Potomci lidí

17. 11. 2006, autor: prochlapa.cz
Věříte v lidstvo? Tahle sugestivně depresivní vize budoucnosti vás zbaví optimismu. I když Alfonso Cuarón vypráví o naději v beznaději.
Potomci lidí

Když vydala PD James, jinak známá autorka detektivek, sci-fi román Potomci lidí, psal se rok 1992 a její apokalyptické výmysly se zdály ještě poměrně bezpečně vzdálené. Kdyby ale James měla věštecký dar, pak by už za dva roky přišla nebezpečná pandemie chřipky. A o pár měsíců později by se přestaly rodit děti. A do dvaceti let by se planeta zhroutila do chaosu a anarchie.

V roce 2027 jediná Británie ještě funguje jako stát. Protože jí vládne totalitní režim, který posílá polovojenskou policii odchytávat a zavírat imigranty. Po zemi vybuchují bomby, teroristi bojují s vládou i mezi sebou. Uprostřed toho chaosu otupený alkoholem přežívá bývalý aktivista Theo (přesně obsazený Clive Owen), který už o všech a všem ztratil iluze. Dokud jednoho dne nepotká Kee, mladou imigrantku, kterou je třeba chránit a vyvést ze současného pekla. Protože je těhotná.

Proměnu zklamaného muže, kterého záblesk naděje dovede k neokázalému hrdinství, už jsme ve filmech zažili mnohokrát. Ostatně Potomci lidí neplýtvají originalitou na zápletku, jejíž kontury si vypůjčili až z Bible. Tohle je příběh novodobého (unavenějšího a vystrašenějšího) Mojžíše Thea a všechno, včetně pohledů kamery, je tomu podřízeno. Politické pozadí radikalistů, možné příčiny neplodnosti, fungování vlády, to zůstává nezaostřené jako Theův pohled po jednom jointu. Theo už skutečnost přestal vysvětlovat a divák musí dělat to samé.

Deklarace je jasná - budoucí novorozeně přináší naději všem a nemůže být zneužito pro politické účely. Cesta ke spáse nevede deštěm kulek zaslepených radikalistů, ale skrz lásku a soucit. Velmi potřebné sdělení. I když od tak dobrého vypravěče jakým je Mexičan Alfonso Cuarón by možná někdo mohl čekat komplexnější intelektuální výzvy a komplikovanější psychologickou cestu. Vágnost a zmatek v podpůrných detailech příběhu ubírá intenzitu významům. Intenzitě okamžitého prožitku ale nevadí. V roce 2027 je přece chaos všude. A my se ocitáme přímo v něm.

Od tak dobrého vypravěče, jakým Cuarón je, totiž můžeme čekat taky prvotřídní styl. Výprava a kamera jsou tak přesvědčivě realistické, že se jimi snadno necháme pohodit kamkoliv – na londýnskou ulici těsně po bombovém atentátu, do špinavého internačního tábora i mezi přestřelku armády a rebelů, kde spolu s Theem uhýbáme před kulkami. Tahle budoucnost není bezpečně vzdálenou futuristickou pohádkou. Naopak, dost nepříjemně připomíná současnost.

Hlavně proto patří další výrazný kousek mexického talentu (po Mexické jízdě a třetím Harry Potterovi) k nejpůsobivějším premiérám měsíce. I když lépe než symbolická meditace o lidstvu funguje jako inteligentní akční thriller.

Children of Men, USA 2006, 114 minut. Režie Alfonso Cuarón, hrají Clive Owen, Claire-Hope Ashitey, Michael Caine, Julianne Moore, Chiwetel Ejiofir, Peter Mullan, Danny Huston. Premiéra 9. 11. 2006.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Terminál

Terminál

09. 09. 2004, autor: admin

Spielberg si ve svém třetím filmu s Tomem Hanksem bere tak trochu oddychový čas - ale i levou rukou se dokáže udržet nad zástupy ostatních.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-31-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.