těhotná.

Proměnu zklamaného muže, kterého záblesk naděje dovede k neokázalému hrdinství, už jsme ve filmech zažili mnohokrát. Ostatně Potomci lidí neplýtvají originalitou na zápletku, jejíž kontury si vypůjčili až z Bible. Tohle je příběh novodobého (unavenějšího a vystrašenějšího) Mojžíše Thea a všechno, včetně pohledů kamery, je tomu podřízeno. Politické pozadí radikalistů, možné příčiny neplodnosti, fungování vlády, to zůstává nezaostřené jako Theův pohled po jednom jointu. Theo už skutečnost přestal vysvětlovat a divák musí dělat to samé.

Deklarace je jasná - budoucí novorozeně přináší naději všem a nemůže být zneužito pro politické účely. Cesta ke spáse nevede deštěm kulek zaslepených radikalistů, ale skrz lásku a soucit. Velmi potřebné sdělení. I když od tak dobrého vypravěče jakým je Mexičan Alfonso Cuarón by možná někdo mohl čekat komplexnější intelektuální výzvy a komplikovanější psychologickou cestu. Vágnost a zmatek v podpůrných detailech příběhu ubírá intenzitu významům. Intenzitě okamžitého prožitku ale nevadí. V roce 2027 je přece chaos všude. A my se ocitáme přímo v něm.

Od tak dobrého vypravěče, jakým Cuarón je, totiž můžeme čekat taky prvotřídní styl. Výprava a kamera jsou tak přesvědčivě realistické, že se jimi snadno necháme pohodit kamkoliv – na londýnskou ulici těsně po bombovém atentátu, do špinavého internačního tábora i mezi přestřelku armády a rebelů, kde spolu s Theem uhýbáme před kulkami. Tahle budoucnost není bezpečně vzdálenou futuristickou pohádkou. Naopak, dost nepříjemně připomíná současnost.

Hlavně proto patří další výrazný kousek mexického talentu (po Mexické jízdě a třetím Harry Potterovi) k nejpůsobivějším premiérám měsíce. I když lépe než symbolická meditace o lidstvu funguje jako inteligentní akční thriller.

Children of Men, USA 2006, 114 minut. Režie Alfonso Cuarón, hrají Clive Owen, Claire-Hope Ashitey, Michael Caine, Julianne Moore, Chiwetel Ejiofir, Peter Mullan, Danny Huston. Premiéra 9. 11. 2006.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Terminál

Terminál

09. 09. 2004, autor: admin

Spielberg si ve svém třetím filmu s Tomem Hanksem bere tak trochu oddychový čas - ale i levou rukou se dokáže udržet nad zástupy ostatních.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Mnichovský gigant X7 vznikl primárně kvůli severoamerickému trhu, kde značce BMW chybělo plnokrev...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.